ŚWIATŁA TO PODSTAWA

ŚWIATŁA TO PODSTAWA

Ruszyła 5 edycja ogólnopolskiej kampanii: Twoje Światła – Nasze...
NOWE OGRANICZENIA

NOWE OGRANICZENIA

Rząd wprowadza nowe obostrzenia w walce z pandemią korona wirusa. Milcząco...
APEL SAMORZĄDOWCÓW

APEL SAMORZĄDOWCÓW

Z inicjatywą o jak najszybsze naprawienie sytuacji młodych matek a także...
ODSZEDŁ MIREK ODYNIECKI

ODSZEDŁ MIREK ODYNIECKI

Smutna wiadomość dotarła do nas w czwartek. Zmarł Mirosław Odyniecki,...
KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI

KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI

W Powiatowym Zespole Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie odbyło...
24
Sobota
Październik 2020
Loading...
Poprzedni Październik Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Arety, Marty, Marcina
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

JEDZENIE DLA UCZNIÓW

2015-09-05 00:18:06

Już co czwarte polskie dziecko ma nadwagę albo otyłość, a wskaźniki zdrowotne narastają w zastraszającym tempie. Otyłość to ciężka choroba, która prowadzi do skrócenia życia i toruje drogę do rozwoju cukrzycy, miażdżycy, chorób serca, raka, chorób stawów, depresji i wielu ciężkich chorób.

Jeżeli nie zatrzymamy tej niebezpiecznej tendencji, niebawem co drugie dziecko może być narażone na wysokie ryzyko problemów zdrowotnych. W trosce o utrwalanie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci minister zdrowia podpisał 26 sierpnia rozporządzenie w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełnić środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach. Wdrażane regulacje ograniczą dostęp dzieci do pokarmów zawierających duże ilości składników, których spożywanie nie jest dobre dla zdrowia. Nowe przepisy maja pomóc przedszkolom, szkołom i placówkom opiekuńczo-wychowawczym w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych u dzieci i młodzieży.

Intencje bardzo szczytne ale już podnoszą się głosy ekspertów, że przy aktualnych stawkach żywieniowych nie da się przygotować pełnowartościowego posiłku/obiadu dla dziecka w szkole z wykorzystaniem produktów żywnościowych rekomendowanych przez ministra.

Po drugie, nie zapominajmy że nawyki żywieniowe dzieci kształci się przede wszystkim w domu. Jeżeli rodzice będą karmić swoje pociechy jedzeniem śmieciowym, to wprowadzone przez ministra zdrowia rozporządzenie niczego nie zmieni. Może się okazać, że uczniowie, zamiast kupować colę, batoniki i zapiekanki w sklepiku szkolnym, będą je przynosić w tornistrach i plecakach z domu.

Chcąc zmienić nawyki żywieniowe kogokolwiek, należy działać poprzez edukację i propagowanie prozdrowotnych nawyków a nie zaczynać od arbitralnych zakazów i nakazów, które są niezrozumiałe dla uczniów. No bo jak to. Jeszcze kilka dni temu wafelki były w porządku, a teraz są szkodliwe?

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Rząd wprowadza nowe obostrzenia w walce z pandemią korona wirusa. Milcząco przyznaje się, że dotychczasowe działania okazały się kompletnym fiaskiem. Nowo obostrzenia, według premiera oraz...

2020-10-23 12:15:20

Już wkrótce jarmark produktów regionalnych ponownie zagości w Porcie Rumia. Podczas jesiennej edycji oferowane będą produkty rękodzielnicze, biżuteria, ozdoby oraz żywność z różnych regionów...

2020-09-28 11:20:11

Miło, gdy o naszym mieście mówi się, pisze lub robi filmy. Wejherowo pojawia się także w literaturze. Czasem to tylko wzmianki, jak np. w książce "Czterej pancerni i pies" Janusza...

2020-09-24 09:32:03

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!