NOWA GRA MOBILNA

NOWA GRA MOBILNA

Już jutro będzie można zagrać w nową grę mobilną przygotowaną wspólnie...
GRYF POKONAŁ SOKOŁA

GRYF POKONAŁ SOKOŁA

Zwycięstwem 1:0 Gryf Wejherowo żegna się, wspólnie z wejherowskimi...
PIKNIK Z TYTANAMI

PIKNIK Z TYTANAMI

Powrót do tradycji. Tytani zapraszają wszystkich kibiców oraz miłośników...
BIEG PAMIĘCI

BIEG PAMIĘCI

W ramach I Pomorskiego Biegu Walki o Pamięć, w najbliższa sobotę pomorscy...
PIJANY NA SKUTERZE

PIJANY NA SKUTERZE

Nietrzeźwy 50-latek prowadząc skuter stracił panowanie nad pojazdem i...
19
Sobota
Czerwiec 2021
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Gerwazego, Protazego, Sylwii
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

RADNI POSTANOWILI

2020-09-30 10:28:35

Sprawy finansowe były głównymi tematami wtorkowej zwyczajnej XXI Sesji Rady Miasta. Uchwalono miedzy innymi nowe stawki podatku od nieruchomości oraz przegłosowano zgodę na zaciągnięcie długu poprzez emisję obligacji. Przewodniczący rady poinformował także o złożeniu wniosku do CBA o zbadanie zgodności z prawdą oświadczenia majątkowego jednego z radnych.

W ramach jednego z pierwszych punktów porządku obrad, radni usłyszeli komunikat Przewodniczącego Rady Miasta Jacka Gafki o złożeniu przez niego wniosku do Centralnego Biura Antykorupcyjnego w sprawie kontroli oświadczenia majątkowego radnego Wojciecha Wasiakowskiego. CBA miałoby wyjaśnić podejrzenia co do prawidłowości danych w oświadczeniu dotyczących podania nieprawdziwego miejsca zamieszkania (radny miałby faktycznie mieszkać poza Wejherowem) oraz rzekomego zatajenia informacji o źródłach finansowania budowy domu (CBA miałoby ustalić wartości i źródła majątku wspólnego i prywatnego należącego do radnego które posłużyły budowie domu).

Przewodniczący Rady Miasta przypomniał także, że zatajenie informacji lub podanie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym zagrożone jest sankcją karną. Co więcej, potwierdzenie faktu zamieszkania poza terenem gminy w której sprawuje się mandat radnego, z mocy prawa może skutkować wygaśnięciem mandatu (nie można pełnić funkcji radnego miejskiego faktycznie nie mieszkając na terenie Wejherowa). Kontrola CBA ma wyjaśnić te wątpliwości.

Najważniejszymi sprawami którymi zajmowała się Rada Miasta był pakiet uchwał finansowych w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2020, w sprawie emisji obligacji miejskich oraz przesunięcia terminów spłat wcześniej zaciągniętych kredytów i wyemitowanych obligacji. Powodem ich przyjęcia jest zła sytuacja finansowa miasta spowodowana znacznym zmniejszeniem wpływów podatkowych – efekt ograniczenia działalności gospodarczej spowodowanej koronawirusem COVID-19 oraz konieczności dodatkowego zwiększeniem wydatków na oświatę z powodu przekazania przez Skarb Państwa niepełnej kwoty subwencji oświatowej dla gminy.

Po uchwalonych zmianach, prognozowane dochody budżetowe miasta są zmniejszone o ponad 7,8 mln zł. Jednocześnie w celu zabezpieczenia wypłaty świadczeń dla nauczycieli (uwzględniających podwyżkę wynagrodzenia) konieczne było zwiększenie wydatków na ten cel o 1,5 mln zł. Aby kontynuować już rozpoczęte inwestycje drogowe niezbędne jest zwiększenie wydatków na ten cel o 5,6 mln zł. Wydatki te będą sfinansowane wpływami z emisji obligacji miejskich na kwotę 8 mln zł.

Radni przyjęli także uchwały o przesunięciu na kolejne lata terminów spłaty rat wcześniej zaciąganych kredytów długoterminowych oraz terminów wykupu wcześniej wyemitowanych obligacji. Pomoże to miastu zachować płynność finansową.

Rada Miasta przegłosował nowe stawki podatku od nieruchomości. Będą one wyższe od dotychczasowych o około  5%. Nowe stawki zaczną obowiązywać od początku roku 2021 i spowodują konieczność zapłacenia od kilku do kilkunastu złotych rocznie większej opłaty niż w roku obecnym (w zależności od typu nieruchomości i jej przeznaczenia).

W porządku obrad znalazł się także pakiet uchwał związanych z gospodarką nieruchomościami oraz uchwały w sprawie uzgodnienia prac wykonywanych na potrzeby ochrony przyrody w obrębie użytków ekologicznych, a także w sprawie rozszerzenia terenu cmentarza komunalnego aktualizacji przystanków komunikacyjnych udostępnianych przewoźnikom, operatorom i organizatorom publicznego transportu zbiorowego.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Wotum zaufania i absolutorium dla Prezydenta Wejherowa udzielone przez radnych podczas XXVI Zwyczajnej Sesji Rady Miasta Wejherowa. Zadecydowano także o przyjęciu i realizacji programu...

2021-06-16 10:20:06

Jeśli wysyłasz dziecko na letnie kolonie lub obóz, zadbaj o bezpieczną podróż autokarem. Wejherowska policja przygotowała stały punkt kontroli autokarów przewożących dzieci i młodzież. Każdy...

2021-06-12 21:12:33

Nietrzeźwy 50-latek prowadząc skuter stracił panowanie nad pojazdem i wylądował w rowie. Mężczyzna trafił do szpitala. Po jego opuszczeniu stanie przed sądem Za kierowanie w stanie nietrzeźwości...

2021-06-17 10:22:33

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!