ROADPOL SAFETY DAYS

ROADPOL SAFETY DAYS

Równolegle z Europejskim Tygodniem Mobilności, we wszystkich krajach...
V WEJHER CROSS GAMES

V WEJHER CROSS GAMES

Po raz piąty do Wejherowa przyjadą atleci, którzy wezmą udział w zawodach...
PRZYSTAŃ KAJAKOWA JUŻ DZIAŁA

PRZYSTAŃ KAJAKOWA JUŻ DZIAŁA

Po blisko dwóch latach od pozyskania dofinansowania, przystań kajakowa na...
NOWY RADIOWÓZ

NOWY RADIOWÓZ

Wejherowska drogówka otrzymała nowy pojazd służbowy. Od dziś na wyposażeniu...
TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU

TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO...

Rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji...
18
Sobota
Wrzesień 2021
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Ireny, Irminy, Stanisława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

PAMIĘCI SIOSTRY ALICJI - FOTO

2019-10-06 00:12:05

Uroczystości jubileuszowe bł. Alicji Kotowskiej patronki Szkoły Podstawowej Sióstr Zmarwychwstania Pańskiego ściągnęły do Wejherowa gości zakonnych z całej Polski i zagranicy. W obchody licznie włączyli się także uczniowie szkoły jak i rodzice. W centrum wydarzeń była s. Kotowska, zamordowana przez Niemców w Lesie Piaśnickim.

W 2019 roku mija osiemdziesiąt lat od wybuchu II wojny światowej oraz od masowych egzekucji dokonanych przez hitlerowców w Lesie Piaśnickim. Wśród zamordowanych była także błogosławiona siostra Alicja Kotowska przełożona Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie w latach 1934 – 1939. Uroczystości jubileuszowe organizowane przez Zakon rozpoczęły się w piątek 4 października specjalnymi zajęciami dla uczniów. W sobotę miała miejsce część sympozjalna, z udziałem wielu zaproszonych gości.

Rano 5 października odbyła się skromna uroczystość poświęcenia Izby Pamięci Alicji Kotowskiej utworzonej w siedzibie szkoły. W izbie zgromadzono pamiątki po bł. siostrze Alicji oraz udostępnione są dokumenty z nią związane. Izba Pamięci została poświęcona przez biskupa pomocniczego Archidiecezji Gdańskiej ks. Zbigniewa Zielińskiego. O godzinie 9:00 w kościele p.w. Trójcy Świętej rozpoczęła się Msza Święta Koncelebrowana, której przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej ks. Zbigniew Zieliński, z kazaniem księdza biskupa Wiesława Śpiewaka CR. W trakcie Mszy dokonano poświęcenia sztandaru drużyny harcerskiej, która przybrała imię bł. Alicji Kotowskiej, a po jej zakończeniu zaprezentowane zostało oratorium "Requiem Piaśnickie" w hołdzie pomordowanym w Lasach Piaśnickich w 1939 roku, według scenariusza i w reżyserii Dariusza Wójcika, z muzyką Andrzeja Nanowskiego.

Druga część uroczystości jubileuszowych rozpoczęła się w Szkole Podstawowej Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego im. bł. Alicji Kotowskiej. Po obejrzeniu programu artystycznego przygotowanego przez uczniów szkoły rozpoczęło się sympozjum w trakcie którego wysłuchano czterech prelekcji: "Piaśnica miejsce pamięci Narodowej, stan badań i postulaty" - kustosz Muzeum Stutthof Elżbieta Grot, "Błogosławiona Alicja Kotowska jako autorytet wychowawczy" - kustosz Sanktuarium Piaśnickiego ks. dziekan Daniel Nowak, "Motywy Biblijne w duchowości bł. Alicji Kotowskiej w świetle Jej listów oraz wspomnień sióstr i uczennic" - o. prof. Adam Sikora OFM i "Duch zmartwychwstania w życiu bł. Alicji Kotowskiej" - siostra Teresa M. Kreft CR.

Sympozjum uświetnił występ muzyczny uczniów szkoły w towarzystwie nauczycieli i rodziców. W przerwie uroczystości, z okazji jubileuszu starosta Gabriela Lisius przekazała na ręce siostry Agnieszki Wilmańskiej dyrektor Szkoły Podstawowej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie obraz przedstawiający kaplicę leśną w Piaśnicy.

Zakończenie uroczystości jubileuszowych będzie mieć miejsce w niedzielę 6 października w Sanktuarium Błogosławionej Męczennicy Alicji Kotowskiej i Towarzyszy podczas uroczystej Mszy Świętej w kaplicy leśnej.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
W miniony weekend na Kalwarii Wejherowskiej odbywały się uroczystości Odpustu Podwyższenia Krzyża Św., zwany potocznie odpustem szkolnym. Podczas obchodów wypraszajmy obfitość darów Ducha...

2021-09-13 13:48:06

Blisko setka zawodników w 24 amatorskich zespołach, w trzech kategoriach wiekowych. Tylu miłośników koszykówki wystartowało w X edycji turnieju Streetball Małego Trójmiasta Kaszubskiego, jaki...

2021-09-13 10:45:12

Wejherowska drogówka otrzymała nowy pojazd służbowy. Od dziś na wyposażeniu Komendy Powiatowej Policji jest volkswagen crafter, który wykorzystywany będzie do interwencji i obsługi podczas...

2021-09-16 15:02:42

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!