URATOWALI DZIECI

URATOWALI DZIECI

Dzięki szybkiemu zdiagnozowaniu nowej i rzadkiej choroby PIMS-TS, udało się...
NOWE BOISKO

NOWE BOISKO

Kolejna inwestycja zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego została zakończona...
ZMIANY ROZKŁADÓW JAZDY

ZMIANY ROZKŁADÓW JAZDY

Od niedzieli 13 grudnia 2020 r. zmianie ulega rozkład jazdy pociągów...
WALKA O ŻYCIE

WALKA O ŻYCIE

W piątek do Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie trafił 45-letni pacjent...
WALECZNE MALUCHY

WALECZNE MALUCHY

W sobotę odbył się w Szczecinie turniej sportowy dla dzieci i kadetów...
25
Środa
Listopad 2020
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Elżbiety, Katarzyny, Klemensa
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

UWAGA NA KLESZCZE

2017-05-13 12:02:48

Każdej wiosny pojawiają się ostrzeżenia przed boreliozą, chorobą którą roznoszą kleszcze. Zagrożenie jest poważne ale nie należy z tego powodu popadać w panikę. Warto poznać kilka podstawowych faktów aby podczas spaceru w lesie, w parku lub pobytu na łące, być bezpiecznym.

Borelioza z Lyme (krętkowica kleszczowa) jest wielonarządową chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie z rodzaju Borrelia, przenoszoną na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze (a konkretnie przenoszone są ze ślina kleszczy). W przebiegu choroby występują takie zmiany jak: rumień skórny, uszkodzenie układu nerwowego, narządu ruchu, serca itp. Borelioza jest chorobą przewlekłą, która może nawet doprowadzić do śmierci. Nie można więc bagatelizować jej objawów, choć trzeba przyznać, że nie zawsze łatwo je rozpoznać.

Najczęstsze objawy boreliozy:

 • u części chorych - rumień wędrujący (kilka dni po ukąszeniu),
 • objawy grypopodobne (ból głowy, zmęczenie, gorączka, dreszcze, ból gardła, bóle mięśni),
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu,
 • zapalenie nerwów czaszkowych (np. paraliż twarzy),
 • zapalenie nerwów obwodowych (zaburzenia czucia, drętwienia),
 • nawracające bóle i obrzęki stawów,
 • problemy z sercem (przyspieszone lub zwolnione bicie serca, ból w klatce piersiowej),
 • naciek limfocytarny, zanikowe zapalenie skóry,
 • bezsenność,
 • omdlenia, duszności,
 • komplikacje psychologiczne (długotrwałe) – depresja, demencja.

Szacuje się, że około kilkunastu procent kleszczy jest nosicielami tej choroby. Niezależnie od tego najlepiej unikać kontaktu z tymi pajęczakami. Wbrew pozorom nie czają się one na nas na drzewach. Praktycznie nigdy nie bytują wyżej niż 1,5 metra nad ziemią, a najczęściej znajdziemy je po prostu na wysokich trawach lub w krzakach. Bytują głównie w ściółce leśnej, wspinają się na wysokość 20-70 cm na źdźbła traw oraz krzaki. Kleszcze możemy spotkać w parku, na łące, w lesie, wzdłuż brzegów rzek, na trawniku przed domem. Zarażają wszystkie stadia rozwojowe kleszcza ale to larwy i nimfy mają 20 razy więcej bakterii niż postać dorosła kleszcza i to one są najniebezpieczniejsze.

W Polsce sezon aktywności kleszczy trwa od marca do listopada. Kleszcze zaczynają żerować kiedy temperatura gleby przekroczy 5-7°C. Szczyt aktywności dobowej kleszczy przypada w godzinach porannych (8:00-12:00) oraz godzinach wieczornych (16:00-20:00).

Kleszczy lepiej unikać, bo diagnozowanie boreliozy nie jest łatwe. Nawet jak kleszcz już nas ukąsi, nie muszą pojawić się żadne objawy.

Nie oznacza to, że choroby nie można wykryć. Może się jednak okazać, że dopiero specjalistyczne testy potwierdzą fakt występowania boreliozy. Objawy często bywają bowiem niecharakterystyczne i mogą przypominać np. zwykłe przeziębienie.

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów boreliozy jest jednak rumień wędrujący, który nazywa się również "bawolim okiem". Występuje on w miejscu ukąszenia kleszcza od trzech dni do trzech tygodni po zarażeniu się boreliozą. Cztery tygodnie później jednak znika, niezależnie od tego czy podjęte zostało leczenie. Najpierw jest rozchodzącą się promieniście czerwoną plamką, z jasnym środkiem. Przypomina właśnie oko lub tarczę o średnicy ok. 5 cm. Powiększa się, aż w końcu zaczyna zanikać i po miesiącu nie ma po nim śladu.

Rumień wędrujący to jednak nie wszystkie objawy boreliozy. Towarzyszy mu też znacznie gorsze samopoczucie, związane ze stanem podgorączkowym lub gorączką. Występują również bóle stawów, które mogą być nawracające, jeśli borelioza będzie miała charakter przewlekły. Choroba może bowiem atakować niezależnie od naszego stanu.

Najgroźniejsza jest jednak borelioza przewlekła. Objawia się ona gorączką i dreszczami, ale przede wszystkim chronicznym zmęczeniem, osłabieniem oraz zmniejszeniem masy ciała.

Pojawia się przy niej również sporo powikłań, do których należą między innymi bóle ścięgien, obrzęki mięśni, a także sztywność karku czy stawów. Może też wystąpić niedowład kończyn, problemy z koncentracją, wysławianiem się czy wahania nastrojów. Chorujący na boreliozę przewlekłą miewają również kłopoty z widzeniem czy skórą oraz włosami, które mogą wypadać.

Borelioza może również przekształcić się w zapalenie opon mózgowych, które można rozpoznać po wysokiej gorączce, sięgającej nawet 40 stopni Celsjusza, bólu gardła, kaszlu, nudnościach i bólu głowy.

Ukąszeniom kleszczy można zapobiegać. Jest to kluczowa sprawa, ponieważ przeciwko boreliozie nie ma szczepień. W tym celu najlepiej:

 • nosić ubiór okrywający możliwie szczelnie ciało (koszula z długimi rękawami, długie spodnie, zakryte but, jasne kolory ubrań),
 • unikać wypraw w rejony, w których jest dużo kleszczy,
 • unikać chodzenia poza ścieżkami po lesie, w zaroślach,
 • nie siadać na zwalonych pniach drzew (ulubione miejsce przebywania młodocianych form kleszczy, tzw. nimf),
 • stosować środki odstraszające kleszcze (na skórę oraz na ubrania),
 • sprawdzać całe ciało po pobycie w lesie.

qratorPrzeczytaj również
W piątek do Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie trafił 45-letni pacjent zakażony COVID-19, u którego występuje ostra niewydolność oddechowa. Pacjent trafił na specjalny oddział przeznaczony...

2020-11-23 13:01:57

Kolejna inwestycja zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego została zakończona i oddana do użytku. Na osiedlu Sucharskiego powstało ogólnodostępne, całoroczne boisko do piłki nożnej.

2020-11-25 10:05:22

Dzięki szybkiemu zdiagnozowaniu nowej i rzadkiej choroby PIMS-TS, udało się uratować życie trójki dzieci, które trafiły na Oddział Pediatrii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. Okazuje się,...

2020-11-25 10:36:26

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!