KONCERT W INTERNECIE

KONCERT W INTERNECIE

Najbliższy koncert z cyklu: Spotkania z muzyką Kaszub, przygotowany przez...
TUNEL JEST GOTOWY

TUNEL JEST GOTOWY

Z rocznym opóźnieniem kończy się budowa węzła drogowego wraz z tunelem...
DWA MECZE TYTANÓW

DWA MECZE TYTANÓW

Nasi szczypiorniści i szczypiornistki w najbliższą sobotę rozegrają swoje...
KONKURS ANULOWANY

KONKURS ANULOWANY

Nie odbędzie się popularny w Wejherowie konkursu na najbardziej atrakcyjną...
UCIECZKA ŚWINI

UCIECZKA ŚWINI

Scena jak z komedii Stanisława Barei. Samotny tucznik spaceruje sobie po...
29
Niedziela
Listopad 2020
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Błażeja, Margerity, Saturnina
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Z HISTORII MIASTA…

2018-05-12 14:54:13

Wilkierz wejherowski znajdujący się w zasobach Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, po raz pierwszy został w całości przetłumaczony na język polski i wydany w formie książkowej. Z tej okazji wejherowskie Muzeum przygotowało promocję tego wydawnictwa, które zawiera zbiór uchwał rady miejskiej zatwierdzonych przez właściciela miasta.

Wilkierz (daw. niem. Willkür – samowola) to uchwała lub zbiór uchwał rady miejskiej w dawnej Polsce, w miastach lub wsiach lokowanych na prawie niemieckim. Wilkierze, zwane także statutami miejskimi, rada miejska wydawała samodzielnie lub przy udziale ławy sądowej, albo reprezentacji pospólstwa (złożonej ze starszych cechów). Wilkierze regulowały sprawy targowe, cechowe, bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także sprawy z zakresu prawa cywilnego i karnego. W miastach królewskich wilkierze zatwierdzał król lub jego urzędnik, zaś w miastach prywatnych właściciel miasta (pan feudalny). Wzorem dla miast polskich były wilkierze Magdeburga.

Wśród starodruków będących w posiadaniu Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej znajduje się między innymi wilkierz (zbiór praw miejskich), wydany w Wejherowie w 1769 r. przez właściciela dóbr wejherowsko-rzucewskich i budowniczego Pałacu w którym obecnie mieści się siedziba Muzeum, Ignacego Przebendowskiego (Meiner Erblichen Stadt Weyhersfrey verordnete Willkühr), z późniejszą adnotacją rękopiśmienną Keyserlingków na jego stronie tytułowej. Dokument te, sporządzony w języku niemieckim, został przetłumaczony, opracowany i opatrzony przypisami przez prof. Andrzeja Grotha i wydany w formie książkowej. Koordynacją procesu wydawniczego zajmowała się starsza kustosz Janina Kurowska.

Z tej okazji Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Wejherowskie Centrum Kultury zapraszają 28 maja (poniedziałek) 2018 r. o godzinie 15:00 na promocję Wilkierza – zbioru praw miasta Wola Wejherowska z 1769 roku autorstwa Ignacego Przebendowskiego.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Starosty Wejherowskiego dr Gabrieli Lisius i Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta.

W programie spotkania:

  • powitanie gości (dyrektor Muzeum Tomasz Fopke)
  • koncert w wykonaniu Jakuba Borowczyka – kontratenor oraz Witosławy Frankowskiej - klawesyn
  • prezentacja wybranych fragmentów Wilkierza w wykonaniu Pauliny Angel, Agaty Wickiej i Kajetana Gołębiewskiego
  • wykład prof. Andrzeja Grotha, autora tłumaczenia i opracowania Wilkierza
  • zakończenie: dyskusja, wystąpienia, nabywanie książek oraz wpisów, poczęstunek

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Z rocznym opóźnieniem kończy się budowa węzła drogowego wraz z tunelem drogowym w ciągu ulicy Kwiatowej. Urząd Miasta potwierdził, że w piątek 4 grudnia odbędzie się otwarcie Węzła Integracyjnego...

2020-11-28 13:05:51

Nie odbędzie się popularny w Wejherowie konkursu na najbardziej atrakcyjną dekorację świąteczną balkonu, okna lub ogrodu na terenie Wejherowa. Powodem takiej decyzji jest panująca epidemia...

2020-11-27 11:04:00

Kolejna inwestycja zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego została zakończona i oddana do użytku. Na osiedlu Sucharskiego powstało ogólnodostępne, całoroczne boisko do piłki nożnej.

2020-11-25 10:05:22

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!