PIOSENKA O WEJHEROWIE

PIOSENKA O WEJHEROWIE

Trwa II Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na piosenkę o Wejherowie....
KORONAWIRUS W NATARCIU

KORONAWIRUS W NATARCIU

Zakażeń korona wirusem Sars-CoV-2 nieustannie przybywa. Każdy dzień...
MTB SERIES WEJHEROWO

MTB SERIES WEJHEROWO

Za nami pierwszy z sześciu wyścigów z cyklu Garmin MTB Series 2020. W...
SPRZĄTANIE ŚWIATA

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Po raz 27 w całym kraju odbywała się akcja Sprzątanie Świata 2020. Choć...
JEŹDZIMY ZA DARMO

JEŹDZIMY ZA DARMO

W najbliższy wtorek obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Z tej okazji...
22
Wtorek
Wrzesień 2020
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

NIETYPOWA SESJA

2020-03-18 10:31:11

We wtorek 17 marca odbyła się XVI Zwyczajna Sesja Rady Miasta Wejherowa. Obradowano bez mieszkańców i osób trzecich, z ograniczoną do minimum ilością urzędników. Sprawa koronawirusa była wiodącym tematem sesji.

Jako pierwszy głos na sesji zabrał prezydent Krzysztof Hildebrandt, który zdał radnym relacje z całości działań podjętych przez władze samorządowe w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców w czasie epidemii oraz podsumował działania wynikające z realizacji wytycznych rządu, wojewody pomorskiego oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Swoje wystąpienie zakończył apelem do mieszkańców o społeczną solidarność i wzajemną pomoc w trudnym czasie walki z koronaworusem. Podkreślił konieczność opieki i wsparcia dla osób starszych i samotnych, którzy w warunkach kwarantanny mają ogromne problemy z załatwianiem i zaspokajaniem podstawowych potrzeb życiowych.

Szczegółowe informacje o zmianach w systemie pracy Urzędu Miasta oraz w sposobie obsługi mieszkańców omówił sekretarz Bogusław Suwara. Zastępca prezydenta miasta Arkadiusz Kraszkiewicz przedstawił podjęte do tej pory działania przez jednostki i instytuce miejskie, które stosując się do wytycznych, zmieniły system pracy i obsługi petentów. Zwrócił uwagę i zaapelował do mieszkańców aby zwracali uwagę na zbierające się grupy osób na boiskach szkolnych i miejskich oraz na placach zabaw. Przypomniał, że tereny te, podobnie jak tereny szkół, są zamknięte i nie powinien nikt w nich przebywać. Spośród nwych inicjatyw wskazał:

  • Wsparcie psychologiczne – bezpłatne konsultacje z psychologiem. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wejherowie uruchomił specjalny numer telefonu: 572 240 482 dostępny dla mieszkańców od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 19:00.
  • Wsparcie dla osób samotnych – pomoc dla seniorów i osób samotnych w zakresie zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych (zakup i dostarczenie leków, zakupów). Zgłoszenia przyjmuje telefonicznie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wejherowie, tel. 58 677 79 63. Usługa przeznaczona jest wyłącznie dla osób samotnych, w podeszłym wieku (powyżej 65 roku życia), nie posiadających rodziny, nie mogących poruszać się samodzielnie i nie mających możliwości zabezpieczenia swoich potrzeb w ramach pomocy sąsiedzkiej.

W dalszej części obrad Rada Miasta podjęła uchwały w sprawie zmian w budżecie Miasta Wejherowa oraz w wieloletniej prognozie finansowej, która zakłada m. in. wprowadzenia do tegorocznego budżetu kwoty prawie 19 mln zł - środki zaoszczędzone z roku 2019. 

Radni jednogłośnie podjęli uchwałę o nadaniu imienia ks. Zygmunta Malińskiego drodze wewnętrznej przy kościele p.w. NMP Królowej Polski. Wniosek w tej sprawie zgłosiła grupa parafian wraz z proboszczem.

Podjęto także uchwały w sprawie dofinansowania kwotą 14 tys. zł Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie, z przeznaczeniem na zakup trzech pomp infuzyjnych dla Oddziału Chirurgii Ogólnej oraz kilka uchwał w sprawie udzielenia bonifikaty od ceny lokalu mieszkalnego, zamiany i zbycia nieruchomości należących do Gminy Miasta Wejherowa oraz nabycia nieruchomości.

Sporą dyskusję wzbudził punkt obrad dotyczący przyjęcia uchwały w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz dla nieruchomości które są zamieszkiwane w części. Zaproponowane nowe rozwiązania miały na celu ułatwienie w korzystaniu z preferencyjnej, zryczałtowanej stawki rozliczeń opartych o zużycie wody, dla gospodarstw jedno i dwuosobowych. Uchwalona zmianadotyczy wprowadzenia bardziej dogodnych dla mieszkańców okresów rozliczania zużycia wody uprawniającego do skorzystania ze stawek ryczałtowych za odbiór odpadów komunalnych (tzn. 24 zł za jedną osobę i 45 zł za dwie osoby, jeśli zużycie wody na jedną osobę na miesiąc nie przekracza 4 m3).

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Dzisiaj Prezydent Wejherowa podpisał umowę z firmą Produkcja i Eksploatacja Kruszywa "Formella" s.c., która będzie wykonawcą robót budowlanych w Parku Kaszubskim. Niebawem rozpoczną się tam prace...

2020-09-17 14:15:17

Już za kilka dni rusza druga edycja ogólnopolskiej akcji #sadziMY, w ramach której każdy może bezpłatnie otrzymać sadzonkę i zasadzić drzewko. Inicjatywie patronuje Prezydent RP Andrzej Duda i...

2020-09-16 09:19:59

W najbliższy wtorek obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Z tej okazji przez cały dzień będzie można za darmo korzystać z lokalnej komunikacji kolejowej i autobusowej na terenie całego...

2020-09-20 18:56:45

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!