WYBORY WÓJTA PRZESUNIĘTE?

WYBORY WÓJTA PRZESUNIĘTE?

Wszystko wskazuje na to, ze mieszkańcy gminy Wejherowo nowego wójta wybiorą...
POKŁOSIE SESJI

POKŁOSIE SESJI

Wtorkowa Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Wejherowa zajęła kilkoma sprawami...
NIELETNI SPRAWCĄ ROZBOJU

NIELETNI SPRAWCĄ ROZBOJU

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie pracowali nad sprawą...
Z TĘSKNOTY ZA FORCECONEM

Z TĘSKNOTY ZA FORCECONEM

Od 2016 roku odbywał się w Wejherowie Zlot Fanów Gwiezdnych Wojen FORCECON,...
FINAŁ TUŻ, TUŻ

FINAŁ TUŻ, TUŻ

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy....
27
Środa
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Anieli, Juliana, Przemysława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

DEBATA O CYBERPRZESTĘPCZOŚCI

2019-11-15 13:20:11

O współczesnych zagrożenia w cyberprzestrzeni, sposobach oszustw internetowych i ochronie danych osobowych rozmawiano w miniony czwartek w Starostwie Powiatowym. Konferencja skupiła się przede wszystkim na wskazaniu najczęściej występujących zagrożeń i wskazaniu sposobów ich skutecznej identyfikacji oraz zapobiegania.

Spotkanie doszło do skutku z inicjatywy Zespołu Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego oraz Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie. Konferencja odbywała się pod hasłem "Współczesne zagrożenia w cyberprzestrzeni". Wśród uczestników dominowały osoby starsze – seniorzy działający w uniwersytetach trzeciego wieku. Nie było to audytorium przypadkowe, ponieważ policyjne statystyki dowodzą, że właśnie seniorzy stanowią jedną z najczęściej poszkodowanych grup społecznych w wyniku oszustw internetowych.

- Cyberprzestępstwa to najszybciej rozwijająca się gałąź przestępczości, głównie dlatego że elektronika, Internet i cyberprzestrzeń szeroko weszła w nasze życie mówiła Komendant Powiatowy Policji w Wejherowie - insp. Beata Perzyńska -  W Internecie nie jesteśmy anonimowi. Organy ścigania będą w stanie dotrzeć do tego, kto siedzi po drugiej stronie klawiatury. Policja dysponuje wydziałami do walki z cyberprzestępczością, gdzie należy zgłaszać wszelkiego typu zdarzenia, gdy poprzez portale społecznościowe, transakcje internetowe lub komunikatory elektroniczne, stajemy się ofiarami przestępstw. Nie zgłaszając takiego incydentu, tak naprawdę pomagamy złodziejom. Nie róbmy tego.

W trakcie konferencji wysłuchano kilku prelekcji: "Cyberprzestępczość w sferze administracji - Bezpieczeństwo w Administracji" - podkom. Małgorzata Jaszewska – naczelnik Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą; "Cyberzagrożenia (Oszustwa na Blika, oszustwo na żołnierza z Afganistanu, oszustwo nigeryjskie, szybkie przelewy - na hasło)" – asp. sztab. Anetta Potrykus – specjalista ds. prasowo-informacyjnych; "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w cyberprzestrzeni" - sierż. sztab. Karolina Pruchniak – asystent ds. profilaktyki społecznej Wydziału Prewencji; "Objawy i skutki zagrożeń cyberprzestrzeni dla dzieci i młodzieży" – psycholog Małgorzata Sędziak.

Oprócz omówienia różnego rodzaju oszustw i kradzieży internetowych poruszano także problem stalkingu, który bardzo często dotyka dzieci i młodzież. W walce ze stalkowaniem ogromną rolę do odegrania mają rodzice, którzy powinni jak najczęściej uświadamiać dzieciom, że wszelkie urządzenia elektroniczne mają dwie strony – odbiorcę i nadawcę. Będąc nadawcą możemy wykonywać takie działania, które krzywdzą i szkodzą innym osobą, czy wręcz są przestępstwami, ale również możemy jako odbiorca być ofiarą tego typu działań. Nie każdy jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemami powstałymi w cyberprzestrzeni. W związku z tym rola rodziców i nauczycieli, polegająca na wsparciu i zrozumieniu, jest dla młodych ludzi niezwykle potrzebna.

- Mamy takie dni, kiedy większość przestępstw nam zgłaszanych to są przestępstwa internetowe przeróżnej kategorii, niż te przestępstwa z którymi do niedawna borykaliśmy się na co dzień, czyli tzw. przestępczość pospolita. Ilość przestępstw w cyberprzestrzeni wciąż rośnie – zauważyła insp. Beata Perzyńska.

Ta wypowiedź najdobitniej pokazuje skalę cyberprzestępczości z jaka mamy współcześnie do czynienia.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Wszystko wskazuje na to, ze mieszkańcy gminy Wejherowo nowego wójta wybiorą nie w lutym a dopiero w kwietniu. W Rządowym Centrum Legislacyjnym znalazł się projekt rozporządzenia Prezesa Rady...

2021-01-27 13:38:18

Z uwagi na społeczne obostrzenia epidemiczne, laureatów VII Regionalnego Konkursu "Méster Bëlnégò Czëtaniô" poznaliśmy w formie zdalnej. Organizatorzy przygotowali i opublikowali w Internecie...

2021-01-26 10:04:51

Dwie największe i najkosztowniejsze drogowe inwestycje powiatowe roku 2020 doczekały się swojego podsumowania, które swoją obecnością zaszczycił wicewojewoda Michał Bąkowski.

2021-01-23 13:24:43

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!