FIZYK NIEPOKORNY

FIZYK NIEPOKORNY

Prawdziwa gratka, nie tylko dla miłośników nauki. Powiatowa biblioteka...
ANKIETA

ANKIETA

Twoje zdanie ma znaczenie. Urząd Miasta przygotował specjalną ankietę,...
XIII FESTIWAL SERC

XIII FESTIWAL SERC

Po raz trzynasty w parafii pw. Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w...
POMIARY RUCHU

POMIARY RUCHU

Od 23 stycznia br. na drogach województwa pomorskiego rozpocznie się...
ŚNIEG I WIATR

ŚNIEG I WIATR

Za nami weekend z intensywnymi opadami śniegu, który przez swoją obfitość...
17
Piątek
Styczeń 2025
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Antoniego, Henryki, Mariana
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

DOPALACZE – NOWE NARKOTYKI

2015-07-25 13:16:01

Dopalacze to nadzwyczaj groźne i niebezpieczne zjawisko wokół którego narosło wiele fałszywych mitów. Przede wszystkim myśli się o nich jak o substancjach pozytywnie wpływających na wydolność organizmu. Tymczasem są to środki o działaniu narkotycznym i uzależniającym, a co gorsza, o nie znanym do końca toksycznym składzie.

Zjawisko dotyczy szczególnie ludzi młodych. Problem z dopalaczami i spustoszenie jakie wywołują w zdrowym organizmie są przedmiotem ogólnokrajowych dyskusji. Wakacje sprzyjają i zachęcają wiele osób do spontanicznych eksperymentów z substancjami psychoaktywnymi. Część z nich kończy się poważnymi, zdrowotnymi komplikacjami, pobytem w szpitalu, a w niektórych przypadkach śmiercią.

Mając ten fakt na względzie oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, Starosta Powiatu Gabriela Lisius wraz z Komendantem Powiatowym Policji Krzysztofem Lawerem oraz, p.o. inspektora sanitarnego w powiecie wejherowskim Zdzisławem Westą, zorganizowali w piątek 24 lipca konferencję prasową poświęconą temu zagrożeniu.

Do tej pory na terenie powiatu wejherowskiego nie zanotowano zwiększonej ilości incydentów związanych z zażywaniem dopalaczy. Oficjalnie Policji nic nie wiadomo o punktach sprzedaży lub dystrybucji tych środków. Handel nimi odbywa się w sposób pokątny.

- Każdorazowo gdy funkcjonariusze policji otrzymują informacje o osobach oferujących dopalacze, podejmują czynności wyjaśniające i badają sprawę. Takie sygnały najczęściej wpływają od osób trzecich lub od rodziców i przyjaciół którzy są zaniepokojeni dziwnym zachowaniem swoich bliskich – powiedział komendant KPP Wejherowo Krzysztof Lawer. - Dopalacze są środkami poza ramami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W myśl ustawy nie są traktowane jak narkotyki. Bardzo utrudnia to walkę z tym niebezpiecznym zjawiskiem. Każdorazowo gdy funkcjonariusze stykają się z podejrzana i niebezpieczną substancją, muszą uzyskać opinie biegłych, czym w istocie jest ta substancja i czy jest ona środkiem narkotycznym w myśl ustawy. To utrudnia skuteczne przeciwdziałanie temu zjawisku.

- W walce z dopalaczami najskuteczniejsza jest profilaktyka i uświadamianie o zagrożeniach jakie niesie powiedziała Starosta Gabriela Lisius. – W związku z tym od września planujemy wspólne działania i akcje uświadamiające w szkołach. Planujemy przygotować kompleksowy program w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu wejherowskiego z udziałem przedstawicieli policji i sanepidu, aby przestrzegać i uświadamiać młodzież. Profilaktykę będziemy prowadzić wspólnie z psychologami, ponieważ sięganie młodych ludzi po substancje chemiczne często wynika z problemów psychicznych, osobowościowych.

- Początkowo dopalacze były substancjami wzmacniającymi wydolność organizmu – powiedział p.o. inspektora sanitarnego w powiecie wejherowskim Zdzisław Westa. - Do dziś ten mit pokutuje. Skład chemiczny dopalaczy zmienia się wielokrotnie i jest niezwykle różnorodny. Najczęściej występują one w dwóch formach jako susze i kadzidełka – substancje roślinne z dodatkami środków chemicznych oraz jako tzw. "party pils" – tabletki, pastylki o działaniu pobudzającym. Działają one jak narkotyki ale same nie znajdują się na liści substancji uznawanych w myśl Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii za narkotyki.

W powiecie wejherowskim zatrucia dopalaczami nie zdarzają się zbyt często. Tym niemniej tylko w miesiącu lipcu cztery osoby trafiły do wejherowskiego SOR z objawami zatrucia. Ofiary zażycia dopalaczami można leczyć wyłącznie objawowo, ponieważ nie wiadomo co tak naprawdę poszkodowany zażył. Najczęściej dokładny skład chemiczny dopalacza nie jest w ogóle znany. Skutki dla zdrowia mogą być zatem bardzo niebezpieczne i nieodwracalne.

Bądźmy czujni i nie dajmy się skusić na zażywanie dopalaczy. Ich działanie i efekty niczym nie odbiegają od klasycznych narkotyków. Dopalacze to substancje, których działanie na organizm człowieka nie zostało do końca poznane i niezwykle łatwo je przedawkować. Lekarze często nie wiedzą jak postępować przy takim zatruciu. Wbrew zapewnieniom sprzedawców, nie są to substancje pochodzenia naturalnego.

Chrońmy siebie i swoich bliskich. Nie pozwólmy niszczyć sobie zdrowia ani popadać w uzależnienie.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.pl



Przeczytaj również
Nadzwyczaj zgodne głosowania podczas IX sesji Ray Powiatu Wejherowskiego. Radni jednogłośnie przyjęli budżet na rok 2025 oraz wyrazili zgodę na zaciągnięcia długoterminowego kredytu bankowego...

2024-12-17 12:08:52

Długo wyczekiwany prezent dla Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych im. Kazimierza Lisieckiego "Dziadka" w Rumi. Powiat Wejherowski przekazał samochód, który będzie służył podopiecznym ośrodka.

2024-12-12 09:53:48

Powoli klaruje się wspólne stanowisko strony samorządowej w sprawie dostosowania lokalnych dróg do planów rozbudowy infrastruktury energetycznej i budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej....

2024-12-11 11:00:27

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!