ŁOPATY W RUCH

ŁOPATY W RUCH

Spadł śnieg, a wraz z nim właścicielom posesji przybyło obowiązków. Trzeba...
BĘDZIE MROŹNO

BĘDZIE MROŹNO

Będzie padał śnieg, powieje silny wiatr i spadnie temperatura. Wzrasta...
PRACOWNICY SZPITALA ODZNACZENI

PRACOWNICY SZPITALA ODZNACZENI

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie wyróżnieni Odznakami za...
MZK INFORMUJE

MZK INFORMUJE

W związku z powrotem dzieci klas I – III szkół podstawowych do nauczania...
UWAGA POBOROWI

UWAGA POBOROWI

W związku z panującą pandemią koronawirusa, MSWiA i MON podjęły decyzję o...
17
Niedziela
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Antoniego, Henryki, Mariana
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

REDA – STOLICA KASZUBÓW

2015-07-06 01:15:49

Barwny korowód, wspaniała zabawa, wspólne śpiewanie i biesiadowanie towarzyszyły siedemnastej edycji Światowego Zjazdu Kaszubów. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji i rozrywek dla małych i dużych.

Kaszubi z daleka i bliska przybyli 4 lipca do Redy na XVII Światowy Zjazd Kaszubów. Impreza odbywa się co roku w innej miejscowości. Pierwszy zjazd odbył się w 1999 r. w Chojnicach.
Gospodarzem tegorocznego Zjazdu Kaszubów była Reda, która na jeden dzień zamieniła się w światową stolicę Kaszub.

Impreza rozpoczęła się w upalny poranek przed godziną 10:00, kiedy to na redzki dworzec wjechał specjalny pociąg Transcassubia, który przywiózł wielu uczestników Zjazdu. Po krótkim przywitaniu uformowano kolorowy pochód który ruszył ulicami, kierując się do Urzędu Miasta. Tam uroczyście dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej, po czym pochód ruszył dalej. Wszyscy udali się do Kościoła pw. Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny na uroczystą Mszę Św., z liturgią w języku kaszubskim.

Po mszy przemaszerowano na teren redzkiego MOSiR-u gdzie dokonano uroczystego otwarcia Zjazdu. Zebranych oraz zaproszonych gości powitali organizatorzy, po czym rozpoczęła się wspólna zabawa i biesiadowanie.

Na scenie występowali ludowi wykonawcy kaszubscy, którzy śpiewem i tańcem „rozkręcali” publiczność. Zaprezentowali się między innymi finaliści Kaszubskiego Idola. Wieczorem scena stała się areną mocniejszego grania. Wystąpili: G.A.S.P., Weronika Korthals, Maciej Miecznikowski i Mrozu.

W trakcie całodniowej imprezy odbywały się także imprezy towarzyszące. W Zespole Szkół nr 1 na turnieju spotkali się miłośnicy „Baśki”, a w Miejskim Domu Kultury odbył się wernisaż prac i wręczenie nagród w I Międzynarodowym Konkursie Kaszubskiej Sztuki Wizualnej Cassubia Visuales.

Pomimo tego, że około 18:00 Transcassubia odjechała, zabawa trwała w najlepsze. Ogromną popularnością cieszyły się liczne stoiska z kaszubskim rękodziełem, przetworami, ubraniami i zabawkami. Nie brakowało niczego. Najlepiej dowodzi to żywotności kaszubskiej kultury z którą można zetknąć się nie tylko w czasopismach i książkach ale także w życiu codziennym.

Wiele frajdy miały dzieci, dla których przygotowano mini park rozrywki z dmuchanymi zjeżdżalniami, piłkami wodnymi. Nie zabrakło oczywiście waty cukrowej lodów i popcornu. Dorośli preferowali inne rozrywki, tłumnie zapełniając ogródek piwny gdzie raczono się niskoprocentowymi napojami oraz pieczonymi i grillowanymi potrawami. A po odpoczynku i nabraniu sił ruszano do wspólnej zabawy i śpiewów.

Pomimo upału nikt nie narzekał. Impreza była bardzo udana. Kaszubi oraz liczni goście pokazali że są ludźmi bardzo otwartymi, potrafiącymi znakomicie się bawić o czym można przekonać się oglądając galerię zdjęć z imprezy.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.pl

foto: Tomasz Magulski; facebookPrzeczytaj również
W lasach powiatu wejherowskiego już kilkukrotnie zaobserwowano obecność rysia. Najprawdopodobniej jest to introdukowany osobnik, wypuszczony do lasu w ramach akcji "Powrót rysia do...

2020-12-07 09:42:11

Z powodu pojawienia się sinic w jeziorze Żarnowieckim, sanepid zamknął kąpielisko w Lubkowie. Przebywanie w takiej wodzie może być niebezpieczne dla zdrowia.

2020-08-11 11:18:38

Dziś ruszył rządowy program Polski Bon Turystyczny - to narzędzie, które ma na celu wsparcie finansowe zarówno polskich rodzin jak i branży turystycznej, osłabionej przez skutki pandemii...

2020-07-25 17:20:13

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!