SUKCESY WEJHEROWSKICH UCZNIÓW
Samochodówka sportem stoi. Powiatowy Zespół Szkół nr 4 w Wejherowie...2025-01-12
2024-12-15
MŁODZI CROSFITOWCY»2024-12-15
ZNOWU PRZEGRANA»2024-12-10
FINAŁ SEZONU»2024-12-09
SROMOTNA PORAŻKA»CASSUBIA VISUALES ROZSTRZYGNIĘTY
2015-06-30 10:15:42
I Międzynarodowy Konkurs Kaszubskiej Sztuki Wizualnej "Cassubia Visuales" w Redzie rozstrzygnięty. Znamy zwycięzców i nagrodzone prace.
Ideą konkursu była transformacja tradycyjnego wzoru kaszubskiego na uwspółcześnioną formę wizualną. Inspirowanie do poszukiwania i odkrywania motywów kaszubskich, a także między innymi pozyskanie prac graficznych o wysokim poziomie artystycznym. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć plakat z przetworzonym wzorem (motywem) kaszubskim.
W konkursie wzięły udział 44 osoby, które przesłały 92 prace, w tym 89 z Polski (Rypin, Wejherowo, Warszawa, Reda, Inowrocław, Stoszewice, Kielce, Poznań, Łódź, Bobrowniki, Bytów, Gdynia, Częstochowa, Gdańsk, Poczesna, Koniecpol, Busko-Zdrój, Śliwice, Tychy, Tarnowiec) oraz 3 z zagranicy (Algund we Włoszech oraz Londyn w Wielkiej Brytanii).
Jury w składzie: przewodnicząca – dr Marta Flisykowska (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), mgr Benita Grzenkowicz-Ropela (Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie), mgr sztuki Paulina Piotrowska (Miejski Dom Kultury w Redzie) przyznało I, II, III miejsce oraz trzy wyróżnienia.
Jury jednomyślnie przyznało nagrodę główną pracy Pani Magdalenie Tomiak z Redy. W ocenie jurorów, jej projekt "…odnosi się do motywu haftu kaszubskiego jednak z dużą wrażliwością i szacunkiem do tradycji wprowadza nową jakość. Subtelność i połączenie nowych trendów w odniesieniu do tradycji urzekła zarówno broniącą tradycji część jury jak tę zdecydowanie postępową. Niewątpliwie na uwagę zasługuje cała kompozycja graficzna, która oprócz dobrego warsztatu niesie również świeży, pozytywny, a przy tym odważny przekaz."
Drugie miejsce zdobył Karol Formela z Wejherowa za "… zgeometryzowaną, skubizowaną stylizację motywu palmety (owocu granatu) jednego z najbardziej znanych ornamentów haftu kaszubskiego. Złożona z rombów, trójkątów, jasna, dążąca do prostoty kompozycja przypominająca kształtem strukturę diamentu można także rozpatrywać symbolicznie – jako odniesienie do trwałości, ciągłości tradycji - diament jako coś cennego, trwałego, niezniszczalnego. Praca jest ciekawym połączeniem nowoczesności i tradycji w duchu modernizmu. Przy czym w jasny i czytelny sposób odwołuje się do kaszubskiej tożsamości wizualnej."
Trzecią nagrodę przyznano Joannie Kołodziejczyk z Gdyni, której praca, znak stylizowany na tradycyjny kaszubski tulipan "…nawiązuje swą formą wręcz do prehistorycznych malunków naskalnych. Dąży do historii – do źródła. Jednocześnie geometryczne przedstawienie linii jako włókien tkackich w wersji makro – pokazuje strukturalną formę wzoru kaszubskiego – od wewnątrz. Symbioza całości, mimo że w efekcie dość abstrakcyjna, idealnie wpisuje się w ideę konkursu."
Wyróżnienia otrzymali: Damian Chrul z Gdańska, Agata Stachowiak z Poznania i Iwona Gabryś z Bobrownik.
Na konkurs wpłynęło wiele interesujących projektów. Poziom artystyczny prac oraz zrozumienie tematu było bardzo różnorodne. Zebrana komisja nad wyborem prac debatowała ponad godzinę, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe aspekty oceny.
Wernisaż pokonkursowy, wystawa prac oraz wręczenie nagród odbędą się 4 lipca 2015, o godzinie 17:00 w sali widowiskowej Fabryki Kultury w Redzie, ul. Łąkowa 59A podczas XVII Światowego Zjazdu Kaszubów w Redzie.
opr. qrator
-
2024-03-30
-
2024-01-28
-
2023-08-30
2024-03-30 19:01:04
NAJNOWSZE OKAZJE
NAJNOWSZE TUBONY
NAJNOWSZE GAZETKI
swoich znajomych!
z innymi!