ZMIANY KOMUNIKACYJNE

ZMIANY KOMUNIKACYJNE

Miejski Zakład Komunikacji Wejherowo informuje mieszkańców o zmianach w...
NIETRZEŹWY AWANTURNIK

NIETRZEŹWY AWANTURNIK

Pijany mężczyzna awanturował się w Ośrodku Profilaktyki i Rozwiązywania...
ŚWIĘTO RZEMIEŚLNIKÓW

ŚWIĘTO RZEMIEŚLNIKÓW

We środę, 19 marca Powiatowy Cech Rzemiosł Małych i Średnich...
AWANS

AWANS

Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie ma zastępcę komendanta. Wczoraj...
NIE TYLKO ATOM

NIE TYLKO ATOM

Powiat wejherowski już niedługo stanie się kluczowym dostawcą energii...
20
Czwartek
Marzec 2025
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2425262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Joachima, Kiry, Maurycego
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ZJAZD "STRZEBIELINKOWCÓW"

2014-08-19 11:36:08

Setki osób, dawnych internowanych w okresie stanu wojennego działaczy NSZZ „Solidarność” i członków ich rodzin, wzięło udział w „Zjeździe Strzebielinkowców”, który 17 sierpnia br. odbył się w Gniewinie i Strzebielinku.

Zjazd byłych internowanych w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku i członków ich rodzin rozpoczęła w parafialnym kościele p.w. św. Józefa Rzemieślnika w Gniewinie uroczysta msza św. w intencji ojczyzny i zmarłych internowanych, której przewodził ks. abp senior Edmund Piszcz, a teksty czytali Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis, znane aktorskie małżeństwo z Gdańska (Jerzy Kiszkis był internowany w Strzebielinku od 13 grudnia 1981 r. do 15 stycznia 1982 r.)

Po mszy uczestnicy zjazdu udali się do Domu Pomocy Społecznej w Strzebielinku, gdzie niegdyś mieścił się oddział zewnętrzny Zakładu Karnego w Wejherowie w stanie wojennym zamieniony na Ośrodek Odosobnienia Internowanych, by dokonać uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej wykonanej według projektu Bogdana Pietruszki, twórcy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Obok tablicy umieszczono plansze informacyjne z planem i zdjęciami z obozu oraz pełną listą internowanych.

Po odegraniu hymnu narodowego przez Gminną Orkiestrę Dętą z Gniewina pod batutą Waldemara Szczypiora, poświęcenia tablicy dokonał ks. abp Edmund Piszcz a odsłonił ją marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Uroczystość wzbogaciło wspólne odśpiewanie z towarzyszeniem orkiestry „Pieśni konfederatów” i „A mury runą” Jacka Kaczmarskiego.

Podczas uroczystości nie obyło się bez antyrządowych akcentów. Można je było usłyszeć w odczytanym liście przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy jak i zobaczyć na rozłożonym przez przybyłych z Koszalina działaczy „Solidarności” i Konfederacji Polski Niepodległej transparencie.

Po uroczystości w Strzebielinku zwiedzono pomieszczenia dawnego ośrodka dla internowanych a dziś Ośrodka Opieki Społecznej, a następnie udano się do Gniewina, gdzie w Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Bibliotece o godz. 14:30 odbyła się premiera nowego, poszerzonego wydania książki Jana Mura Dziennik internowanego oraz wernisaże wystaw fotograficznych: Strzebielinek w stanie wojennym, Ocenzurowano. List ze Strzebielinka oraz Stan wojenny na Pomorzu zorganizowanych przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Ich otwarcia dokonał dr hab. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.

Zjazd zakończyło koleżeńskie spotkanie.

Ośrodek Odosobnienia w Strzebielinku, jeden z 40 istniejących w okresie stanu wojennego, utworzono w pawilonach oddziału zewnętrznego dawnego Zakładu Karnego w Wejherowie. Wśród uwięzionych działaczy opozycji - których Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego uznała za szczególnie niebezpiecznych - znalazło się 31 członków Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, w tym sześciu członków prezydium oraz wielu związkowców, m.in.: Andrzej Gwiazda, Lech Kaczyński, Andrzej Drzycimski, Maciej Jankowski, Adam Kinaszewski, Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki, Jacek Merkel, Karol Modzelewski, Janusz Onyszkiewicz, Jan Rulewski, Henryk Wujec i Jerzy Kiszkis. W sumie przez rok funkcjonowania odosobnieniu poddano tam 491 internowanych.

Zjazd zorganizował Komitet, który reprezentowali Andrzej Drzycimski, Jan Skiba i Andrzej Rzeczycki. Patronatów honorowych i wsparcia udzielili prezydenci największych polskich miast, ministrowie, marszałkowie i władze samorządowe, NSZZ „Solidarność" oraz dyrektorzy instytucji krzewiących pamięć o historii najnowszej Polski: Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Europejskiego Centrum Solidarności.

(emo)



Przeczytaj również
W ostatnim czasie na Pomorzu mamy największe dobowe przyrosty ilości osób zakażonych koronawirusem Sars-CoV-2 od początku epidemii. Co gorsz, zakażenia pojawiają się także w szpitalach i...

2020-08-18 09:56:05

Koronawirus zdiagnozowany w przychodni w Gniewinie. Placówka została zamknięta, poddana dezynfekcji, a personel pracuje zdalnie, udzielając teleporad.

2020-04-06 11:04:44

Gospodynie z Kaczkowa zwyciężyły w XXI Powiatowym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich, jaki zakończył się w minioną sobotę w Gniewinie. W nagrodę będą reprezentować nasz powiat w Turnieju Kół...

2020-01-20 13:59:15

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!