NOWY GASTROSKOP

NOWY GASTROSKOP

Radni powiatowi wsparli wejherowski szpital. Podczas ostatniej sesji Rady...
STARTUJE RUNDA FINAŁOWA

STARTUJE RUNDA FINAŁOWA

Już jutro Gryf Wejherowo rozpocznie bój o utrzymanie się w III lidze. Rusza...
NAGRODY ZA PALMY

NAGRODY ZA PALMY

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną zakończony. Wejherowskie...
ŚMIERTELNY WYPADEK

ŚMIERTELNY WYPADEK

We środę po południu doszło w Gowinie do tragicznego w skutkach...
GŁOSUJEMY

GŁOSUJEMY

Aż trzy inwestycje z terenu powiatu wejherowskiego zostały zgłoszone do...
10
Sobota
Kwiecień 2021
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Borysławy, Makarego, Michała
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

DOTACJE DLA WEJHEROWA

2017-03-20 11:27:23

Podczas konferencji w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie uroczyście podpisano umowy przekazania dotacji pozyskanych z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rzecz Powiatu Wejherowskiego, Miasta Wejherowa oraz Klasztoru oo. Franciszkanów. Kwota dofinansowania wynosi ponad 1,1 mln zł.

Konferencja miała miejsce w niedzielę 19 marca w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentował wiceminister Jarosław Sellin, który chwalił wnioski jakie wpłynęły na konkursy grantowe ogłaszane przez ministerstwo. Ich dobre przygotowanie zaowocowało pozyskaniem niebagatelnych kwot, które pomogą zatroszczyć się o lokalną spuściznę historyczną.

Powiat Wejherowski otrzymał od ministerstwa 520 tys. zł na budowę książnicy prof. Labudy. Otrzymane pieniądze zostaną przeznaczone na dobudowanie nowego budynku, który będzie stanowił jedną całość wraz z adaptowanymi budynkami przy ul. Zamkowej w Wejherowie. Adaptacja będzie realizowana w ramach projektu "Utworzenie Książnicy prof. Gerarda Labudy jako unikatowego zbioru dziedzictwa kulturowego Pomorza poprzez adaptację budynków Zespołu Pałacowo-Ogrodowo-Parkowego przy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie na potrzeby obsługi ruchu turystycznego regionu". W ubiegłym roku na ten cel Powiat Wejherowski już pozyskał ponad 1,4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2010.

Inicjatywa ta została podjęta dla upamiętnienia postaci prof. Gerarda Labudy, a budowa biblioteki pozwoli właściwie zatroszczyć się, wyeksponować i udostępnić zainteresowanym mieszkańcom około 22 tysiące woluminów przekazanych w testamencie przez Profesora wejherowskiemu muzeum.

Miasto Wejherowo w ramach Programu Infrastruktura Kultury otrzymało 300 tys. zł na stworzenie przestrzeni kulturalno-edukacyjnej wokół zabytkowego młyna wodnego z końca XIX wieku oraz 150 tys. zł z Programu Ochrony Zabytków na realizację zadania "Wejherowo, młyn (XIX w.): prace restauratorskie, konserwatorskie, roboty budowlane, instalacja elektryczna". Młyn znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie powstającej książnicy prof. Gerarda Labudy. Wyposażony w zabytkowe sprzęty i urządzenia do mielenia zboża, będzie umożliwiał odbycie "żywej lekcji historii" która pozwoli poznać dawną technologię wytwarzania różnych typów mąki chlebowej.

Klasztor Ojców Franciszkanów otrzymał 190 tys. zł z przeznaczeniem na realizację zadania "Wejherowo, kościół klasztorny Franciszkanów pw. św. Anny (1648-1650 r.): remont nawy głównej i naw bocznych, chóru organowego i dwóch ołtarzy bocznych". Dzięki dotacji z ministerstwa możliwe będzie przeprowadzenie prac które przywrócą pierwotny blask jednej z najstarszych wejherowskich budowli sakralnych.

Łącznie projekty które zyskały pozytywna ocenę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzyskały dotacje w kwocie ponad 1,1 mln zł. Łączna wartość realizowanych projektów to ponad 6,4 mln zł.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.pl

foto: Starostwo PowiatowePrzeczytaj również
Choć pogoda oraz sytuacja epidemiczna nie zachęcają do odwiedzania placów zabaw, to funkcjonariusze Straży Miejskiej już sprawdzają stan tych obiektów. Wszystko po to aby dzieci które na nich się...

2021-04-06 14:51:26

Kolejne święta naznaczone są piętnem koronawirus. W okresie, kiedy spędzamy czas z bliższą i dalszą rodziną, zaleceniem jest przebywanie w izolacji. Świętom Wielkanocnym towarzyszy  bogaty...

2021-04-03 13:58:53

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną zakończony. Wejherowskie Centrum Kultury podało do wiadomości listę laureatów, którzy otrzymają nagrody.

2021-04-09 10:21:05

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!