ZŁAPALI PODEJRZANEGO

ZŁAPALI PODEJRZANEGO

Po niecałych dwóch miesiącach intensywnych działań śledczych, kryminalni z...
REDA I RUMIA

REDA I RUMIA

Dwie największe i najkosztowniejsze drogowe inwestycje powiatowe roku 2020...
REJESTRACJA NA SZCZEPIENIE

REJESTRACJA NA SZCZEPIENIE

Rząd zdecydował o nowym podziale etapu I szczepień. Skorygowany plan został...
ULICZNA BIJATYKA

ULICZNA BIJATYKA

Agresora zatrzymano, a poszkodowanego opatrzono. Funkcjonariusze Straży...
OSZUKIWAŁ NA BLIKA

OSZUKIWAŁ NA BLIKA

Obcokrajowiec oszukujący metodą na Blika został zatrzymany przez...
25
Poniedziałek
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Miłosza, Pawła, Tatiany
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

POWIAT W UNII

2019-05-08 15:26:23

Piętnastolecie obecności Polski w Unii Europejskiej było okazją do podsumowania dotychczasowych dokonań Powiatu Wejherowskiego w zakresie wykorzystywania funduszy unijnych. Gościem spotkania był marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

We środę 8 maja w Starostwie Powiatowym w Wejherowie odbył się briefing prasowy z udziałem starosty Gabrieli Lisius, wicestarosty Jacka Thiela oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Spotkanie poświęcone było omówieniu stopnia wykorzystania przez Powiat Wejherowski  funduszy unijnych od momentu przystąpienia Polski do UE, do chwili obecnej.

- Na przestrzeni 15 lat powiat wejherowski i wszystkie samorządy lokalne wchodzące w jego skład, pozyskały ogromną ilość środków finansowych, co przełożyło się na bardzo intensywny rozwój infrastrukturalny i społeczny – mówiła starosta Gabriela Lisius. - Jako Powiat Wejherowski z Unii pozyskaliśmy180 mln zł, a do tego należy dodać środki pozyskane przez nasze samorządy gminne i miejskie.

- W ciągu 15 lat w województwie pomorskim zostało zrealizowanych ponad 33 tysiące projektów, o wartości przekraczającej 40 mld zł. Bardzo długo można by je wymieniać – zaznacza marszałek Mieczysław Struk – Warto jednak zwrócić uwagę na inne aspekty związane z naszym przystąpieniem do Unii Europejskiej. Tysiące młodzieży korzysta z programu Erasmus+, programu Socrates. To kontakt z wiedzą, otwarcie na świat, a także swoboda przepływu ludzi.

W dalszej części spotkania wymieniono najistotniejsze programy prorozwojowe, które zostały sfinansowane ze środków unijnych, zarówno w zakresie kształcenia, ochrony zdrowia, wspierania przedsiębiorczości, czy podnoszenia jakości obsługi interesantów w urzędzie.

Jednym z aktualnie realizowanych przez Powiat Wejherowski projektów dofinansowanych ze środków unijnych jest Książnica prof. Gerarda Labudy.

- Adaptujemy już istniejące budynki w kompleksie pałacowo-parkowym Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, nie tylko na cele wyeksponowania bogatego księgozbioru profesora Grarda Labudy ale także w celu aktywizacji ruchu turystycznego. Utworzenie książnicy ma nie tylko służyć przechowywaniu, opracowywani i udostępnianiu księgozbioru profesora Labudy ale także ma mieć charakter edukacyjny i turystyczny – mówi wicestarosta Jacek Thiel. – Aktualnie zakończyliśmy pierwszy etap budowy i osiągnęliśmy stan surowy zamknięty. W tej chwili jesteśmy na etapie rozstrzygania przetargów na wykończenie wnętrz i na wyposażenie książnicy.

Po spotkaniu udano się na teren budowanej książnicy aby pokazać marszałkowi Strukowi aktualny stan inwestycji.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Dwie największe i najkosztowniejsze drogowe inwestycje powiatowe roku 2020 doczekały się swojego podsumowania, które swoją obecnością zaszczycił wicewojewoda Michał Bąkowski.

2021-01-23 13:24:43

Od nowego roku, dzięki pieniądzom z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, w powiecie wejherowskim uruchomiono kilkadziesiąt nowych połączeń autobusowych oraz zorganizowano dodatkowe kursy na...

2021-01-19 12:01:07

W związku z panującą pandemią koronawirusa, MSWiA i MON podjęły decyzję o wprowadzeniu nowych zasad przeprowadzania kwalifikacji wojskowej i w dwóch terminach.

2021-01-14 11:28:41

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!