WRACAJĄ BILETY PAPIEROWE

WRACAJĄ BILETY PAPIEROWE

Od najbliższego poniedziałku Miejski Zakład Komunikacji w Wejherowie...
ZNÓW PŁACIMY ZA PARKOWANIE

ZNÓW PŁACIMY ZA PARKOWANIE

Koniec ulgi dla kierowców. Władze Wejherowa podjęły decyzję o przywróceniu...
DZIEŃ JAKUBA

DZIEŃ JAKUBA

Skromnie i w wąskim gronie odbyły się tegoroczne obchody urodzin...
WYRÓŻNIENIA DLA STRAŻAKÓW

WYRÓŻNIENIA DLA STRAŻAKÓW

We środę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Wejherowie odbyła się...
MEDAL DLA PREZYDENTA

MEDAL DLA PREZYDENTA

Okrągła 30. Rocznica samorządności w Polsce była okazją do uhonorowania...
30
Sobota
Maj 2020
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

WSPOMNIENIA O BĄDKOWSKIM

2020-01-28 10:19:50

Z okazji setnej rocznicy urodzin Lecha Bądkowskiego w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyła się uroczysta promocja nowej publikacji o pisarzu i regionaliście, pt. "(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego", której towarzyszył wernisaż okolicznościowej wystawy pt. "Działalność literacka i społeczna Lecha Bądkowskiego (1920-1984)".

Wydarzenie spotkało się z żywym zainteresowaniem miłośników literatury oraz osób pielęgnujących kaszubskie dziedzictwo naszego regionu. Na początku uroczystości, w krótkim programie artystycznym, przed publicznością zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Luzinie im. Lecha Bądkowskiego, a następnie głos zabrał dyrektor tej placówki Dariusz Rompca. W dalszej części spotkania głos zabrała Sławina Kosmulska, autorka książki "(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego" odsłaniając przed zgromadzonymi kulisy pracy nad książką, która stanowi wyjątkową relację z działalności Lecha Bądkowskiego w Gdańsku oraz innych częściach Kaszub w okresie PRL, gdy był narażony na różnego rodzaju szykany i inwigilację. Zmagania Lecha Bądkowskiego z ówczesną władzą obserwujemy oczyma córki pisarza. W książce obficie wykorzystane są osobiste wspomnienia rodziny oraz zachowana korespondencja i dokumenty. Pozycja jest bogato ilustrowana zdjęciami m.in. ze zbiorów rodzinnych, zbiorów Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej oraz Europejskiego Centrum Solidarności. Wysłuchaliśmy także wspomnień o Lechu Bądkowskim zaproszonych członków jego rodziny.

Na zakończenie części oficjalnej spotkania, wszyscy zostali zaproszeniu do zwiedzania wystawy pt. "Działalność literacka i społeczna Lecha Bądkowskiego (1920-1984)". Ekspozycja zainaugurowała obchody Roku Lecha Bądkowskiego - w 100 rocznicę urodzin pisarza.

Publikacja "(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego" ukazała się nakładem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada- Korzeniowskiego w Gdańsku a także Sławiny Kosmulskiej.

opr. qrator

foto: jppPrzeczytaj również
Rozpoczęły się pierwsze roboty ziemne związane z budową nowego przyszpitalnego parkingu na ul. Jagalskiego w Wejherowie. Inwestycja znacznie poprawi dostępność miejsc postojowy, które na dodatek...

2020-05-23 13:08:05

Skromnie i w wąskim gronie odbyły się tegoroczne obchody urodzin założyciela miasta – Jakuba Wejhera. Ograniczyły się do złożenia wiązanek kwiatów u stóp pomnika przez delegację władz miasta.

2020-05-29 09:36:09

Od najbliższego poniedziałku Miejski Zakład Komunikacji w Wejherowie przywraca możliwość nabywania biletów jednoprzejazdowym u kierowców autobusów. Jednocześnie przypomina, o zachowaniu...

2020-05-29 14:26:28

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!