OSZUKIWAŁ NA BLIKA

OSZUKIWAŁ NA BLIKA

Obcokrajowiec oszukujący metodą na Blika został zatrzymany przez...
PETYCJA MIESZKAŃCÓW

PETYCJA MIESZKAŃCÓW

Akcja społeczna pod nazwą Zryw na Śmiechowie, zatacza coraz szersze kręgi....
PROTEST POD SĄDEM

PROTEST POD SĄDEM

Wczoraj przed jednym z budynków Sądu Rejonowego w Wejherowie miał miejsce...
NOWY PARTNER KPSW

NOWY PARTNER KPSW

Kaszubsko-Pomorska Szkołą Wyższa uatrakcyjnia ofertę edukacyjną i pozyskuje...
NOWE POŁĄCZENIA PKS

NOWE POŁĄCZENIA PKS

Od nowego roku, dzięki pieniądzom z Funduszu Rozwoju Przewozów...
22
Piątek
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Dominiki, Mateusza, Wincentego
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ZŁOŚĆ I IRYTACJA

2020-10-31 15:44:58

W piątek po południu poznaliśmy decyzję premiera o zamknięciu na trzy dni cmentarzy w całej Polsce. Ta deklaracja spowodowała natychmiastową reakcję społeczeństwa. Kto tylko mógł, ruszył po południu lub wieczorem na cmentarz aby zdążyć godnie przygotować mogiły bliskich na Święto Zmarłych.

Ruch na śmiechowskim cmentarzu był prawie taki jak 1 listopada. Tłum ludzi poruszał się w obie strony. Ci, którzy pospiesznie zanosili znicze i kwiaty, mijali zadowolonych wracających, którym udało się sprzątnąć i udekorować groby. Jedni i drudzy nie kryli swojego niezadowolenia z decyzji rządu w sprawie zamknięcia cmentarzy w okresie od 31 października do 2 listopada.

Premier swoją decyzję uzasadniał względami bezpieczeństwa w okresie pandemii. Podkreślał, że rząd do ostatniej chwili wahał się i liczył, że podjęcie tak drastycznego kroku uda się uniknąć. Jak widać, pomylił się.

Mieszkańcy zbulwersowani są przede wszystkim sposobem wprowadzenia tej niespodziewanej restrykcji, bez wcześniejszych ostrzeżeń, że należy liczyć się z taką ewentualnością. W piątek 30 października wielu Polaków było już w drodze, często do bardzo odległych miejscowości, aby odwiedzić groby krewnych. Ci dowiedzieli się, że ich podróż jest bezcelowa.

Inni właśnie na sobotę zostawili sobie do wykonania prace porządkowe i dekorowanie grobów. Dowiedzieli się od premiera, że w tym roku nie będą mogli tego robić. Nikt nie zapali znicza w dniu 1 listopada.

Wściekli są handlarze sprzedający znicze i kwiaty. Ponieśli bardzo duże wydatki na zakup towaru, którego nie sprzedadzą. Zaskoczenia nie kryją także samorządowcy i administratorzy cmentarzy, którzy ponieśli konkretne koszty związane z przygotowaniem nekropolii oraz zabezpieczeniem i organizacją transportu zbiorowego na cmentarze. Okazało się, że wszystko to robili niepotrzebnie.

Nagła i niespodziewana decyzja rządu którą zakomunikował premier, świadczy o chaosie organizacyjnym w szeregach rządzących oraz braku spójnej strategii w walce z koronawirlsem, która byłaby zawczasu znana i precyzyjnie komunikowana społeczeństwu. Zamiast tego jesteśmy dosłownie w ostatniej chwili zaskakiwani nieprzemyślanymi decyzjami, które podejmowane są bez dogłębnej analizy. Takie działanie tylko potęguje wrażenie organizacyjnego chaosu i braku przemyślanej strategii epidemicznej, konsekwencje której odbijają się czkawką całemu społeczeństwu, kolejny raz potwierdzając braki kompetencyjne osób odpowiedzialnych za stan państwa.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Będzie padał śnieg, powieje silny wiatr i spadnie temperatura. Wzrasta ryzyko wychłodzenia, szczególnie u osób starszych, samotnych, bezdomnych i niezaradnych życiowo. Bądźmy czujni, dbajmy o...

2021-01-15 10:59:56

Spadł śnieg, a wraz z nim właścicielom posesji przybyło obowiązków. Trzeba odśnieżać chodniki, usuwać śnieg i sople z dachów. Każdy kto zlekceważy swoje obowiązki naraża się mandat karny.

2021-01-16 13:13:59

Wczoraj przed jednym z budynków Sądu Rejonowego w Wejherowie miał miejsce protest solidarnościowy w obronie niezawisłości sędziowskiej i wolnych sadów. Była to także akcja wspierająca...

2021-01-21 09:35:41

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!