SZTAFETA POKOLEŃ

SZTAFETA POKOLEŃ

Stare odchodzi, nowe przychodzi. W miejsce przewalonego dębu, jednego z...
MEDALE DLA KICKBOXERÓW

MEDALE DLA KICKBOXERÓW

Bardzo udany start zanotowali kickboxerzy z Wejherowa i Luzina. Wspólna...
WAKACYJNY ROZKŁAD JAZDY

WAKACYJNY ROZKŁAD JAZDY

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi miejska komunikacja autobusowa zmienia...
NOWOŚĆ W PUP

NOWOŚĆ W PUP

Powiatowy Urząd Pracy udostępnił 4 specjalne stanowiska komputerowe do...
DROGÓWKA CZUWA

DROGÓWKA CZUWA

Święto Bożego Ciała zachęciło wiele osób do zorganizowania długiego...
24
Wtorek
Czerwiec 2025
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Danuty, Jana, Janiny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz
Strona główna » Nauka

TRADYCJA POKŁONU FERETRONÓW

2023-06-14 15:12:28

Powiat Wejherowski uroczyście zainaugurował projekt kulturowo-historyczny, którego celem jest upamiętnienie i popularyzacja tradycji pokłonu feretronów jakie odbywają się podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską. Efektem finalnym projektu ma być wpisanie tej unikatowej tradycji na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

We wtorek w Hotelu Victoria w Bolszewie odbyła się konferencja inaugurująca realizację projektu "Tradycja pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską jako niematerialne dziedzictwo kulturowe Kaszub".

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego powstała na mocy ratyfikowania przez Polskę konwencji UNESCO. Nakłada ona na państwa-sygnatariuszy obowiązek ochrony i inwentaryzacji niematerialnego dziedzictwa kulturowego - tradycji, zwyczajów, rytuałów i obrzędów świątecznych, umiejętności związanych z rzemiosłem, itp. Aktualnie, na liście którą prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, znajdują trzy wpisy z terenu województwa pomorskiego: Hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej, Carillonowa muzyka w Gdańsku i Tradycyjne szkutnictwo z Pucka.

Pokłony feretronów spełniają kryteria pozwalające ubiegać się o wpis do Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Stąd w zeszłym roku Starostwo Powiatowe podjęło inicjatywę zmierzająca do wpisania na nią obrzędu religijnego, który jest bardzo ważny dla społeczności Kaszub i Pomorza. W tym celu Powiat Wejherowski, za pośrednictwem Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wejherowie zgłosił do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek w konkursie grantowym Kultura ludowa i tradycje pn. "Tradycja pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską jako niematerialne dziedzictwo kulturowe Kaszub". Wniosek został bardzo wysoko oceniony i uzyskał dofinansowanie, co pozwoli na rozpoczęcie szeroko zakrojonych prac nad opracowaniem wniosku o wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego tradycji pokłonu feretronów.

Podczas konferencji inaugurującej projekt starosta Gabriela Lisius, wicestarosta Jacek Thiel oraz Andrzej Szoszkiewicz z firmy Smartlink – koordynator merytoryczny projektu, przedstawili idee przyświecającą realizacji tego przedsięwzięcia oraz podsumowanie działań projektowych zmierzających do przygotowania wniosku, podejmowanych w okresie ostatnich miesięcy. Następnie prof. Katarzyna Smyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wygłosiła prelekcję pn. "Od projektu do wpisu na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jak wejherowski projekt może stać się dobrą praktyką". Po jej wystąpieniu głos zabrali także przedstawiciele partnerów projektu, którymi są: Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Wejherowie, Parafia Archikatedralna pw. Trójcy Świętej w Gdańsku oraz Parafia Rzymskokatolicka Świętej Trójcy w Kościerzynie.

Po przerwie dr. Grzegorz Błahut z Uniwersytetu Śląskiego zapoznał zebranych ze wstępnymi wynikami badań ankietowych "Jakie znaczenie dla uczestników mają pielgrzymki na Kalwarię Wejherowską" jakie przeprowadzane były na potrzeby projektu w maju i czerwcu br. wśród pielgrzymów przybywających do Wejherowa na uroczystości odpustowe. Następnie prof. Katarzyna Smyk oraz Andrzej Szoszkiewicz omówili szanse i wyzwania związane z wpisem na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w kontekście konsultacji społecznych jakie są niezbędne w celu opracowania projektu "Tradycja pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską jako niematerialne dziedzictwo kulturowe Kaszub". Na zakończenie swojego wystąpienie zachęcili zebranych do wspólnej, krótkiej dyskusji.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.pl



Przeczytaj również
Okazja dla miłośników historii najnowszej naszego regionu. W najbliższy wtorek w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbędzie prezentacja i promocja najnowszej pozycji...

2025-06-12 21:05:17

Szukanie przodków i badanie rodzinnych korzeni w ostatnich latach zyskuje na popularności. Dla tych, którzy chcą spróbować samodzielnie zbadać swoje drzewo genealogiczne, Muzeum Piśmiennictwa i...

2025-05-21 11:55:26

W całej Polsce rozpoczęły się egzaminy maturalne. Absolwenci szkół średnich w części pisemnej na poziomie podstawowym zmierzą się z językiem polskim i obcym nowożytnym, matematyką oraz...

2025-05-05 11:23:59

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!