OSZUKIWAŁ NA BLIKA

OSZUKIWAŁ NA BLIKA

Obcokrajowiec oszukujący metodą na Blika został zatrzymany przez...
PETYCJA MIESZKAŃCÓW

PETYCJA MIESZKAŃCÓW

Akcja społeczna pod nazwą Zryw na Śmiechowie, zatacza coraz szersze kręgi....
PROTEST POD SĄDEM

PROTEST POD SĄDEM

Wczoraj przed jednym z budynków Sądu Rejonowego w Wejherowie miał miejsce...
NOWY PARTNER KPSW

NOWY PARTNER KPSW

Kaszubsko-Pomorska Szkołą Wyższa uatrakcyjnia ofertę edukacyjną i pozyskuje...
NOWE POŁĄCZENIA PKS

NOWE POŁĄCZENIA PKS

Od nowego roku, dzięki pieniądzom z Funduszu Rozwoju Przewozów...
22
Piątek
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Dominiki, Mateusza, Wincentego
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

PAMIĘCI POMORDOWANYCH

2020-10-05 12:12:24

W minioną niedzielę w Lesie Piaśnickim odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające zamordowanych podczas II wojny światowej przez hitlerowskiego okupanta. Ginęli przede wszystkim patrioci – Kaszubi, Pomorzanie, Polacy.

Obchody rozpoczęły się około 10:30 Nabożeństwem Oczekiwania w Kaplicy Leśnej, podczas której młodzież ze Szkoły Podstawowej w Bolszewie wystąpiła z okolicznościowym programem poetycko-muzycznym. W tym samym czasie abp Sławoj Leszek Głódź wraz z osobami towarzyszącymi i zaproszonymi gośćmi, dokonał poświęcenia odnowionego grobu nr 2.

Główne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11:00 w kaplicy Leśnej i towarzyszył im Ceremoniał Wojskowy (wprowadzenie sztandaru, wciągnięcie flagi na maszt, odśpiewanie hymn narodowy, apel poległych oraz oddanie salwy honorowej), po czym głos zabrał wójt Gminy Wejherowo Henryk Skwarło.

Następnie rozpoczęła się Msza Święta koncelebrowana, pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia, który wygłosił także kazanie. Współcelebrantami byli m. in. ks. infułat Daniel Nowak oraz o. Joel gwardian Klasztoru OO. Franciszkanów w Wejherowie.

Po Mszy wręczono okolicznościowe medale Rodziny Piaśnickiej oraz składano kwiaty na mogiłach pomordowanych

Z uwagi na sytuację epidemiczną do Piaśnicy przybyło nieco mniej osób niż w latach poprzednich. Tym niemniej nie zabrakło parlamentarzystów, reprezentantów lokalnych samorządów gminnych, miejskich i powiatowych, szefów organizacji kombatanckich i społecznych, służb mundurowych, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, przedstawicieli licznych instytucji państwowych i samorządowych, szkół, muzeów, organizacji harcerskich, młodzieżowych. Obecne były także liczne poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Ziemi Wejherowskiej.

Głównym organizatorem uroczystości była Gmina Wejherowo przy współpracy z Miastem Wejherowo, Gminą Krokowa, 18 Wojskowym Oddziałem Gospodarczym, Batalionem Dowodzenia Marynarki Wojennej, Stowarzyszeniem Rodzina Piaśnicka i Parafią p.w. Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie.

qratorPrzeczytaj również
Będzie padał śnieg, powieje silny wiatr i spadnie temperatura. Wzrasta ryzyko wychłodzenia, szczególnie u osób starszych, samotnych, bezdomnych i niezaradnych życiowo. Bądźmy czujni, dbajmy o...

2021-01-15 10:59:56

Wczoraj przed jednym z budynków Sądu Rejonowego w Wejherowie miał miejsce protest solidarnościowy w obronie niezawisłości sędziowskiej i wolnych sadów. Była to także akcja wspierająca...

2021-01-21 09:35:41

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie wyróżnieni Odznakami za Zasługi Ochrony Zdrowia przyznanymi przez Ministra Zdrowia, na wniosek Klubu Honorowych Dawców przy 43. Batalionie...

2021-01-15 10:36:15

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!