WSTRZYMANIE DOSTAW WODY

WSTRZYMANIE DOSTAW WODY

Ważna wiadomość dla mieszkańców osiedla Przemysłowa w Wejherowie. Jak...
ŁOPATY W RUCH

ŁOPATY W RUCH

Spadł śnieg, a wraz z nim właścicielom posesji przybyło obowiązków. Trzeba...
BĘDZIE MROŹNO

BĘDZIE MROŹNO

Będzie padał śnieg, powieje silny wiatr i spadnie temperatura. Wzrasta...
PRACOWNICY SZPITALA ODZNACZENI

PRACOWNICY SZPITALA ODZNACZENI

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie wyróżnieni Odznakami za...
MZK INFORMUJE

MZK INFORMUJE

W związku z powrotem dzieci klas I – III szkół podstawowych do nauczania...
18
Poniedziałek
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

PRZYCHODNIE WCIĄŻ ZAMKNIĘTE

2015-01-03 15:10:49

Mieszkańcy powiatu wejherowskiego mają bardzo duży problem z dostępem do podstawowej opieki medycznej. Przychodnie zamknięte, porozumienia brak.

Od pierwszego stycznia większość przychodni jest zamknięta. Placówki, które zdecydowały się podpisać nowe umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia są w mniejszości. Pacjenci mają problem z dostępem do podstawowej opieki zdrowotnej. Awaryjnie, medyczną opiekę zastępczą sprawują szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć szpitali, a także placówki udzielające pomoc medyczną w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W powiecie wejherowskim sytuacja jest wyjątkowo trudna. Na łączną liczbę około 200 tys. mieszkańców, około 150 tys. osób pozbawionych jest dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej.

Sytuacji bliżej przyjrzała się Komisja Zdrowia Rady Powiatu Wejherowskiego, z inicjatywy której wczoraj (piątek 2 stycznia) zwołano nadzwyczajne posiedzenie, które w całości poświęcone było tematowi zamkniętych przychodni. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele władz miasta oraz szefowie NZOZ-ów które nie podpisały nowych umów. Lekarze dużo gorzkich słów skierowali pod adresem ministerstwa zdrowia ora ministra Arłukowicza. Przedstawiali swoje argumenty i wyjaśniali powody swoich decyzji.

Poza wysłuchaniem stanowiska lekarzy władze powiatu niewiele mogły zaproponować. Nie są stroną w sporze. Oprócz pewnych prób mediacji, z wykorzystaniem wojewody, nic nie mogą zrobić. Co oczywiste, władze samorządowe, tak jaki sami mieszkańcy, są zainteresowane jak najszybszym rozwiązaniem konfliktu, tak aby przywrócić pełną dostępność do usług medycznych. Radni jednogłośnie postanowili sformułować petycję do Ministra Zdrowia, Premiera i Prezydenta RP. W petycji, Komisja Zdrowia Polityki Społecznej i Prorodzinnej Powiatu Wejherowskiego m. in.: "…zwraca się z apelem o kontynuację rozmów Ministra Zdrowia z przedstawicielami lekarzy rodzinnych, które doprowadzą do niezwłocznego podpisania porozumienia, co umożliwi otwarcie gabinetów lekarskich i udzielanie świadczeń pacjentom".

Poniżej publikujemy listę przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej w gminach powiatu wejherowskiego, które po 1 stycznia 2015 roku przyjmują pacjentów na dotychczasowych zasadach (dane ze strony internetowej Pomorskiego NFZ):

Wejherowo:

 1. NZOZ "POLNAMED"”, ul. Dworcowa 14 i ul. Polna 3/42
 2. NZOZ nr 1, ul. 10 Lutego 13
 3. NZOZ "Nasz Dom", Pl. Jakuba Wejhera 17/15

Rumia:

 1. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Nr 1, ul. Derdowskiego 23
 2. NZOZ Przychodnia "Biała Rzeka", ul. Chełmońskiego 58
 3. NZOZ "Ars Medica", ul. Piłsudskiego 48A

Reda:

 1. NZOZ "Śródmieście", ul. Fenikowskiego 16C/60
 2. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Nr 2, ul. Gdańska 72

Gniewino:

 1. NZOZ Puckie Centrum Medyczne Sp. z o.o. Przychodnia w Gniewinie, ul. Pomorska 40/1

Szemud:

 1. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "NASZE ZDROWIE"
   • ul. Wejherowska 19, Szemud
   • ul. Wybickiego 18, Bojano
   • ul. Tredera 14, Kielno
   • ul. Kartuska 8, Łebno

Łęczyce:

 1. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
   • ul. Długa 15, Łęczyce
   • ul. Leśna 18, 84-220 Strzebielino

KOMENTARZ REDAKCJI

Po raz kolejny na początku roku pojawia się problem z dostępem do podstawowej opieki zdrowotnej, którego ministerstwo zdrowia nie jest w stanie rozwiązać. Wygląda to tak, jakby nie potrafiło go także przewidzieć. Rozmowy i negocjacje zainteresowanych stron rozpoczynają się "w ostatniej chwili", tak jak i propozycje kontraktów jakie przygotowuje ministerstwo wspólnie z NFZ. Zapewne niedługo uda się znaleźć jakieś kompromisowe rozwiązanie, tyle tylko, że będzie to kolejne przesunięcie w czasie problemu. Trzeba jasno powiedzieć, że wynikające co roku problemy są spowodowane wadliwym działaniem całego systemu ochrony zdrowia oraz sposobu finansowania opieki medycznej. Bez zmian kompleksowych, problem będzie się ciągle powtarzał.

Ministerstwo z lekarzy chce zrobić kozły ofiarne zarzucając im pogoń za zyskiem, zachłanność i brak troski o pacjenta. Tymczasem to właśnie troska o pacjenta i chęć skutecznego leczenia spowodowały tak gwałtowną reakcję lekarzy rodzinnych. Trzeba pamiętać, że NZOZ-y to prywatne firmy. Rachunku ekonomicznego nie da się oszukać. Lekarze świadczą pacjentom określone usługi, których wykonanie kosztuje określoną kwotę. Utrzymanie budynków, personelu, zaplecza medycznego, wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych i analiz także kosztuje. Za to lekarze muszą zapłacić. Nie wspominając o papierkowej i biurokratycznej pracy jaką ministerstwo zdrowia i NFZ sukcesywnie przerzucają na lekarzy rodzinnych. Jeśli więc proponowane stawki nie pozwalają im wykonywać badań i leczenia w należyty sposób oraz nie rekompensują wydatków jakie muszą ponieść w procesie podstawowej opieki zdrowotnej, to nic dziwnego, że lekarze nie chcą dopłacać do tego interesu. Tak postąpiłby każdy normalnie myślący przedsiębiorca. Dlatego przychodnie są zamknięte.

Zamknięte przychodnie bardzo martwią, ale rozumiemy sytuacje lekarzy rodzinnych.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wejherowie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą - wszystko to w ramach ogólnopolskiej kampanii: Małą...

2021-01-11 12:44:57

W związku z panującą pandemią koronawirusa, MSWiA i MON podjęły decyzję o wprowadzeniu nowych zasad przeprowadzania kwalifikacji wojskowej i w dwóch terminach.

2021-01-14 11:28:41

Pięciu kandydatów może stanąć w szranki w przedterminowych wyborach Wójta Gminy Wejherowo. We wtorek 12 stycznia br. Komisarz Wyborczy w Słupsku przekazał informację o komitetach wyborczych które...

2021-01-12 20:42:06

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!