TURNIEJ FULL CONTACT
Trzy medale przywiozła nasza ekipa z pierwszych w tym roku zawodów...
2025-03-17

2025-03-17
TYLKO REMIS»2025-03-10
PEWNA WYGRANA»2025-03-10
ZAWSTYDZAJĄCA PORAŻKA»2025-03-02
UDANY POCZĄTEK GRYFA»
BĘDĄC W LESIE...
2018-08-06 21:56:51

Afrykański Pomór Świń to wyjątkowo groźna, nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych oraz dzikich. Na szczęście choroba ta jest nieszkodliwa dla ludzi. Chorują na nią wyłącznie świnie i dziki. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej.
Mimo coraz bardziej rygorystycznych zasad higieny wprowadzonych w Polsce, wirus afrykańskiego pomoru świń jest coraz bliżej granicy naszego województwa. Państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni województwa pomorskiego od września 2016 r. przeprowadzają wzmożone kontrole w zakresie identyfikowania i legalności mięsa wieprzowego i mięsa z dzika, wyrobów mięsnych, a także właściwego zagospodarowania odpadów. Potencjalne zagrożenie stwarza także ruch turystyczny, szczególnie osób zza wschodniej granicy. Pomimo wzmożonej czujności i kontroli służb granicznych, istnieje ryzyko zawleczenia wirusa ASF poprzez produkty żywnościowe przewożone w bagażu podręcznym.
Miejscem podwyższonego ryzyka jest także las. Wirus afrykańskiego pomoru świń długo przeżywa w środowisku, ale też w produktach mięsnych pochodzących od zakażonych świń domowych i dzikich. Jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach nawet przez 3-6 miesięcy. Każde spożycie mięsa czy produktu pochodzącego od chorej świni lub dzika, przez inne zwierzę z tego gatunku, może spowodować wystąpienie ASF.
Dlatego będąc w lesie pamiętajmy że:
- nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;
- należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);
- nie należy spuszczać psów ze smyczy.
Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska. Pojęcie "padłe dziki" oznacza zwłoki dzików (w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików.
W przypadku natknięcia się w lesie na padłego dzika należy, jeśli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby. Bezwzględnie powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok. Należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, do miejscowego koła łowieckiego lub powiadomić o tym fakcie starostę, burmistrza, wójta gminy. W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok, dane osoby zgłaszającej, liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie także ich stan.
opr. qrator
-
2025-03-03
-
2025-02-20
-
2025-02-16
2025-03-03 12:34:05
NAJNOWSZE OKAZJE
NAJNOWSZE TUBONY
NAJNOWSZE GAZETKI
swoich znajomych!
z innymi!