SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA

SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA

Wejherowo i Reda postanowiły wspólnie powołać do życia nowy podmiot...
NOWE INWESTYCJE KOMUNALNE

NOWE INWESTYCJE KOMUNALNE

Po wielu latach posuchy inwestycyjnej miasto Wejherowo przystąpi do budowy...
DUŻO WYKROCZEŃ

DUŻO WYKROCZEŃ

Pracowity weekend wejherowskiej drogówki. W ramach policyjnej akcji...
POMOC DLA PRZEDSZKOLI

POMOC DLA PRZEDSZKOLI

Dzięki wsparciu funduszy europejskich w województwie pomorskim zwiększy...
ZŁODZIEJ KABLI

ZŁODZIEJ KABLI

Mężczyzna podejrzany o kradzież przewodów elektrycznych został zatrzymany...
20
Czwartek
Styczeń 2022
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Fabioli, Miły, Sebastiana
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz
Strona główna » Nauka

Z WEJHEROWA DO SZTOKHOLMU

2016-04-04 12:12:54

Grupa nauczycieli z I LO w Wejherowie odwiedziła liceum w Sztokholmie. Wizyta była częścią projektu "Wysoko wykwalifikowana kadra edukacyjna kluczem do sukcesu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Wejherowie" współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Do Szwecji wybrali się Jadwiga Jędrej, Katrzyna Bojke, Ewa Brzoskowska i Artur Śmielak. Nauczyciele spędzili kilka dni w Kungstengymnasiet znajdującej się w samym centrum Sztokholmu. Szkoła ta, to trzyletnie liceum, które przygotowuje uczniów w wieku 16-19 do nauki na uczelniach wyższych. Kungstengymnasiet oferuje trzy programy edukacyjne: nauk społecznych, ekonomiczny i artystyczny. W szkole, oprócz języka angielskiego, uczniowie mogą wybrać naukę drugiego języka obcego - hiszpańskiego, francuskiego lub niemieckiego.

Kungstengymnasiet to szkoła o profilu międzynarodowym, która współpracuje z placówkami w Hiszpanii, Francji i Niemczech. W trzeciej klasie uczniowie mają okazję spędzić 3 tygodnie na stażu w Barcelonie, Aix-en-Provence lub Dusseldorfie szkoląc język, a także doskonaląc umiejętności potrzebne w życiu zawodowym.

W szwedzkiej szkole panuje kameralna i przyjazna atmosfera. Nauczyciele stawiają sobie za cel wspieranie uczniów i dialog z nimi. Sale lekcyjne są bardzo nowocześnie wyposażone. W każdej znajduje się projektor multimedialny i odpowiednie nagłośnienie Wszyscy uczniowie otrzymuje tablet ze specjalną podpórką i klawiaturą. W szkole powszechnie wykorzystuje się platformę e-learningową, gdzie nauczyciele udostępniają materiały dydaktyczne, a uczniowie przesyłają zadania domowe, prace pisemne, itp.

Nauczyciele z Wejherowa mieli okazję obserwować lekcje przedmiotów, których nauczają w I LO - języka angielskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie oraz wychowania fizycznego. Ponadto odbyli dwa spotkania z dyrekcją szkoły (na początku wizyty i podsumowujące) oraz trzy spotkania robocze z nauczycielami różnych przedmiotów. Podczas spotkań i rozmów poruszane były różne kwestie związane z nauczaniem, a także wyzwaniami jakie stoją przed szwedzką edukacją w związku z napływem imigrantów.

Wizyta w Sztokholmie, która miała miejsce w dniach 22 – 24 lutego, była znakomitą okazją do zapoznania się z ze szwedzkim systemem edukacji oraz poszerzenia wiedzy zawodowej i podniesienia umiejętności polskich pedagogów. Nauczyciele biorący udział w projekcie podkreślają, że było to niezwykle motywujące i inspirujące doświadczenie, zmuszające do refleksji i analizy własnego warsztatu pracy, a także pogłębienia zrozumienia międzykulturowego. Uświadomienie sobie różnic w mentalności przyczyniło się do poszerzenia horyzontów i pozyskania nowego, świeżego spojrzenia na swoją pracę.

W kolejnych latach planowana jest kontynuacja współpracy I LO w Wejherowie z Kungstengymnasiet w Sztokholmie - projekt, w który zaangażowani byliby zarówno uczniowie i nauczyciele.

A już w drugiej połowie kwietnia, w ramach unijnego projektu, wyjeżdża kolejna grupa nauczycieli "Sobieskiego". Tym razem do Finlandii. Kraju, który osiąga jedne z najwyższych efektów edukacyjnych na świecie.

BC

foto: I LO w WejherowiePrzeczytaj również
W czwartek 9 grudnia, w siedzibie stowarzyszenia Wejherowska Wspólnota Pokoleń odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w ogólnopolskim konkursie plastyczno-literackim "Kardynał Stefan...

2021-12-12 20:21:28

Tydzień temu w Redzie odbył się pogrzeb zmarłej 19 listopada 2021 r. prof. Stanisławy Soińskiej, zasłużonej nauczycielki i pedagog związanej z I Liceum Ogólnokształcącym w Wejherowie.

2021-12-01 10:34:17

Po raz dwudziesty drugi przyznane zostały Stypendia Starosty Wejherowskiego, dla studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu. Uroczyste wręczenie dyplomów stypendialnych odbyło...

2021-10-25 09:32:26

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!