NIEZWYKŁE SERCE

NIEZWYKŁE SERCE

W Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie dokonano niezwykłej...
SZCZĘŚLIWY KONIEC SEZONU

SZCZĘŚLIWY KONIEC SEZONU

Ostatni mecz w sezonie Tytani Wejherowo rozegrali na wyjeździe. Za...
GRYF ZWYCIĘŻA

GRYF ZWYCIĘŻA

Pewna wygrana na Wzgórzu Wolności. W sobotę piłkarze WKS Gryf Wejherowo...
WIOSENNE PORZĄDKI

WIOSENNE PORZĄDKI

Z nastaniem wiosny Straż Miejska przeprowadziła w Wejherowie kolejną akcję...
WARSZTATY DLA SENIORÓW

WARSZTATY DLA SENIORÓW

Wejherowska EkoFabryka zaprasza seniorów na bezpłatne zajęcia z zakresu...
20
Poniedziałek
Maj 2024
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Bazylego, Bernardyna, Krystyny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ŚWIĘTO REDZKIEJ SZKOŁY

2022-11-30 11:44:48

Jedyna w Polsce szkoła, której patronem jest Maurycy Mochnacki znajduje się w Redzie. W poniedziałek 28 listopada br. odbyła się uroczystość nadania imienia tego zasłużonego patrioty Powiatowemu Zespołowi Szkół w Redzie i tym samym wszystkie szkoły wchodzące w skład redzkiego Zespołu od teraz noszą imię tego wybitnego Polaka.

Maurycy Mochnacki (ur. 13 września 1803 w Bojańcu, zm. 20 grudnia 1834 w Auxerre) był polskim działaczem i publicystą politycznym, filozofem, jednym z teoretyków polskiego romantyzmu oraz pianistą. Był uczestnikiem i kronikarzem powstania listopadowego. Członek Związku Wolnych Polaków i Towarzystwa Patriotycznego.

W poniedziałek 28 listopada br. odbyła się uroczystość nadania imienia Maurycego Mochnackiego Powiatowemu Zespołowi Szkół w Redzie oraz sztandaru szkołom wchodzącym w skład PZS w Redzie. Uroczystości towarzyszyło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej poświęconej Maurycemu Mochnackiemu.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Redzie. Część oficjalna odbyła się po nabożeństwie w budynku Szkoły. Uroczystość honorowym patronatem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Uczestnicząca w wydarzeniu Pomorska Kurator Oświaty Małgorzata Bielang odczytała list Ministra Edukacji skierowany do uczestników uroczystości.

W części artystycznej młodzież szkolna zaprezentowała okolicznościowy patriotyczny montaż słowno-muzyczny z wykorzystaniem fragmentów tekstów Maurycego Mochnackiego i utworów polskich poetów, a następnie zespół Wilga wykonał kilka piosenek. Z okazji nadania imienia szkole, PZS w Redzie przygotował okolicznościowy folder.

qrator

foto: Powiat WejherowskiPrzeczytaj również
Kolejna szkoła powiatowa zostanie rozbudowana. Za kilka dni ruszą prace związane z budową nowego budynku Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie. W miniony poniedziałek uroczyście podpisano umowę z...

2024-03-30 19:01:04

W miniony piątek w Redzie odbyło się uroczyste oddanie do użytkowania nowej siedziby Biblioteki Miejskiej. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali m.in.: burmistrz Krzysztof Krzemiński,...

2024-01-28 14:58:17

Duże zadymienie, które najprawdopodobniej zostało spowodowane zwarciem w rozdzielni elektrycznej, było powodem ewakuacji osób przebywających w redzki Aquaparku. Skończyło się na strachu, nikt nie...

2023-08-30 09:49:18

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!