BOŻONARODZENIOWA KARTKA

BOŻONARODZENIOWA KARTKA

Z myślą o tradycjonalistach, Urząd Miasta w Wejherowie przygotował...
KICKBOXERSKIE OSTATKI

KICKBOXERSKIE OSTATKI

Sezon kickboxerski dobiega końca. Na początku grudnia zawodnicy...
CENNA WYGRANA

CENNA WYGRANA

Powrót na ścieżkę zwycięstwa. W ostatnim domowym meczu I ligi piłki ręcznej...
NOWY SPRZĘT STRAŻACKI

NOWY SPRZĘT STRAŻACKI

Wóz bojowy dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie...
NAGRODY DLA LITERATÓW

NAGRODY DLA LITERATÓW

W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników...
4
Poniedziałek
Grudzień 2023
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Barbary, Hieronima, Krystiana
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

CO Z ELEKTROWNIĄ JĄDROWĄ?

2023-01-10 11:37:31

W miniony czwartek w Starostwie Powiatowym w Wejherowie odbyło się kolejne spotkanie lokalnych samorządów z przedstawicielami spółki Polskie Elektrownie Jądrowe oraz Główną Dyrekcją Dróg Publicznych i Autostrad, a także Polskimi Kolejami Państwowymi - Polskie Linie Kolejowe.

Celem spotkania roboczego jakie odbyło się 5 stycznia br. w Wejherowie było m. in. przedstawienie i omówienie aktualnego stanu zaawansowania prac dokumentowych i formalno-prawnych niezbędnych do uzyskania decyzji i pozwoleń koniecznych do rozpoczęcia budowy elektrowni jądrowej w obszarze Lubiatowo-Kopalino, na terenie gminy Choczewo.

Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowały, że aktualnie trwa procedura niezbędna do uzyskania pozytywnej decyzji środowiskowej w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W toku jest także kompletowanie niezbędnej dokumentacji.

Zgodnie z deklaracjami PEJ, w pierwszym kwartale tego roku na terenie gminy Choczewo nie będą wykonywane żadne uciążliwe prace  związane z budową elektrowni.

Uczestnicy spotkani zapoznali się z wynikami badania lokalnej opinii społecznej przeprowadzonego jesienią 2022 roku przez Pracownię Badań Społecznych z Sopotu, które miało na celu zbadanie poparcia dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej wśród mieszkańców gmin lokalizacyjnych i bezpośrednio sąsiadujących z terenem planowanej inwestycji.

Raport z badania wśród mieszkańców gmin lokalizacyjnych oraz ościennych został przeprowadzony na grupie ponad 2000 respondentów w trybie wywiadów bezpośrednich z mieszkańcami gmin lokalizacyjnych i ościennych, gdzie będzie realizowana inwestycja.

Najważniejsze wnioski z badania PBS "Postawy wobec energetyki jądrowej":

  • W ciągu roku poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji czyli wśród mieszkańców trzech gmin lokalizacyjnych (Choczewo, Gniewino i Krokowa) wzrosło o 12 punktów procentowych – obecnie wynosi ono 75 proc. w porównaniu do 63 proc., które zanotowano w badaniu przeprowadzonym w 2021 roku.
  • W gminie Choczewo, w której znajduje się wskazana przez inwestora preferowana lokalizacja elektrowni jądrowej, poparcie wyniosło 67 proc.
  • 80 proc. badanych mieszkańców gmin lokalizacyjnych pozytywnie ocenia szanse, że pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce zostanie zbudowana w ciągu kilkunastu najbliższych lat.
  • 65 proc. badanych z gmin lokalizacyjnych uważa, że rozwój energetyki jądrowej zapewni dostęp do tańszej energii elektrycznej.
  • 64 proc. mieszkańców gmin lokalizacyjnych sądzi, że inwestycja wygeneruje nowe miejsca pracy bezpośrednio przy budowie elektrowni. W gminach ościennych odsetek ten rośnie do 76 proc.
  • Mieszkańcy gmin lokalizacyjnych doceniają działania z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu i wspierania lokalnych społeczności, które prowadzi spółka Polskie Elektrownie Jądrowe – 82 proc. ankietowanych uznało Program Wsparcia Inicjatyw Społecznych za ważny dla ich regionu.

Pod artykułem dostępny jest pełny tekst raportu "Postawy wobec energetyki jądrowej Raport z badania wśród mieszkańców gmin lokalizacyjnych oraz ościennych" przygotowany przez pracownię PBS.

W dalszej części spotkania przedstawiciele GDDKiA oraz Transprojekt Gdańsk przedstawili informacje o aktualnym stanie prac związanych z przygotowanie wariantowego projektu przebiegu nowej drogi krajowej, która powstanie w celu skomunikowania terenu budowy elektrowni z drogą ekspresową S6 (Trasa Kaszubska). Poinformowano także o wynikach spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami z terenów gdzie planowana jest nowa droga. Według biura projektowego Transprojekt Gdańsk, do końca roku 2023 powinna zostać opracowana ostateczna koncepcja drogi, a do końca roku 2024 powinna zostać wydana decyzja środowiskowa, pozwolenie na budowę oraz ogłoszony zostanie przetarg na wybór wykonawcy.

Duże zainteresowanie wzbudziła informacja o aktualnym stanie prac planistycznych związanych z wyborem jednej z dwóch koncepcji doprowadzenia do terenu Lubiatowa-Kopalina linii kolejowej. Przedstawiciele PKP PLK poinformowali o zmianach i korektach jakie zostały wprowadzone w wyniku konsultacji z samorządami na terenie których miałaby przebiegać nowa linia. Ostateczny przebieg obu wariantów będzie jeszcze negocjowany i korygowany.

Mając na uwadze fakt, że nowe połączenia drogowe i kolejowe z terenem budowy elektrowni atomowej zostaną oddane do użytku najwcześniej w 2027 roku, a zgodnie z deklaracjami PEJ prace przygotowawcze do budowy elektrowni mogą rozpocząć się już pod koniec 2025 roku, niezbędne będzie wspólne uzgodnienie tymczasowego sposobu i dróg dostawy sprzętu oraz materiałów z wykorzystaniem aktualnie istniejącej sieci dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych.

Intensywny transport materiałów budowlanych niewątpliwie spowoduje spore utrudnienia dla mieszkańców oraz przyczyni się do znacznej degradacji sieci dróg lokalnych, które nie są przystosowane do transportu wielkogabarytowego o wysokim tonażu. Wspólnie ustalono, że w tej kwestii niezbędne będzie zwrócenie się do strony rządowej w celu skierowania dodatkowych środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, na zmodernizowanie i wzmocnienie nośności dróg lokalnych które będą intensywnie wykorzystywane w początkowej fazie realizacji inwestycji, a także na pokrycie ewentualnych kosztów napraw zniszczeń jakie spowoduje transport maszyn i materiałów na budowę elektrowni, do momentu przejęcia całości transportu przez nową drogę krajową oraz linię kolejową.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
W poniedziałek w Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja podsumowująca pierwszy etap działań związanych z przygotowaniem wpisu na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego...

2023-11-21 14:16:00

W Starostwie Powiatowym zainaugurowano Powiatowy Tydzień Przedsiębiorczości – inicjatywę, która koresponduje z obchodami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Z tej okazji odbyła się...

2023-11-13 21:36:08

Po raz dwudziesty czwarty przyznane zostały Stypendia Starosty Wejherowskiego, dla studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu. Uroczyste wręczenie dyplomów stypendialnych odbyło...

2023-11-12 20:39:02

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!