"SOBIESKI" ZWYCIĘŻA

"SOBIESKI" ZWYCIĘŻA

W hali sportowej Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Rumi, odbyła...
MISTRZYNIE "KOSZA"

MISTRZYNIE "KOSZA"

Dziewczęta z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Rumi zwyciężyły w Powiatowej...
STYPENDIA ARTYSTYCZNE

STYPENDIA ARTYSTYCZNE

Muzycy, malarze, filmowcy i pisarze. Aż stu artystów otrzymało finansowe...
WIOSENNE PORZĄDKI

WIOSENNE PORZĄDKI

Wiosnę już czuć powietrzu ,a co za tym idzie, czas na pozimowe porządki....
"ÓSEMKA" WYGRYWA

"ÓSEMKA" WYGRYWA

W hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 8 w Wejherowie, odbyły się Powiatowe...
21
Czwartek
Marzec 2019
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
25262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

JAK ZATRUDNIĆ CUDZOZIEMCA

2019-02-22 14:38:53

Pomorscy przedsiębiorcy chętnie zatrudniają obcokrajowców. Także w powiecie wejherowskim takie osoby znalazły pracę i mieszkanie. Zjawisko to stale się zwiększa. Jak legalnie zatrudnić imigranta, jak wygląda proces rekrutacji, jakie obowiązują dokumenty oraz jakie formalności prawne musi spełnić pracodawca i obcokrajowiec – o tym będzie można dowiedzieć się na specjalnym, bezpłatnym spotkaniu organizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy.

W ramach akcji "Pomorskie wspiera pracodawców", samorząd województwa pomorskiego wraz z Wojewódzkim Urzędem Pracy przygotował cykl bezpłatnych spotkań dla przedsiębiorców którzy zatrudniają lub planują zatrudnić obcokrajowców.

Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się między innymi o ogólnej sytuacji na pomorskim rynku pracy, procedurach wydawania zezwolenia na pracę sezonową, procedurach rejestracji oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, legalizacji pobytu cudzoziemców oraz legalności zatrudnienia cudzoziemców.

Informacji i wyjaśnień udzielać będą między innymi przedstawicieli państwowych służb i instytucji takich jak: Państwowa Inspekcja Pracy, Straż Graniczna, Izba Administracji Skarbowej, Powiatowy Urząd Pracy. Obecny będzie też konsultant Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów, który poruszy temat różnorodności kulturowej.

Akcja „Pomorskie wspiera przedsiębiorców” odbywać się będzie w okresie luty – kwiecień 2019 r., w dziewięciu miastach na terenie naszego województwa. Jednym z nich jest Wejherowo. Rekrutacje na spotkania prowadzą właściwe urzędy pracy.

Spotkanie w Wejherowie odbędzie się w piątek 8 marca w godzinach 10:00 – 13:00 w dużejsali obrad Starostwa Powiatowego w Wejherowie, ul. 3 Maja 4. Zainteresowani udziałem w spotkaniu powinni w terminie do 4 marca potwierdzić swój udział. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Wejherowie oraz udostępniony został na stronie internetowej PUP Wejherowo – TUTAJ.

Cudzoziemcy chętnie wybierają Pomorze jako miejsce pracy i zamieszkania. W ubiegłym roku zmieniły się przepisy dotyczące zatrudniania obcokrajowców: wprowadzono nowy typ zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Do powiatowych urzędów pracy województwa pomorskiego w 2018 r. wpłynęło ponad 132 tys. oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom zza wschodniej granicy. Średnio w miesiącu składanych było 11 tys. oświadczeń. Ten trend się utrzymuje – w styczniu tego roku pomorscy pracodawcy złożyli 11,5 tys. oświadczeń.

Zdecydowaną większość cudzoziemców na pomorskim rynku pracy stanowią obywatele Ukrainy (niemal 90%), którzy znajdują zatrudnienie we wszystkich powiatach naszego województwa.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Za ofiarność i odwagę otrzymali z rąk starosty wyróżnienae i specjalne podziękowania. Czwórka policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie została uhonorowana za działania ratujące...

2019-03-14 12:37:15

Jak znaleźć wartościowych pracowników z zagranicy, jakie wypełnić formalności i jak zweryfikować legalność ich pobytu w Polsce. Między innymi o tym rozmawiano w piątek podczas konferencji...

2019-03-11 11:20:33

Po trzy miesięcznym remoncie ponownie został uruchomiony Oddział Otolaryngologii w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. Wznowiono przyjmowanie pacjentów.

2019-03-07 22:22:12

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!