NOWE POŁĄCZENIA PKS

NOWE POŁĄCZENIA PKS

Od nowego roku, dzięki pieniądzom z Funduszu Rozwoju Przewozów...
PILI NA ROZGRZEWKĘ?

PILI NA ROZGRZEWKĘ?

W miniony weekend wejherowscy policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych...
WSTRZYMANIE DOSTAW WODY

WSTRZYMANIE DOSTAW WODY

Ważna wiadomość dla mieszkańców osiedla Przemysłowa w Wejherowie. Jak...
ŁOPATY W RUCH

ŁOPATY W RUCH

Spadł śnieg, a wraz z nim właścicielom posesji przybyło obowiązków. Trzeba...
BĘDZIE MROŹNO

BĘDZIE MROŹNO

Będzie padał śnieg, powieje silny wiatr i spadnie temperatura. Wzrasta...
20
Środa
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Fabioli, Miły, Sebastiana
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

GRYF LITERACKI 2019

2020-10-14 09:58:14

Wczoraj podczas uroczystego zakończenie wejherowskiego konkursu literackiego ogłoszono laureata nagrody GRYF LITERACKI 2019, którym został Andrzej Janusz, autor "Żelewscy w cieniu von dem Bacha".

Do tegorocznej edycji Gryfa Literackiego nominowane zostały 32 publikacje. Zgodnie z regulaminem, wszystkie one są związane z powiatem wejherowskim: wydane na terenie powiatu lub ich autor pochodzi z regionu, bądź też tematyka książki dotyczy naszego powiatu. Pierwotnie rozstrzygnięcie konkursu miało zapaść marcu br. ale z uwagi na panującą wtedy sytuację epidemiczną oraz ograniczenia w działalności firm i instytucji, zostało przeniesione na październik.

Uroczysta ale skromna gala wręczenia statuetki GRYFA LITERACKIEGO 2019 , miała miejsce we wtorek 13 października br., w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie. Decyzją Kapituły konkursu nagrodę przyznano Andrzejowi Januszowi za książkę "Żelewscy w cieniu von dem Bacha". Laudację wygłosił red. Adam Hebel z Radia Gdańsk.

Książka, składająca się z siedmiu części,  traktuje o kaszubskiej szlacheckiej rodzinie Żelewskich, ale także i o innych przedstawicielach tej klasy społecznej z Kaszub i Pomorza. To historia szlachty na pograniczu kaszubsko-polsko-niemieckim na przestrzeni XIX i XX wieku z jej złożoną kaszubsko-polsko-katolicką i kaszubsko-niemiecko-ewangelicka tożsamością. Rzecz dzieje się nie tylko na kaszubskim pograniczu (teren powiatów puckiego, wejherowskiego i lęborskiego), ale także na całym Pomorzu, w Wielkopolsce i Poznaniu, Małopolsce i Krakowie, Galicji. Czytelnik znajdzie w niej także wątki kolonialne z Niemieckiej Afryki Wschodniej. Całość opracowana została na podstawie licznych źródeł z archiwów polskich, niemieckich, państwowych, kościelnych i prywatnych oraz bogatej literaturze również polskiej i niemieckiej.

Jury konkursu przyznało także wyróżnienie, które trafiło do Aleksandry Kurowskiej-Susudorf za książkę "Oswoić śmierć", która podejmuje skomplikowany temat kaszubskich zwyczajów i rytuałów około pogrzebowych. Książka zawiera także ich autorską interpretację.

Nagrody wręczyli: zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, wicestarosta wejherowski Jacek Thiel i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie Ewelina Magdziarczyk-Plebanek.

opr. qrator

foto: H. PołchowskiPrzeczytaj również
Będzie padał śnieg, powieje silny wiatr i spadnie temperatura. Wzrasta ryzyko wychłodzenia, szczególnie u osób starszych, samotnych, bezdomnych i niezaradnych życiowo. Bądźmy czujni, dbajmy o...

2021-01-15 10:59:56

Ważna wiadomość dla mieszkańców osiedla Przemysłowa w Wejherowie. Jak informuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gdyni, w najbliższy wtorek nastąpi przerwa w dostawie wody...

2021-01-18 13:42:20

Już niedługo w Wejherowie będzie można zasilać samochody elektryczne z ogólnodostępnej, komercyjnej stacji ładowań, która usytuowana będzie w pobliżu Ronada Solidarności przy drodze krajowej nr 6.

2021-01-14 11:14:09

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!