ŁOPATY W RUCH

ŁOPATY W RUCH

Spadł śnieg, a wraz z nim właścicielom posesji przybyło obowiązków. Trzeba...
BĘDZIE MROŹNO

BĘDZIE MROŹNO

Będzie padał śnieg, powieje silny wiatr i spadnie temperatura. Wzrasta...
PRACOWNICY SZPITALA ODZNACZENI

PRACOWNICY SZPITALA ODZNACZENI

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie wyróżnieni Odznakami za...
MZK INFORMUJE

MZK INFORMUJE

W związku z powrotem dzieci klas I – III szkół podstawowych do nauczania...
UWAGA POBOROWI

UWAGA POBOROWI

W związku z panującą pandemią koronawirusa, MSWiA i MON podjęły decyzję o...
16
Sobota
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Mascelego, Walerii, Włodzimierza
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

POWOLNE ODMRAŻANIE

2020-04-29 13:38:00

Zaraz po majowym długim weekendzie rozpocznie się kolejny etap luzowania ograniczeń w życiu społecznym i gospodarczym. Otwarte zostaną centra handlowe, hotele i pensjonaty wznowią działalność, stopniowo otwierane będą instytucje kultury, żłobki i przedszkola.

O drugim etapie znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 poinformowali dziś premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Powrót do normalności jeszcze potrwa, a jego tempo zależeć będzie przede wszystkim od rozwoju epidemii.

Od poniedziałku 4 maja br. otwarte zostaną centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte, z jednoczesnym wprowadzeniem limitu ilości przebywających tam osób. Na 1 osobę musi przypadać nie mniej niż 15m kw. powierzchni handlowej, przy czym nie wlicza się do niej powierzchnia korytarzy. W centrach handlowych nie mogą funkcjonować kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu.

Hotele i pensjonaty będą mogły ponownie przyjmować gości ale pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte, natomiast restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym tylko do pokoju. Nie mogą serwować ich na miejscu w hotelowej restauracji.

Uchylony zostaje dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Powoli odradzać się będzie życie kulturalne. Uchylony zostaje zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności kulturalnej, przy czym instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Od poniedziałku 4 maja osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły ponownie korzystać z rehabilitacji leczniczej. Salony masażu nadal pozostają zamknięte.

Od środy 6 maja rozpocznie się proces otwierania żłobków i przedszkoli. O otwarciu danej placówki zadecyduje organ prowadzący, z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ze względu na sytuację epidemiologiczną na danym obszarze organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Jednocześnie w uzasadnionych przypadkach jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

opr. qratorPrzeczytaj również
Za nami pierwsze szczepienia przeciw COVID-19. Dokonano tego w niedzielę 27 grudnia br. w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Pierwszymi osobami zaszczepionymi był personel...

2020-12-27 14:18:04

Prawie 25 mln dodatkowych złotych ze środków unijnych na walkę z pandemią korona wirusa otrzymają szpitale na Pomorzu. Wśród beneficjentów jest także Szpital specjalistyczny w Wejherowie....

2020-12-23 08:33:33

Jeden z największych Polskich banków – PEKAO SA, wprowadził ujemne oprocentowanie sald na rachunkach klientów korporacyjnych. Bardzo możliwe, że tą drogą pójdą kolejne banki. Specjaliści...

2020-12-21 09:53:27

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!