UROCZYSTE OTWARCIE SĄDU

UROCZYSTE OTWARCIE SĄDU

W miniony piątek odbyła się uroczystość oficjalnego oddania do użytku nowej...
ZASŁUŻONA PORAŻKA GRYFA

ZASŁUŻONA PORAŻKA GRYFA

W sobotę Gryf poniósł pierwszą porażkę na własnym boisku w sezonie. Na...
TYTANI ZWYCIĘŻAJĄ

TYTANI ZWYCIĘŻAJĄ

Okazałe zwycięstwo Tytanów w Elblągu. W meczu drugiej kolejki I ligi piłki...
WEEKEND SENIORA

WEEKEND SENIORA

Specjalnie dla osób 60+, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej...
PROJEKT "DOSTĘPNA SZKOŁA"

PROJEKT "DOSTĘPNA SZKOŁA"

Dostępna szkoła to szkoła, w której każde dziecko może w pełni rozwinąć...
26
Niedziela
Wrzesień 2021
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Cypriana, Justyny, Ä?ucji
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

DEBATA O CYBERPRZESTĘPCZOŚCI

2019-11-15 13:20:11

O współczesnych zagrożenia w cyberprzestrzeni, sposobach oszustw internetowych i ochronie danych osobowych rozmawiano w miniony czwartek w Starostwie Powiatowym. Konferencja skupiła się przede wszystkim na wskazaniu najczęściej występujących zagrożeń i wskazaniu sposobów ich skutecznej identyfikacji oraz zapobiegania.

Spotkanie doszło do skutku z inicjatywy Zespołu Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego oraz Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie. Konferencja odbywała się pod hasłem "Współczesne zagrożenia w cyberprzestrzeni". Wśród uczestników dominowały osoby starsze – seniorzy działający w uniwersytetach trzeciego wieku. Nie było to audytorium przypadkowe, ponieważ policyjne statystyki dowodzą, że właśnie seniorzy stanowią jedną z najczęściej poszkodowanych grup społecznych w wyniku oszustw internetowych.

- Cyberprzestępstwa to najszybciej rozwijająca się gałąź przestępczości, głównie dlatego że elektronika, Internet i cyberprzestrzeń szeroko weszła w nasze życie mówiła Komendant Powiatowy Policji w Wejherowie - insp. Beata Perzyńska -  W Internecie nie jesteśmy anonimowi. Organy ścigania będą w stanie dotrzeć do tego, kto siedzi po drugiej stronie klawiatury. Policja dysponuje wydziałami do walki z cyberprzestępczością, gdzie należy zgłaszać wszelkiego typu zdarzenia, gdy poprzez portale społecznościowe, transakcje internetowe lub komunikatory elektroniczne, stajemy się ofiarami przestępstw. Nie zgłaszając takiego incydentu, tak naprawdę pomagamy złodziejom. Nie róbmy tego.

W trakcie konferencji wysłuchano kilku prelekcji: "Cyberprzestępczość w sferze administracji - Bezpieczeństwo w Administracji" - podkom. Małgorzata Jaszewska – naczelnik Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą; "Cyberzagrożenia (Oszustwa na Blika, oszustwo na żołnierza z Afganistanu, oszustwo nigeryjskie, szybkie przelewy - na hasło)" – asp. sztab. Anetta Potrykus – specjalista ds. prasowo-informacyjnych; "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w cyberprzestrzeni" - sierż. sztab. Karolina Pruchniak – asystent ds. profilaktyki społecznej Wydziału Prewencji; "Objawy i skutki zagrożeń cyberprzestrzeni dla dzieci i młodzieży" – psycholog Małgorzata Sędziak.

Oprócz omówienia różnego rodzaju oszustw i kradzieży internetowych poruszano także problem stalkingu, który bardzo często dotyka dzieci i młodzież. W walce ze stalkowaniem ogromną rolę do odegrania mają rodzice, którzy powinni jak najczęściej uświadamiać dzieciom, że wszelkie urządzenia elektroniczne mają dwie strony – odbiorcę i nadawcę. Będąc nadawcą możemy wykonywać takie działania, które krzywdzą i szkodzą innym osobą, czy wręcz są przestępstwami, ale również możemy jako odbiorca być ofiarą tego typu działań. Nie każdy jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemami powstałymi w cyberprzestrzeni. W związku z tym rola rodziców i nauczycieli, polegająca na wsparciu i zrozumieniu, jest dla młodych ludzi niezwykle potrzebna.

- Mamy takie dni, kiedy większość przestępstw nam zgłaszanych to są przestępstwa internetowe przeróżnej kategorii, niż te przestępstwa z którymi do niedawna borykaliśmy się na co dzień, czyli tzw. przestępczość pospolita. Ilość przestępstw w cyberprzestrzeni wciąż rośnie – zauważyła insp. Beata Perzyńska.

Ta wypowiedź najdobitniej pokazuje skalę cyberprzestępczości z jaka mamy współcześnie do czynienia.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrestiżowe wyróżnienie dla Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Wystawa stała z Książnicy prof. Gerarda Labudy otrzymała wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne...

2021-09-23 09:35:49

W miniony piątek w Białej odbyły uroczystości patriotyczno-religijne, upamiętniające miejsce walki i spoczynku żołnierzy 1 Morskiego Pułku Strzelców, którzy zginęli w obronie Ziemi Wejherowskiej...

2021-09-12 14:43:47

W związku z występującym wciąż zagrożeniem epidemicznym COVID-19 oraz w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, Starostwo Powiatowe w Wejherowie wprowadza zmiany w systemie obsługi petentów.

2021-09-09 10:36:39

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!