WYMIANA UCZNIÓW
W ramach międzynarodowej wymiany uczniowskiej Erasmus+, w Starostwie...
2025-03-23

2025-03-23
PIERWSZA PORAŻKA»2025-03-17
TURNIEJ FULL CONTACT»2025-03-17
TYLKO REMIS»2025-03-10
PEWNA WYGRANA»
PORZĄDNIE ODŚNIEŻ AUTO
2025-01-03 10:08:30

Nowy rok przywitał nas śniegiem i ujemnymi temperaturami. Dla kierowców oznacza to, że muszą znaleźć o poranku dodatkowe kilka minut, aby odśnieżyć auto. Jazda z oszronionymi szybami i zalegającym na pojeździe śniegiem, nie tylko utrudnia poruszanie się po drogach, ale stanowi także podstawę do wystawienia kierującemu mandatu karnego.
Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę.
Obowiązek odśnieżania samochodu przed przystąpieniem do jazdy opisuje prawo o ruchu drogowym. Prawidłowe odśnieżanie auta powinno obejmować:
- odśnieżanie tylnej i przedniej szyby oraz szyb bocznych,
- usunięcie śniegu i lodu z lusterek,
- usuwanie śniegu z reflektorów i dachu,
- usunięcie śniegu z tablic rejestracyjnych.
Kierowca, który nie dopełni obowiązku odśnieżenia pojazdu musi liczyć się z karą w postaci mandatu karnego, który może wynieść nawet do 3.000 złotych. Pominięcie oczyszczenia tablicy rejestracyjnej może wiązać się z otrzymaniem dodatkowego mandatu karnego.
W odśnieżaniu, podobnie jak przy myciu samochodu – kolejność ma znaczenie. Najlepiej zacząć od dachu, a następnie przejść do okien, drzwi, maski, reflektorów, klapy bagażnika i rejestracji. Prawidłowa kolejność odśnieżania pozwoli zaoszczędzić kilka tak cennych o poranku minut.
Jeżeli szyby pokryte są warstwą lodu, możemy ustawić "grzanie" i czekać, aż lód stopnieje. Nie jest to jednak najlepszy i najszybszy sposób pokonania tego problemu. Najpopularniejszą metodą na lód jest skrobaczka. Ważne, aby nie przesadzić z siła nacisku. W wyjątkowych sytuacjach można doprowadzić do porysowania lakieru lub szyby. Polewanie lodu wrzątkiem to zdecydowanie zły sposób. Przy odśnieżaniu auta nie wolno zapomnieć o wycieraczkach. Drobiny lodu mogą porysować szyby naszego samochodu oraz doprowadzić do uszkodzenia naszych piór.
Ujemne temperatury mogą doprowadzić do zamarznięcia zamka samochodu. Warto zawczasu wyposażyć się w specjalne preparaty do jego odmrażania. Są powszechnie dostępne i bardzo proste w użyciu (wystarczy zastosować się do podanej instrukcji) – zwykle wystarczy kilka razy "psiknąć" na zamarznięty zamek.
Nieprawidłowe przygotowanie pojazdu do jazdy może stanowić poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Spadające z auta kawałki lodu czy śniegu, uderzają w jadące za nim pojazdy i zmuszają kierowców do gwałtownego hamowania. Przy większych prędkościach takie sytuacje mogą być śmiertelnie niebezpieczne.
Zdarza się, że niektórzy kierowcy w pośpiechu odśnieżają tylko tę część przedniej szyby, która znajduje się na wysokości ich oczu, błędnie sądząc, że są w stanie poprawnie obserwować pole jazdy. W takim przypadku pole widzenia jest praktycznie zerowe, a kierowca nie jest w stanie zauważyć pieszego. Nie widzi też dobrze innych pojazdów, w związku z tym nie jest w stanie ocenić prawidłowo sytuacji na drodze.
qrator
-
2025-01-15
-
2025-01-09
-
2024-12-24
2025-01-15 09:44:51
NAJNOWSZE OKAZJE
NAJNOWSZE TUBONY
NAJNOWSZE GAZETKI
swoich znajomych!
z innymi!