KTO ZBUDUJE ELEKTROWNIE?

KTO ZBUDUJE ELEKTROWNIE?

Polskie Elektrownie Jądrowe wraz z Polskim Instytutem Ekonomicznym...
WARSZTATY PROZDROWOTNE

WARSZTATY PROZDROWOTNE

Najbliższy weekend upłynie pod znakiem wykładów, treningów i warsztatów...
UWAGA KIEROWCY

UWAGA KIEROWCY

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział w...
POLICYJNY AWANS

POLICYJNY AWANS

Dotychczasowa Komendant Powiatowa Policji w Wejherowie insp. Anna Kos...
RADNI ZDECYDOWALI

RADNI ZDECYDOWALI

We wtorek 9 lipca odbyła się IV zwyczajna sesja Rady Miasta Wejherowa. W...
13
Sobota
Lipiec 2024
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Danieli, Irwina, Małgorzaty
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz
Strona główna » Nauka

Z WEJHEROWA DO SZTOKHOLMU

2016-04-04 12:12:54

Grupa nauczycieli z I LO w Wejherowie odwiedziła liceum w Sztokholmie. Wizyta była częścią projektu "Wysoko wykwalifikowana kadra edukacyjna kluczem do sukcesu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Wejherowie" współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Do Szwecji wybrali się Jadwiga Jędrej, Katrzyna Bojke, Ewa Brzoskowska i Artur Śmielak. Nauczyciele spędzili kilka dni w Kungstengymnasiet znajdującej się w samym centrum Sztokholmu. Szkoła ta, to trzyletnie liceum, które przygotowuje uczniów w wieku 16-19 do nauki na uczelniach wyższych. Kungstengymnasiet oferuje trzy programy edukacyjne: nauk społecznych, ekonomiczny i artystyczny. W szkole, oprócz języka angielskiego, uczniowie mogą wybrać naukę drugiego języka obcego - hiszpańskiego, francuskiego lub niemieckiego.

Kungstengymnasiet to szkoła o profilu międzynarodowym, która współpracuje z placówkami w Hiszpanii, Francji i Niemczech. W trzeciej klasie uczniowie mają okazję spędzić 3 tygodnie na stażu w Barcelonie, Aix-en-Provence lub Dusseldorfie szkoląc język, a także doskonaląc umiejętności potrzebne w życiu zawodowym.

W szwedzkiej szkole panuje kameralna i przyjazna atmosfera. Nauczyciele stawiają sobie za cel wspieranie uczniów i dialog z nimi. Sale lekcyjne są bardzo nowocześnie wyposażone. W każdej znajduje się projektor multimedialny i odpowiednie nagłośnienie Wszyscy uczniowie otrzymuje tablet ze specjalną podpórką i klawiaturą. W szkole powszechnie wykorzystuje się platformę e-learningową, gdzie nauczyciele udostępniają materiały dydaktyczne, a uczniowie przesyłają zadania domowe, prace pisemne, itp.

Nauczyciele z Wejherowa mieli okazję obserwować lekcje przedmiotów, których nauczają w I LO - języka angielskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie oraz wychowania fizycznego. Ponadto odbyli dwa spotkania z dyrekcją szkoły (na początku wizyty i podsumowujące) oraz trzy spotkania robocze z nauczycielami różnych przedmiotów. Podczas spotkań i rozmów poruszane były różne kwestie związane z nauczaniem, a także wyzwaniami jakie stoją przed szwedzką edukacją w związku z napływem imigrantów.

Wizyta w Sztokholmie, która miała miejsce w dniach 22 – 24 lutego, była znakomitą okazją do zapoznania się z ze szwedzkim systemem edukacji oraz poszerzenia wiedzy zawodowej i podniesienia umiejętności polskich pedagogów. Nauczyciele biorący udział w projekcie podkreślają, że było to niezwykle motywujące i inspirujące doświadczenie, zmuszające do refleksji i analizy własnego warsztatu pracy, a także pogłębienia zrozumienia międzykulturowego. Uświadomienie sobie różnic w mentalności przyczyniło się do poszerzenia horyzontów i pozyskania nowego, świeżego spojrzenia na swoją pracę.

W kolejnych latach planowana jest kontynuacja współpracy I LO w Wejherowie z Kungstengymnasiet w Sztokholmie - projekt, w który zaangażowani byliby zarówno uczniowie i nauczyciele.

A już w drugiej połowie kwietnia, w ramach unijnego projektu, wyjeżdża kolejna grupa nauczycieli "Sobieskiego". Tym razem do Finlandii. Kraju, który osiąga jedne z najwyższych efektów edukacyjnych na świecie.

BC

foto: I LO w WejherowiePrzeczytaj również
Powiatowy Zespół Szkół Policealnych im. Zdzisława Kieturakisa w Wejherowie obchodzi w tym roku 50-lecie swojego istnienia. Z tej okazji odbyła się specjalna gala w której uczestniczyło m.in....

2024-06-21 13:00:35

W ramach cyklu edukacyjno-historycznego "Filmowe muzeum", w najbliższy czwartek w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego pt. "Książęta...

2024-05-23 09:07:07

Kolejny raz ekipa ze Szkoły Podstawowej Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego zdobyła pierwsze miejsce w  Ogólnopolskim Finale Odysei Umysłu. Jako Mistrzowie Polski, uczniowie z Wejherowa będą...

2024-04-24 10:26:34

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!