AWANS
Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie ma zastępcę komendanta. Wczoraj...
2025-03-17

2025-03-17
TYLKO REMIS»2025-03-10
PEWNA WYGRANA»2025-03-10
ZAWSTYDZAJĄCA PORAŻKA»2025-03-02
UDANY POCZĄTEK GRYFA»

OFIARA OSZUSTA
2020-01-30 09:53:24

Kolejny raz ufność i prostolinijność została wykorzystana przez oszusta, który podszywając się pod funkcjonariusza Policji wyłudził kilkadziesiąt tysięcy złotych. Poszkodowanym jest 83-letni mężczyzna.
We wtorek miała miejsce skuteczna próba wyłudzenia pieniędzy metodą "na policjanta". Pokrzywdzony wziął pożyczkę, a pieniądze przekazał oszustom. Schemat działania przestępcy był stosunkowo prosty i opierał się ufności starszych osób do służb mundurowych.
Podczas rozmowy telefonicznej prowadzonej przez telefon stacjonarny, oszust przedstawia się jako policjant bądź funkcjonariusz innej służby mundurowej, najczęściej podając także wymyślony stopień służbowy, fikcyjne imię i nazwisko, a czasami nawet wymyślony numer identyfikacyjny. Sprawca informuje swoją ofiarę o tym, że jest obserwowana przez oszustów i w końcu straszy, że jej pieniądze w banku oraz te w domu są zagrożone kradzieżą. Na koniec dodaje, że przekazując pieniądze policji ofiara, może je uratować. Pada wtedy polecenie wyrzucenia ich przez okno, pozostawienie w umówionym miejscu, bądź przelania na wskazane konto. Fikcyjny policjant, za którego podaje się oszust, gwarantuje także, że pieniądze zostaną zwrócone ich właścicielowi. W ten sposób 83-latek stracił pieniądze.
Policjanci przestrzegają aby nie ulegać perswazji. Słysząc w słuchawce telefonu tego typu informacje możemy być pewni że mamy do czynienia z oszustem. Prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie informują o swoich działaniach, nie dzwonią i nie namawiają do współpracy, a co najważniejsze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, przelew, wyrzucanie ich przez okno, czy pozostawianie w jakimś umówiony miejscu.
W tego typu sytuacjach należy natychmiast się rozłączyć i powiadomić o tym policjantów oraz swoich bliskich, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pod żadnym pozorem nie wolno informować nikogo przez telefon o posiadanej gotówce lub na koncie w banku, nie wolno podawać żadnych danych osobowych ani kontaktowych, a także numeru swojego rachunku bankowego. Policjanci nigdy nie kontaktują się z mieszkańcami aby pytać ich o pieniądze, nie namawiają do brania kredytów czy pożyczek, a tym bardziej nie informują o swoich działaniach.
W ostatnim czasie na terenie powiatu wejherowskiego policjanci zauważają wzrost prób oszustwa seniorów metoda "na policjanta".
opr. qrator
-
2025-03-18
-
2025-03-10
-
2025-02-28
2025-03-18 09:14:46
NAJNOWSZE OKAZJE
NAJNOWSZE TUBONY
NAJNOWSZE GAZETKI
swoich znajomych!
z innymi!