OBROBILI MYJNIĘ SAMOCHODOWĄ

OBROBILI MYJNIĘ SAMOCHODOWĄ

Rozmieniarki do bilonu oraz automatyczne stanowiska myjące sa łakomym...
WRESZCIE JEST!

WRESZCIE JEST!

Uroczyście i w obecności wielu oficjeli otwarto tunel drogowo-pieszy pod...
NIEDZIELE HANDLOWE

NIEDZIELE HANDLOWE

Szykuje się prawdziwe zakupowe szaleństwo. Będziemy mieli aż 3 niedziele...
ŚWIĘTA ZA PASEM

ŚWIĘTA ZA PASEM

W nieco skromniejszej formie i pomimo obostrzeń epidemicznych, Wejherowo...
POŻEGNANIE ZE SŁUŻBĄ

POŻEGNANIE ZE SŁUŻBĄ

Zmiany w dowództwie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w...
5
Sobota
Grudzień 2020
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Kryspiny, Norberta, Sabiny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz
Strona główna » Policja

PASJONAT HISTORII?

2020-10-20 10:16:32

Scytyjski miecz z okresu VIII-VI wieku p.n.e., cenne starodruki, broń białą oraz liczne przedmioty o historycznej wartości zabezpieczono u jednego z mieszkańców powiatu wejherowskiego. Mężczyzna jest podejrzany o nielegalny handel zabytkami, a został namierzony po umieszczeniu ogłoszenia sprzedaży na jednym z portali aukcyjnych.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie otrzymali informację od policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i KWP w Gdańsku, że na jednym z portali internetowych ktoś umieścił ogłoszenie dotyczące sprzedaży zabytkowego miecza scytyjskiego (akinakesa) oraz pieczęci. Z opisu aukcji wynikało, że oferowany miecz miał pochodzić z epoki brązu i zostać znaleziony w okolicach Chotyńca na Podkarpaciu. Okazało się, że to ogłoszenie umieścił mieszkaniec powiatu wejherowskiego.

Istniało podejrzenie, że 50-letni mężczyzna może nielegalnie posiadać także inne zabytkowe przedmioty. W związku z tym, rzeszowscy funkcjonariusze nawiązali współpracę z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, a następnie z policjantami z Wejherowa. Czynności w mieszkaniu mężczyzny przeprowadzili kryminalni z komendy w Wejherowie.

W trakcie przeszukania mieszkania 50-latka, funkcjonariusze zabezpieczyli przedmioty, które mężczyzna oferował do sprzedaży na portalu aukcyjnym. Dodatkowo znaleźli m.in. średniowieczne kule armatnie i sztylet pochodzący z XVI wieku, a także bagnety, szable, miecze i starodruki.

Teraz biegły oceni, czy zabezpieczone przedmioty są chronione przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zgodnie z polskim prawem zabytki i stanowiska archeologiczne podlegają ochronie. Przedmioty zabytkowe powinny być przekazane do odpowiednich instytucji.

opr. qrator

foto: KPP WejherowoPrzeczytaj również
Niezatrzymanie siędo kontroli drogowej było początkiem nieszczęść 32-letniego kierowcy, którego o krótkim pościgu zatrzymali policjanci. Mężczyzna został zatrzymany, a za popełnione czyny grozi...

2020-12-01 11:10:08

Duże wyróżnienie dla policjanta z Wydziału Walki z Przestepczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Wejehrowie. Za swoją postawe i walkę z przestępczością ubezpieczeniową Otrzymał...

2020-12-03 08:55:23

Trwają czynności policyjne mające wyjaśnić przyczyny śmiertelnego zdarzenia drogowego do jakiego doszło w miniony piątek na ul. Kotłowskiego w Wejherowie. W wyniku zdarzenia śmierć poniosły dwie...

2020-11-29 13:26:28

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!