SAM SIĘ PROSIŁ

SAM SIĘ PROSIŁ

Nocna wizyta na komendzie miała dla 36-latka niespodziewany finał. Grożą mu...
GŁOSUJ NA "WODNE OGRODY"

GŁOSUJ NA "WODNE OGRODY"

Centrum Integracji Społecznej Wodne Ogrody w Wejherowie powalczy o laur w...
ŚWIĄTECZNE ZMIANY

ŚWIĄTECZNE ZMIANY

Zbliżające się Święta wielkanocne wymuszą zmiany w organizacji komunikacji...
ZAMKNIĘTE STAROSTWO

ZAMKNIĘTE STAROSTWO

Jeśli planujesz w Wielki Piątek załatwić jakieś sprawy w Starostwie...
WSPARCIE DLA BIZNESU

WSPARCIE DLA BIZNESU

O partnerstwie w rozwoju biznesu oraz o pozyskiwaniu pieniędzy na...
29
Piątek
Marzec 2024
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
26272829
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

DOPALACZE – NOWE NARKOTYKI

2015-07-25 13:16:01

Dopalacze to nadzwyczaj groźne i niebezpieczne zjawisko wokół którego narosło wiele fałszywych mitów. Przede wszystkim myśli się o nich jak o substancjach pozytywnie wpływających na wydolność organizmu. Tymczasem są to środki o działaniu narkotycznym i uzależniającym, a co gorsza, o nie znanym do końca toksycznym składzie.

Zjawisko dotyczy szczególnie ludzi młodych. Problem z dopalaczami i spustoszenie jakie wywołują w zdrowym organizmie są przedmiotem ogólnokrajowych dyskusji. Wakacje sprzyjają i zachęcają wiele osób do spontanicznych eksperymentów z substancjami psychoaktywnymi. Część z nich kończy się poważnymi, zdrowotnymi komplikacjami, pobytem w szpitalu, a w niektórych przypadkach śmiercią.

Mając ten fakt na względzie oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, Starosta Powiatu Gabriela Lisius wraz z Komendantem Powiatowym Policji Krzysztofem Lawerem oraz, p.o. inspektora sanitarnego w powiecie wejherowskim Zdzisławem Westą, zorganizowali w piątek 24 lipca konferencję prasową poświęconą temu zagrożeniu.

Do tej pory na terenie powiatu wejherowskiego nie zanotowano zwiększonej ilości incydentów związanych z zażywaniem dopalaczy. Oficjalnie Policji nic nie wiadomo o punktach sprzedaży lub dystrybucji tych środków. Handel nimi odbywa się w sposób pokątny.

- Każdorazowo gdy funkcjonariusze policji otrzymują informacje o osobach oferujących dopalacze, podejmują czynności wyjaśniające i badają sprawę. Takie sygnały najczęściej wpływają od osób trzecich lub od rodziców i przyjaciół którzy są zaniepokojeni dziwnym zachowaniem swoich bliskich – powiedział komendant KPP Wejherowo Krzysztof Lawer. - Dopalacze są środkami poza ramami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W myśl ustawy nie są traktowane jak narkotyki. Bardzo utrudnia to walkę z tym niebezpiecznym zjawiskiem. Każdorazowo gdy funkcjonariusze stykają się z podejrzana i niebezpieczną substancją, muszą uzyskać opinie biegłych, czym w istocie jest ta substancja i czy jest ona środkiem narkotycznym w myśl ustawy. To utrudnia skuteczne przeciwdziałanie temu zjawisku.

- W walce z dopalaczami najskuteczniejsza jest profilaktyka i uświadamianie o zagrożeniach jakie niesie powiedziała Starosta Gabriela Lisius. – W związku z tym od września planujemy wspólne działania i akcje uświadamiające w szkołach. Planujemy przygotować kompleksowy program w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu wejherowskiego z udziałem przedstawicieli policji i sanepidu, aby przestrzegać i uświadamiać młodzież. Profilaktykę będziemy prowadzić wspólnie z psychologami, ponieważ sięganie młodych ludzi po substancje chemiczne często wynika z problemów psychicznych, osobowościowych.

- Początkowo dopalacze były substancjami wzmacniającymi wydolność organizmu – powiedział p.o. inspektora sanitarnego w powiecie wejherowskim Zdzisław Westa. - Do dziś ten mit pokutuje. Skład chemiczny dopalaczy zmienia się wielokrotnie i jest niezwykle różnorodny. Najczęściej występują one w dwóch formach jako susze i kadzidełka – substancje roślinne z dodatkami środków chemicznych oraz jako tzw. "party pils" – tabletki, pastylki o działaniu pobudzającym. Działają one jak narkotyki ale same nie znajdują się na liści substancji uznawanych w myśl Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii za narkotyki.

W powiecie wejherowskim zatrucia dopalaczami nie zdarzają się zbyt często. Tym niemniej tylko w miesiącu lipcu cztery osoby trafiły do wejherowskiego SOR z objawami zatrucia. Ofiary zażycia dopalaczami można leczyć wyłącznie objawowo, ponieważ nie wiadomo co tak naprawdę poszkodowany zażył. Najczęściej dokładny skład chemiczny dopalacza nie jest w ogóle znany. Skutki dla zdrowia mogą być zatem bardzo niebezpieczne i nieodwracalne.

Bądźmy czujni i nie dajmy się skusić na zażywanie dopalaczy. Ich działanie i efekty niczym nie odbiegają od klasycznych narkotyków. Dopalacze to substancje, których działanie na organizm człowieka nie zostało do końca poznane i niezwykle łatwo je przedawkować. Lekarze często nie wiedzą jak postępować przy takim zatruciu. Wbrew zapewnieniom sprzedawców, nie są to substancje pochodzenia naturalnego.

Chrońmy siebie i swoich bliskich. Nie pozwólmy niszczyć sobie zdrowia ani popadać w uzależnienie.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.pl



Przeczytaj również
Za nami pierwsza edycja powiatowego konkursu: Tytani Przedsiębiorczości, który wśród lokalnych firm wyłonił te, które w ocenie komisji konkursowej, działają najefektywniej. Gala wręczenia nagród...

2024-03-05 13:51:15

Trwa kwalifikacja wojskowa. Na terenie Powiatu Wejherowskiego dotyczy ona przede wszystkim mężczyzn z rocznika 2005 oraz uzupełniająco z roczników 2000 – 2004. Powiatowa Komisja Lekarska...

2024-02-22 10:22:16

W miniony czwartek w Szkole Podstawowej Gowinie odbyło się spotkanie informacyjne w sprawie rozbudowy drogi powiatowej 1316G na odcinku od Wejherowa do miejscowości Dąbrówka Młyn. Spotkanie miało...

2024-02-11 20:17:10

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!