CZAS NA PUCHARY

CZAS NA PUCHARY

Po okazałym ligowym zwycięstwie, czas na mecz pucharowy. W najbliższą środę...
RAJD Z KOMPASEM

RAJD Z KOMPASEM

Przygoda, rywalizacja i aktywny wypoczynek. W minioną niedzielę w...
TENISOWE MISTRZOSTWA

TENISOWE MISTRZOSTWA

W miniony weekend na Wejherowskich Kortach Tenisowych Odbyły się Tenisowe...
TERENOWE ŚCIGANIE

TERENOWE ŚCIGANIE

W minioną sobotę amatorzy kolarstwa crossowego spotkali się w Wejherowie na...
50 KOBIET

50 KOBIET

Na poetycki wieczór zaprasza Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki...
28
Wtorek
Wrzesień 2021
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Libuszy, Wacławy, Wacława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

NASZA HISTORIA

2020-10-01 10:25:50

Przybliżyć historię, pobudzić patriotyzm, a także zachęcić do samodzielnego zgłębiania dawnych losów ma realizowany przez Wejherowskie Centrum Kultury projekt  "Kaszuby i Pomorze w walce z bolszewikami" pielęgnujący pamięć o udziale lokalnej pomorskiej społeczności w Bitwie Warszawskiej.

W 2018 roku Wejherowskie Centrum Kultury brało udział w pielęgnowaniu setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę niepodległości. W 2019 roku trwały przygotowania do rocznicy - Zaślubin Polski z Morzem, (2020r.), a w samym 2020 roku zaangażowane jest w pielęgnowanie pamięci o Bitwie Warszawskiej - nazywanej też Cudem nad Wisłą.

Aby uhonorować to wydarzenie powstał projekt "Kaszuby i Pomorze w walce z bolszewikami". Przedsięwzięcie to otrzymało dofinansowanie w ramach Programu "Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920" ze środków finansowych Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2020. Projekt powstał pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. Projekt ma przybliżyć udział Kaszubów w Bitwę Warszawską 1920 i podkreślić ich niesamowite zaangażowanie w to historyczne wydarzenie.

Głównym elementem przedsięwzięcia była plenerowa rekonstrukcja historyczna ukazująca wydarzenia sprzed stu lat. Dzięki niej przedstawione zostały historie, postaci, ale przede wszystkim niezłomny charakter ludzi Kaszub i Pomorza, którzy wykazali się imponującą wolą walki w niepodległej Polsce. Ukazane zostały heroiczne postawy nie tylko żołnierzy, ale i ludności cywilnej - choćby rybaków, którzy swymi łodziami transportowali broń. Niestety ze względu na sanitarne obostrzenia i warunki podyktowane tym specyficznym, pandemicznym czasem - rekonstrukcja odbywała się bez udziału publiczności. Powstanie natomiast na jej podstawie krótkometrażowy film fabularny opowiadający o tamtych czasach. Przygotowany materiał video stanowić będzie znakomity materiał edukacyjny dla szkół i instytucji kulturalno-oświatowych. Pozwoli w nieszablonowy sposób opowiedzieć o tych fascynujących zdarzeniach.

Procesowi powstawania filmu towarzyszył plener malarski, podczas którego lokalni artyści tworzyli obrazy ukazujące sceny batalistyczne, portrety i pejzaże. Zwieńczeniem pleneru będzie wystawa pt. "Nasza, kaszubsko-pomorska Niepodległa" prezentująca powstałe obrazy. Zaprezentowana zostanie w Filharmonii Kaszubskiej. Powstałe obrazy wykorzystane zostaną również jako element gier edukacyjnych stanowiących pomoc dydaktyczną dla nauczycieli historii.

Wejherowskie Centrum Kultury planuje również stworzenie szeregu zagadek tematycznych, które pozwolą w atrakcyjny sposób  poszerzyć swoją wiedzę historyczną. Przygotowane materiały ukazujące historię naszych przodków mają korzystnie wpłynąć na wzmocnienie więzi międzypokoleniowej z regionem, zbudować poczucie wspólnoty i przynależności do tzw. "Małej Ojczyzny". Przede wszystkim jednak pielęgnować pamięć o naszej historii i bohaterach, by czas ich nie zaćmił i w niepamięć nie obrócił.

źródło: Wejherowskie Centrum Kultury

opr. orator

foto: WCKPrzeczytaj również
W minioną niedzielę odbyły się uroczyste obchody  85. rocznicy poświęcenia figury Matki Bożej Królowej Polski znajdującej się przy ul. Gdańskiej w Wejherowie-Śmiechowie. Modlitwom, w których...

2021-09-21 12:53:17

Od dziś aż do końca grudnia całkowicie zamknięty dla ruchu kołowego będzie fragment ul. Przemysłowej, od ul. Wierzbowej aż do ul. Tartacznej. Dla kierowców oraz dla autobusów miejskich...

2021-09-21 10:14:48

Okazja do pozostawienia auta w domu i bezpłatnego korzystania z różnych form transportu zbiorowego. Europejski Dzień Bez Samochodu jest zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego...

2021-09-22 09:03:10

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!