ROADPOL SAFETY DAYS

ROADPOL SAFETY DAYS

Równolegle z Europejskim Tygodniem Mobilności, we wszystkich krajach...
V WEJHER CROSS GAMES

V WEJHER CROSS GAMES

Po raz piąty do Wejherowa przyjadą atleci, którzy wezmą udział w zawodach...
PRZYSTAŃ KAJAKOWA JUŻ DZIAŁA

PRZYSTAŃ KAJAKOWA JUŻ DZIAŁA

Po blisko dwóch latach od pozyskania dofinansowania, przystań kajakowa na...
NOWY RADIOWÓZ

NOWY RADIOWÓZ

Wejherowska drogówka otrzymała nowy pojazd służbowy. Od dziś na wyposażeniu...
TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU

TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO...

Rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji...
18
Sobota
Wrzesień 2021
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Ireny, Irminy, Stanisława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz
Strona główna » Sport

KIDS ATHLETICS W WEJHEROWIE

2015-03-19 20:30:54

"Kids Athletics" czyli "Lekkoatletyka sportem dla każdego" to innowacyjny program, który został stworzony przez specjalistów, menedżerów i trenerów na co dzień zajmujących się lekką atletyką. Zyskał on grono sympatyków nie tylko w środowisku sportowym, ale również wśród przedstawicieli jednostek samorządowych zarówno wojewódzkich jak i lokalnych. Program wystartował także w powiecie wejherowskim.

Ideą programu jest przygotowanie atrakcyjnej i efektywnej struktury szkolenia dla dzieci i młodzieży oraz odpowiedniego planu szkoleniowego składającego się z elementów popularyzacji, upowszechniania, selekcji i naboru oraz podnoszenia kwalifikacji nauczycieli i trenerów lekkiej atletyki.

Program "Lekkoatletyka sportem dla każdego" obejmował będzie swoim działaniem dzieci i młodzież:

  • z najmłodszych klas szkół podstawowych (I-III),
  • dzieci z klas IV–VI,
  • uczniów szkół gimnazjalnych.

Kids Athletics jest idealną formą zajęć z lekkiej atletyki. Chociaż wiele zabaw i zadań z wykorzystaniem sprzętu ma charakter ogólnorozwojowy (rozwija wszystkie cechy motoryczne), to jednak kojarzą się jednoznacznie z lekkoatletyką. Konkurencje zarówno indywidualne, jak i drużynowe stwarzają dobra płaszczyznę zrozumienia istoty lekkiej atletyki, gdzie ważnym elementem rywalizacji jest chęć zwycięstwa. Nie mniej, zmniejszenie roli indywidualnego zwycięstwa na rzecz drużynowej rywalizacji i sukcesu w tej rywalizacji okazuje się właściwym kierunkiem. Przeniesienie obciążenia rywalizacji z indywidualnej na zespołową powoduje wzrost poczucia więzi społecznej. Jednocześnie wyzwala maksymalne indywidualne emocje. Charakter i formuła zabaw w programie Kids Athletics wpisuje się w rozwój psychosomatyczny dzieci, gwarantując ich właściwe ukierunkowanie. Ważnym elementem projektu jest stworzenie jednolitej platformy koncepcji treningowej, która pozwoli na zbudowanie odpowiedniego modelu szkolenia, porównania efektów realizacji tego projektu, weryfikowania i wprowadzania korekt.

Celem programu Kids Athletics jest:

  • popularyzacja i upowszechnianie lekkiej atletyki,
  • stworzenie atrakcyjnej oferty dotyczącej organizacji zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży pochodzących z różnych środowisk,
  • opracowanie spójnego modelu procesu szkoleniowego zgodnego z wytycznymi federacji lekkoatletycznych IAAF i EA,
  • przygotowanie ogólnopolskiego systemu diagnozy, selekcji i naboru oraz identyfikacji talentów w szkoleniu młodzieży,
  • budowanie ścieżki rozwoju kariery lekkoatletycznej stanowiącej podstawę nowej struktury organizacji szkolenia dzieci i młodzieży w Polsce.

Projekt wystartował dzięki światowej federacji lekkiej atletyki IAAF już kilka lat temu. Zaś w ubiegłym roku dzięki projektowi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i finansowaniu przez Ministerstwo Sportu i Turystyki pojawił się w Polsce. W powiecie wejherowskim, dzięki staraniom znanego i cenionego trenera reprezentacji Polski i klubu KS "Wejher", Zbigniewa Rolbieckiego, rozpoczął swoją działalność od 1 stycznia 2015 roku Ośrodek Kids Athletics.

Koordynatorem projektu w powiecie wejherowskim jest Andrzej Byczkowski, a sztab trenerski tworzą: Maciej Szymański w Rumi, Stanisław Kąkol w Luzinie, Krystyna Gelo w Bolszewie, Ilona Myszk w Redzie, Mariusz Walczak w Gościcinie i Wejherowie oraz Krzysztof Byzdra, również w Wejherowie.

Do realizacji projektu niezbędny jest specjalistyczny zestaw lekkoatletyczny "Kid's Athletics", który umożliwia prowadzenie zajęć ogólnorozwojowych z elementami gier i zabaw zespołowych. W skład zestawu wchodzą różnego rodzaju elementy m.in. tor przeszkód, rzutki do trenowania rzutu oszczepem, piłki do trenowania rzutów i pchnięcia kulą, słupki treningowe, elementy do nauki skoku wzwyż i skoku o tyczce. Do tego jest instrukcja z opisami form zajęć, a nawet wzorami protokołów do poszczególnych konkurencji. Elementy zestawu wykonane są z tworzyw sztucznych i są bezpieczne dla zdrowia uczniów (np. w razie potknięcia czy upadku). Pierwszy taki zestaw trafił do Szkoły Podstawowej nr 11 w Wejherowie i może być wypożyczany do innych szkół.

Jak informuje Andrzej Byczkowski, dyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie, w styczniu i lutym br. odbyły się halowe zawody lekkoatletyczne dla dzieci i młodzieży powiatu wejherowskiego, a w marcu odbędą się zawody lekkoatletyczne dla klas III – IV szkół podstawowych. Najbardziej utalentowani uczniowie wezmą udział w zawodach ogólnopolskich w Spale. W każdej szkole objętej programem będą odbywać się będą eventy szkolne, międzyośrodkowe i ogólnopolskie.

opr. Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Najbliższy weekend to dwa ciekawe wydarzenia sportowe, które powinny zainteresować kibiców futbolu i tenisa ziemnego. Na Wzgórzu Wolności rozegrany zostanie mecz piłkarski Gryfu Wejherowo, a na...

2021-08-13 12:00:16

Uczniowie wejherowskich szkół, którzy wyróżnili się i osiągnęli ponadprzeciętne wyniki w projekcie sportowym ogłoszonym przez Wojewódzki Związek Sportowy pn. "Podejmij wyzwanie i bądź aktywny",...

2021-07-19 22:46:10

Przed nami jedna z największych sportowych imprez na Pomorzu. W najbliższą sobotę w Luzinie odbędą się V Igrzyska Wojewódzkie LZS, które jednocześnie będą także wojewódzkimi obchodami 75-lecia...

2021-06-15 13:10:03

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!