ŁOPATY W RUCH

ŁOPATY W RUCH

Spadł śnieg, a wraz z nim właścicielom posesji przybyło obowiązków. Trzeba...
BĘDZIE MROŹNO

BĘDZIE MROŹNO

Będzie padał śnieg, powieje silny wiatr i spadnie temperatura. Wzrasta...
PRACOWNICY SZPITALA ODZNACZENI

PRACOWNICY SZPITALA ODZNACZENI

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie wyróżnieni Odznakami za...
MZK INFORMUJE

MZK INFORMUJE

W związku z powrotem dzieci klas I – III szkół podstawowych do nauczania...
UWAGA POBOROWI

UWAGA POBOROWI

W związku z panującą pandemią koronawirusa, MSWiA i MON podjęły decyzję o...
18
Poniedziałek
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

KASZUBSKA DROGA KRZYŻOWA

2020-04-10 15:19:26

Rozważania Drogi Krzyżowej po kaszubsku. Z inicjatywy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie został przygotowany specjalny film opublikowany w Internecie.

Dzięki współpracy całego grona osób powstał film zawierający rozważania Drogi Krzyżowej w języku kaszubskim. Jest to kontynuacja odbywającej się od początku tego wieku Kaszubskiej Drogi Krzyżowej na Kalwarii Wejherowskiej. W tym roku, z powodu stanu epidemicznego, nie odbyła się ona w terenie. Dlatego potrzebą chwili było przygotowanie innej formy tego wydarzenia.

 

Zaproszeni uczestnicy czytają przypisane rozważania po kaszubsku, których autorką jest dr Ludmiła Modzelewska. Czytający nagrywali filmiki, które przesyłali do Muzeum. Zebrany materiał został uzupełniony o zdjęcia Kalwarii w Ziemi Świętej i w Wejherowie oraz zmontowany. Po kaszubsku czytają nie tylko mieszkańcy Pomorza, ale także Warszawy, Szczecina, a nawet Kazachstanu czy Japonii. Dorośli i dzieci, kobiety i mężczyźni, starsi i młodsi, osoby świeckie i duchowne, uczeni.

Tradycyjnie pierwsza stacja należy do wejherowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (który zainaugurował i czynnie uczestniczy w wejherowskiej KDK od jej zarania), ostatnia – do prezesa całej organizacji. Co roku inny jest patron Drogi - w tym roku jest to ks. kardynał Stefan Wyszyński - prymas Tysiąclecia.

Tegorocznym przewodnikiem duchowym przedsięwzięcia jest o. Joel Kokott OFM, kustosz Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Wejherowie. „Dobrym duchem" organizacji kaszubskich Dróg Krzyżowych w Wejherowie jest od lat Bartłomiej Muński OESSH.

opr. qratorPrzeczytaj również
Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wejherowie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą - wszystko to w ramach ogólnopolskiej kampanii: Małą...

2021-01-11 12:44:57

W związku z panującą pandemią koronawirusa, MSWiA i MON podjęły decyzję o wprowadzeniu nowych zasad przeprowadzania kwalifikacji wojskowej i w dwóch terminach.

2021-01-14 11:28:41

Pięciu kandydatów może stanąć w szranki w przedterminowych wyborach Wójta Gminy Wejherowo. We wtorek 12 stycznia br. Komisarz Wyborczy w Słupsku przekazał informację o komitetach wyborczych które...

2021-01-12 20:42:06

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!