OSZUKIWAŁ NA BLIKA

OSZUKIWAŁ NA BLIKA

Obcokrajowiec oszukujący metodą na Blika został zatrzymany przez...
PETYCJA MIESZKAŃCÓW

PETYCJA MIESZKAŃCÓW

Akcja społeczna pod nazwą Zryw na Śmiechowie, zatacza coraz szersze kręgi....
PROTEST POD SĄDEM

PROTEST POD SĄDEM

Wczoraj przed jednym z budynków Sądu Rejonowego w Wejherowie miał miejsce...
NOWY PARTNER KPSW

NOWY PARTNER KPSW

Kaszubsko-Pomorska Szkołą Wyższa uatrakcyjnia ofertę edukacyjną i pozyskuje...
NOWE POŁĄCZENIA PKS

NOWE POŁĄCZENIA PKS

Od nowego roku, dzięki pieniądzom z Funduszu Rozwoju Przewozów...
21
Czwartek
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Agnieszki, Jarosława, Nory
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

W VILLA MUSICA

2015-12-22 14:57:10

Od stycznia 2016 r. oficjalnie rozpocznie swą działalność Muzeum upamiętniające pierwsze po wybuchu II Wojny Światowej miejsce zbiorowej kaźni na terenie Polski. Jego siedzibą będzie Villa Musica przy ul. Ofiar Piaśnicy, miejsce szczególnie związane z Piaśnicka Kaźnią.

W sobotę 19 grudnia przed Villa Musica, gdzie od stycznia przyszłego roku swą siedzibę będzie miało Muzeum Piaśnickie, o godz. 14:00 rozpoczęła się konferencja prasowa Jarosława Sellina, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, podczas której poinformował on, że zapadła decyzja o powołaniu w tej siedzibie Muzeum Piaśnickiego jako filii Muzeum Stutthofu. Jego dyrektorem została Teresa Patsidis, wieloletnia radna miasta Wejherowa, animatorka kultury i wielu innych przedsięwzięć na terenie miasta.

- Pani Teresa to osoba, która od lat zajmuje się tematem piaśnickim i utrzymuje bardzo żywy kontakt z naukowcami, którzy Piaśnicą profesjonalnie się zajmują. W związku z tym podjąłem decyzję, że to ona tę ważną dla Pomorza instytucję zorganizuje i stworzy – powiedział m.in. Jarosław Sellin.

Z kolei Teresa Patsidis zapewniła, że muzeum podejmie badania nad niemieckimi archiwami naukowymi. Utworzone zostaną stałe ekspozycje do zwiedzania dla turystów m.in. w piwnicach budynku, gdzie więziono ofiary i przetrzymywano ich rzeczy osobiste. Oprócz ekspozycji związanych bezpośrednio z mordem piaśnickim powstanie cykl ukazujący życie kulturalne i społeczne przedwojennych mieszkańców Wejherowa. Będą też organizowane wystawy czasowe. Placówka ma podjąć różne działania związane z edukacją, w tym m.in. projekcje filmów i prezentacje multimedialne. Latem w ogrodzie przewiduje się uruchomienie plenerowego kina historycznego, a także stworzenie piaśnickiej ścieżki rowerowej z wypożyczalną rowerów włącznie. Dyrektor zamierza utrzymywać ścisłą współpracą z różnymi środowiskami i stowarzyszeniami historycznymi, w tym m.in. ze Stowarzyszeniem Rodzina Piaśnicka. Planuje także prowadzenie działalności kulturalnej w formie organizację spotkań, wystaw i koncertów.

W przyszłym roku budynek Villi Musica zostanie wyremontowany i zaadoptowany na cele muzealne. Tymczasowo siedziba muzeum będzie mieściła się w przy ul. św. Jacka 11 w Wejherowie.

W konferencji uczestniczył również obecny właściciel Villa Musica, Krzysztof Ostrowski, artysta muzyk, znakomity organista, który porozumiał się co do sprzedaży willi z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślając, że była to realizacja woli nieżyjącej już od półtora roku jego matki Zofii.

Dodajmy, że willę, wzorowaną na dworku Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, wybudował w latach dwudziestych znany wejherowski lekarz Franciszek Panek, pradziadek Krzysztofa Ostrowskiego. Spotykała się tutaj przed wojną inteligencja Wejherowa i dawnego powiatu morskiego. W Piaśnicy zginęły córki doktora Panka - Stanisława i Kazimiera. Podczas okupacji willa została zajęta przez Gestapo, które tutaj miało swoją siedzibę przez cały okres trwania okupacji. Między innymi z tej willi wywożono Polaków z przeznaczeniem do zamordowania w lesie piaśnickim a w jej piwnicach przechowywane były wydarte ofiarom przedmioty i ubrania.

MatodyPrzeczytaj również
Wczoraj przed jednym z budynków Sądu Rejonowego w Wejherowie miał miejsce protest solidarnościowy w obronie niezawisłości sędziowskiej i wolnych sadów. Była to także akcja wspierająca...

2021-01-21 09:35:41

Spadł śnieg, a wraz z nim właścicielom posesji przybyło obowiązków. Trzeba odśnieżać chodniki, usuwać śnieg i sople z dachów. Każdy kto zlekceważy swoje obowiązki naraża się mandat karny.

2021-01-16 13:13:59

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie wyróżnieni Odznakami za Zasługi Ochrony Zdrowia przyznanymi przez Ministra Zdrowia, na wniosek Klubu Honorowych Dawców przy 43. Batalionie...

2021-01-15 10:36:15

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!