"JO" - RECENZJA
Warszawski śledczy Borys Iwanicki przyjeżdża do niewielkiego miasteczka na...
2025-04-15

2025-04-14
MEDLAE KICKBOXERÓW»2025-04-14
KANONADA TYTANÓW»2025-04-14
BEZ PRZEŁOMU»2025-04-07
TYLKO REMIS»
DYSKUSJA O "ATOMÓWCE"
2022-10-10 14:54:01

W miniony piątek, w Starostwie Powiatowym w Wejherowie odbyło się kolejne robocze spotkanie samorządowców z przedstawicielami Polskich Elektrowni Jądrowych oraz podmiotami odpowiedzialnymi za budowę infrastruktury towarzyszącej budowie elektrowni jądrowej.
Spotkanie służyło przede wszystkim wymianie informacji o statusie realizacji poszczególnych inwestycji towarzyszących, a także przedstawieniu informacji o zaawansowaniu prac projektowych przy budowie elektrowni atomowej w rejonie Kopalina – Lubiatowa w gminie Choczewo. W spotkaniu, oprócz przedstawicieli Polskich Elektrowni Jądrowych, które były inicjatorem spotkania, udział wzięli także reprezentanci firm: PKP Polskie Linie Kolejowe, Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Powiatów: wejherowskiego, puckiego i lęborskiego oraz przedstawiciele gmin: Wejherowo, Choczewo, Gniewino, Łęczyce, Krokowa, Nowa Wieś Lęborska i miasta Łeba. Po raz pierwszy gościem spotkania byli także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, na czele z wicemarszałkiem Leszkiem Bonną.
Gospodarzami i prowadzącymi spotkanie były Joanna Szostek (kierownik Zespołu ds. Komunikacji i Zarządzania, Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o.) oraz Gabriela Lisius (Starosta Wejherowski). Po wysłuchaniu sprawozdań prelegentów z Polskich Elektrowni Jądrowych, PKP Polskich Linii Kolejowych, Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Polskich Sieci Elektroenergetycznych, rozpoczęła się dyskusja. Samorządowcy dopytywali m.in. o status inwestycji głównej i towarzyszących oraz związanych z nią działaniach planowanych do realizacji jeszcze w tym roku. Dyskutowano także o konkretnych rozwiązaniach infrastrukturalnych związanych z doprowadzeniem sieci elektroenergetycznych do placu budowy, a także o usytuowaniu sieci rozprowadzających moc z przyszłej elektrowni jądrowej. Strony wymieniły się uwagami i spostrzeżeniami w zakresie planowanych tras nowej trakcji kolejowej oraz drogi ekspresowej wiodącej do terenu budowy elektrowni.
Polskie Elektrownie Jądrowe zapewniły, że w czwartym kwartale tego roku na terenie gminy Choczewo nie są planowane żadne inwazyjne prace budowlane lub ziemne. Poinformowały także o planach przeprowadzenie pogłębionych badań ankietowych lokalnej opinii społecznej na temat poparcia dla idei budowy elektrowni jądrowej. PEJ potwierdziły także, że w perspektywie kilku najbliższych tygodni powinna zapaś rządowa decyzja w sprawie wyboru technologii i partnera z którym realizowana będzie budowa elektrowni atomowej.
Podsumowując spotkanie, obie strony ustaliły, że w celu usprawnienia wzajemnej komunikacji pomiędzy inwestorem i lokalnymi samorządami, powołane zostaną specjalne grupy robocze, które zajmą się rozwiązywaniem problemów w obszarach: ochrony środowiska i krajobrazu, sieci transportowej oraz ds. kontaktu z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku. Uzgodniono także ramowy harmonogram kolejnych spotkań z mieszkańcami i władzami zainteresowanych gmin.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali analizę pn. "Ekonomiczne aspekty inwestycji jądrowych w Polsce – wpływ na Biznes, rynek pracy i społeczeństwo lokalne" przygotowaną przez Polski Instytut Ekonomiczny.
Tomasz Magulski
tomasz.magulski@tubawejherowa.pl
Tagi:
atomówka | elektrownia jądrowa | starostwo | Wejherowo | budowa | Kopalino | Lubiatowo | dyskusja | PEJ | samorządowcy | inwestycja |-
2025-04-17
-
2025-04-07
-
2025-04-04
2025-04-17 11:53:24
NAJNOWSZE OKAZJE
NAJNOWSZE TUBONY
NAJNOWSZE GAZETKI
swoich znajomych!
z innymi!