OSZUKIWAŁ NA BLIKA

OSZUKIWAŁ NA BLIKA

Obcokrajowiec oszukujący metodą na Blika został zatrzymany przez...
PETYCJA MIESZKAŃCÓW

PETYCJA MIESZKAŃCÓW

Akcja społeczna pod nazwą Zryw na Śmiechowie, zatacza coraz szersze kręgi....
PROTEST POD SĄDEM

PROTEST POD SĄDEM

Wczoraj przed jednym z budynków Sądu Rejonowego w Wejherowie miał miejsce...
NOWY PARTNER KPSW

NOWY PARTNER KPSW

Kaszubsko-Pomorska Szkołą Wyższa uatrakcyjnia ofertę edukacyjną i pozyskuje...
NOWE POŁĄCZENIA PKS

NOWE POŁĄCZENIA PKS

Od nowego roku, dzięki pieniądzom z Funduszu Rozwoju Przewozów...
21
Czwartek
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Agnieszki, Jarosława, Nory
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz
Strona główna » Nauka

"SZESCDZESĄTKA"

2016-03-21 14:26:47

Tak jak niezwykła jest osoba Stanisława Jankego, tak i niezwykły był jubileusz jego sześćdziesiątych urodził. Miał on bowiem formę konferencji naukowej. Biorąc pod uwagę dorobek literacki autora, taka forma była jak najbardziej uzasadniona.

Konferencja "Stanisław Janke - życie, aktywność społeczna i dorobek literacki. W 60-lecie urodzin" miała miejsce w piątek, 18 marca w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie, przy ul. Reja 9.

Po uroczystym powitaniu Stanisława Jankego oraz przybyłych gości laudację na cześć Jubilata wygłosił Maciej Tamkun, który następnie poprowadził część konferencyjną. W jej ramach mogliśmy wysłuchać kilku interesujących referatów:

  • Najważniejsze wątki w biografii literackiej autora "Łiskawice" - Dariusz Majkowski
  • Poezja i proza w języku kaszubskim Stanisława Jankego - Daniel Kalinowski
  • Polskojęzyczne powieści Stanisława Jankego - Tadeusz Linkner
  • Stanisław Janke, reportaż i publicystyka w miesięczniku "Pomerania" - Kazimierz Ostrowski
  • Kaszubskie tłumaczenie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza - Edward Breza
  • Refleksje z pleneru malarskiego poświęconego miejscom życia, pracy i twórczości Stanisława Jankego - Maciej Tamkun

Oczywiście sam Jubilat także zabierał głos, a miał o czym opowiadać. Stanisław Janke znany jest przede wszystkim jako poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki, publicysta, twórca literatury kaszubskiej i jej niestrudzony orędownik. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, nie tylko za swe dokonania literackie. Członek Polskiego PEN Clubu. Kaszuba z krwi i kości. Tworzy poezje w języku kaszubskim, prozę i po polski i po kaszubski. Zasłynął jako znakomity tłumacz Adama Mickiewicz na kszubski ("Krimsczé sonetë", "Òda do młodectwa", "Pón Tadeùsz") oraz z kaszubskiego na polski ("Straszydło w Czarnowskim Młynie" Jana Patoka, "Ptak za uszami. Humor i satyra Kaszubów", "Klechdy kaszubskie").

W części artystycznej zgromadzeni wysłuchali wierszy Jubilata recytowanych przez uczniów Gimnazjum Publicznego im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich w Luzinie. Ponadto otwarta została wystawa poplenerowa pt. "Inspiracje malarskie życiem i twórczością Stanisława Jankego w 60-tą rocznicę urodzin".

Następnie odbyła się promocja najnowszej książki Stanisława Jankego (wespół Maciejem Tamkunem) "Szescdzesątka". Każdy z przybyłych gości otrzymał jeden egzemplarz książki.

Oprócz strawy duchowej znalazło się także coś dla ciała – skromny poczęstunek składający się między innymi z regionalnych kaszubskich potraw.

Wśród przybyłych gości byli między innymi: Starosta Gabriela Lisius, Etatowy Członek Zarządu Jacek Thiel, Nieetatowy Członek Zarządu Kazimierz Bistroń, Zastępca Prezydenta Miasta Wejherowa Piotr Bochiński oraz Przewodniczący Rady Miasta Wejherowa Bogdan Tokłowicz, Wójt Gminy Wejherowo Henryk Skwarło oraz Sekretarz Gminy Krokowa Bożena Szczypior, jak również licznie przybyli twórcy życia kulturalnego i artystycznego z terenu powiatu wejherowskiego oraz przyjaciele i znajomi Jubilata.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.pl

foto: Starostwo Powiatowe; Ryszard Nalepka; Janina BorchmannPrzeczytaj również
Kaszubsko-Pomorska Szkołą Wyższa uatrakcyjnia ofertę edukacyjną i pozyskuje do współpracy kolejną instytucję. Oficjalnym partnerem uczelni zostało Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział w...

2021-01-20 10:23:49

Decyzją rządu, uczniowie klas I-III szkół podstawowych 18 stycznia wracają do nauki stacjonarnej. Dla bezpieczeństwa dzieci oraz kadry nauczycielskiej przygotowano wytyczne sanitarne dotyczące...

2021-01-12 10:21:00

Powrót dzieci do szkół po feriach zimowych wciąż niepewny. Tymczasem rząd rozpoczyna zakrojone na szeroką skalę badania przesiewowe nauczycieli w kierunku Sars-CoV-2. O szczepieniach nauczycieli...

2021-01-10 15:16:41

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!