ŁOPATY W RUCH

ŁOPATY W RUCH

Spadł śnieg, a wraz z nim właścicielom posesji przybyło obowiązków. Trzeba...
BĘDZIE MROŹNO

BĘDZIE MROŹNO

Będzie padał śnieg, powieje silny wiatr i spadnie temperatura. Wzrasta...
PRACOWNICY SZPITALA ODZNACZENI

PRACOWNICY SZPITALA ODZNACZENI

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie wyróżnieni Odznakami za...
MZK INFORMUJE

MZK INFORMUJE

W związku z powrotem dzieci klas I – III szkół podstawowych do nauczania...
UWAGA POBOROWI

UWAGA POBOROWI

W związku z panującą pandemią koronawirusa, MSWiA i MON podjęły decyzję o...
18
Poniedziałek
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ZACHOWAĆ PAMIĘĆ

2019-11-21 13:03:17

W ramach międzynarodowego, polsko-niemieckiego projektu edukacyjnego w Wejherowie przebywała młodzież z Niemiec, poznając i odwiedzając znajdujące się na Pomorzu miejsca martyrologii Polaków. W ramach zaplanowanych wydarzeń zwiedzano miejsca pochówku , muzea oraz odbywały się panele dyskusyjne.

Projekt "Zachować Pamięć" polega na cyklicznej wymianie pomiędzy niemieckimi uczniami Arnold-Gymnasium w Neustadt koło Coburga, a polskimi wychowankami PZPOW w Wejherowie. Inicjatywa działa w ramach wieloletniego partnerstwa między Heiner Janik Haus koło Monachium oraz Domem Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gdańsku i Powiatowym Zespołem Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie.

Celem tego przedsięwzięcia jest konfrontowanie młodych ludzi z historią II wojny światowej, szczególnie w wymiarze polsko-niemieckim. Organizatorom projektu zależy na wzmocnieniu w młodych ludziach zrozumienie i przekonanie, że z niełatwej przeszłości i wzajemnej historii Mo zna wyciągać konstruktywne wnioski na przyszłość, budując pokojową współpracę opartą na godności i wzajemnym szacunku.

Tematem tygodniowego projektu była wspólna niemiecko-polska historia, a zwłaszcza czas II wojny światowej i narodowego socjalizmu. W dniach 10 – 15 listopada br. młodzież polska i niemiecka razem podejmowała szereg aktywności zmierzających do poznania swojej kultury, język i realiów życia codziennego. Temu służyły codzienne animacje językowe i gry integracyjne. Zorganizowano także liczne wizyty w miejscach pamięci narodowej, np. Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum w Sztutowie, Sanktuarium w Lesie Piaśnickim. Pobyt w tych miejscach sprawił, że historia najnowsza stała się dla młodych ludzi bardziej namacalna.

Podczas projektu "Zachować Pamięć" nie zabrakło również wspólnej zabawy i relaksu - czwartego dnia projektu uczestnicy udali się do Aquaparku w Redzie, a później gościli w Starostwie Powiatowym w Wejherowie. Na tym spotkaniu uczestnicy wymiany dziękowali Staroście Gabrieli Lisius za udzielone wsparcie dla projektu, dzięki któremu podopieczni PZPOW mogli wziąć udział w międzynarodowej wymianie uczniowskiej. W dowód wdzięczności wręczyli staroście drobne upominki.

Projekt zakończony został specjalną rundą ewaluacyjną, podczas której wszyscy uczestnicy dzielili się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z projektu "Zachować Pamięć". Wizycie niemieckiej młodzieży towarzyszyła ekipa filmowa z regionalnej telewizji z Bawarii, która w Polsce zbierała materiały do specjalnego reportażu.

opr. qrator

foto: PZPOWPrzeczytaj również
Pięciu kandydatów może stanąć w szranki w przedterminowych wyborach Wójta Gminy Wejherowo. We wtorek 12 stycznia br. Komisarz Wyborczy w Słupsku przekazał informację o komitetach wyborczych które...

2021-01-12 20:42:06

Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wejherowie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą - wszystko to w ramach ogólnopolskiej kampanii: Małą...

2021-01-11 12:44:57

W związku z panującą pandemią koronawirusa, MSWiA i MON podjęły decyzję o wprowadzeniu nowych zasad przeprowadzania kwalifikacji wojskowej i w dwóch terminach.

2021-01-14 11:28:41

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!