NOWY GASTROSKOP

NOWY GASTROSKOP

Radni powiatowi wsparli wejherowski szpital. Podczas ostatniej sesji Rady...
STARTUJE RUNDA FINAŁOWA

STARTUJE RUNDA FINAŁOWA

Już jutro Gryf Wejherowo rozpocznie bój o utrzymanie się w III lidze. Rusza...
NAGRODY ZA PALMY

NAGRODY ZA PALMY

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną zakończony. Wejherowskie...
ŚMIERTELNY WYPADEK

ŚMIERTELNY WYPADEK

We środę po południu doszło w Gowinie do tragicznego w skutkach...
GŁOSUJEMY

GŁOSUJEMY

Aż trzy inwestycje z terenu powiatu wejherowskiego zostały zgłoszone do...
11
Niedziela
Kwiecień 2021
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Filipa, Izoldy, Leona
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

NASZA HISTORIA

2020-10-01 10:25:50

Przybliżyć historię, pobudzić patriotyzm, a także zachęcić do samodzielnego zgłębiania dawnych losów ma realizowany przez Wejherowskie Centrum Kultury projekt  "Kaszuby i Pomorze w walce z bolszewikami" pielęgnujący pamięć o udziale lokalnej pomorskiej społeczności w Bitwie Warszawskiej.

W 2018 roku Wejherowskie Centrum Kultury brało udział w pielęgnowaniu setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę niepodległości. W 2019 roku trwały przygotowania do rocznicy - Zaślubin Polski z Morzem, (2020r.), a w samym 2020 roku zaangażowane jest w pielęgnowanie pamięci o Bitwie Warszawskiej - nazywanej też Cudem nad Wisłą.

Aby uhonorować to wydarzenie powstał projekt "Kaszuby i Pomorze w walce z bolszewikami". Przedsięwzięcie to otrzymało dofinansowanie w ramach Programu "Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920" ze środków finansowych Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2020. Projekt powstał pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. Projekt ma przybliżyć udział Kaszubów w Bitwę Warszawską 1920 i podkreślić ich niesamowite zaangażowanie w to historyczne wydarzenie.

Głównym elementem przedsięwzięcia była plenerowa rekonstrukcja historyczna ukazująca wydarzenia sprzed stu lat. Dzięki niej przedstawione zostały historie, postaci, ale przede wszystkim niezłomny charakter ludzi Kaszub i Pomorza, którzy wykazali się imponującą wolą walki w niepodległej Polsce. Ukazane zostały heroiczne postawy nie tylko żołnierzy, ale i ludności cywilnej - choćby rybaków, którzy swymi łodziami transportowali broń. Niestety ze względu na sanitarne obostrzenia i warunki podyktowane tym specyficznym, pandemicznym czasem - rekonstrukcja odbywała się bez udziału publiczności. Powstanie natomiast na jej podstawie krótkometrażowy film fabularny opowiadający o tamtych czasach. Przygotowany materiał video stanowić będzie znakomity materiał edukacyjny dla szkół i instytucji kulturalno-oświatowych. Pozwoli w nieszablonowy sposób opowiedzieć o tych fascynujących zdarzeniach.

Procesowi powstawania filmu towarzyszył plener malarski, podczas którego lokalni artyści tworzyli obrazy ukazujące sceny batalistyczne, portrety i pejzaże. Zwieńczeniem pleneru będzie wystawa pt. "Nasza, kaszubsko-pomorska Niepodległa" prezentująca powstałe obrazy. Zaprezentowana zostanie w Filharmonii Kaszubskiej. Powstałe obrazy wykorzystane zostaną również jako element gier edukacyjnych stanowiących pomoc dydaktyczną dla nauczycieli historii.

Wejherowskie Centrum Kultury planuje również stworzenie szeregu zagadek tematycznych, które pozwolą w atrakcyjny sposób  poszerzyć swoją wiedzę historyczną. Przygotowane materiały ukazujące historię naszych przodków mają korzystnie wpłynąć na wzmocnienie więzi międzypokoleniowej z regionem, zbudować poczucie wspólnoty i przynależności do tzw. "Małej Ojczyzny". Przede wszystkim jednak pielęgnować pamięć o naszej historii i bohaterach, by czas ich nie zaćmił i w niepamięć nie obrócił.

źródło: Wejherowskie Centrum Kultury

opr. orator

foto: WCKPrzeczytaj również
Choć pogoda oraz sytuacja epidemiczna nie zachęcają do odwiedzania placów zabaw, to funkcjonariusze Straży Miejskiej już sprawdzają stan tych obiektów. Wszystko po to aby dzieci które na nich się...

2021-04-06 14:51:26

W kwietniu odbywać się będzie w Wejherowie Objazdowa Zbiórka Odpadów Niebezpiecznych. Mieszkańcy będą mogli bezpłatnie pozbyć się zalegających, uciążliwych śmieci i odpadków.

2021-04-06 09:40:51

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną zakończony. Wejherowskie Centrum Kultury podało do wiadomości listę laureatów, którzy otrzymają nagrody.

2021-04-09 10:21:05

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!