ZMARŁ BRUNON GAJEWSKI

ZMARŁ BRUNON GAJEWSKI

Nie żyje osoba znana wielu pokoleniom Wejherowian, zasłużony społecznik,...
ZAMKNIĘTE URZĘDY

ZAMKNIĘTE URZĘDY

W tym roku Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada w soboty. Dlatego Prezes...
ABSOLUTORIUM, WOTUM I ODWOŁANIE

ABSOLUTORIUM, WOTUM I...

W miniony piątek odbyła się w Wejherowie sesja Rady Miasta podczas której...
WYBORY PREZESA ODDZIAŁU

WYBORY PREZESA ODDZIAŁU

W niedzielę odbyło się spotkanie sprawozdawczo-wyborcze wejherowskiego...
ZNOWU REMIS

ZNOWU REMIS

Nudne, bezbramkowe spotkanie obejrzeli kibice na Wzgórzu Wolności. W meczu...
29
Wtorek
Kwiecień 2025
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

GOŚCIE Z JAPONII

2023-08-06 21:45:38

Młodzi Japończycy z Tsurugi przebywająca w Polsce odwiedziła Starostwo Powiatowe oraz Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego w Wejherowie. Nie było to miejsce przypadkowe. Tsurugę i Wejherowo łączy wspólna historia.

Sto lat temu z inicjatywy Polskiego Komitetu Ratunkowego Dzieci Dalekiego Wschodu, przy wydatnej pomocy Japońskiego Czerwonego Krzyża oraz Polonii Amerykańskiej, kilkaset polskich sierot przetransportowano statkami Japońskiej Marynarki Handlowej z Rosji Radzieckiej do Japonii. Tam w miejscowości Tsuruga otrzymały one troskliwą opiekę, dach nad głową, były leczone, a gdy ich stan ogólny poprawił się, odbyły podróż morską do Polski. W Japonii przebywały kilkanaście miesięcy. Po dotarciu do Gdyni, przewieziono je do Wejherowa, gdzie specjalnie dla nich, w budynkach dawnego szpitala psychiatrycznego utworzono Zakład Wychowawczy dla Dzieci Syberyjskich. Działał on w latach 1923–1928. Przebywało w nim w różnych okresach do 300 dzieci. Obecnie mieści się tam Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego.

W mieście Tsuruga działa muzeum - Port of Humanity Muzeum, które pielęgnuje pamięć o pobycie Dzieci Syberyjskich w Japonii. Polska delegacja odwiedziła także miejsca i budynki w których przebywały polskie sieroty. W Wejherowie, na terenie Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego znajduję się pamiątkowa tablica na której umieszczona została historia Dzieci Syberyjskich w Polsce.

W piątek, 4 sierpnia grupa licealistów z Tsurugi wraz z Akinori Nishikawą dyrektorem muzeum w Tsurudzie spotkała się ze starostą Gabrielą Lisius i wicestarostą Jackiem Thilem. Po rozmowie w starostwie, goście z Japonii udali się do Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego, gdzie przez dyrektor Małgorzatę Woźniak zostali oprowadzeni po budynkach w których mieścił się  Zakład Wychowawczy dla Dzieci Syberyjskich.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.pl

foto: powiat wejherowski



Przeczytaj również
Oferty pracy, propozycje dokształcenia i zdobycia nowych kwalifikacji. W minioną środę w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Wejherowie odbyły się Targi Pracy zorganizowane przez Powiatowy Urząd...

2025-04-24 13:37:26

Osoby, które w Wielki Piątek chciały załatwić swoje sprawy w Starostwie Powiatowym, muszą się pospieszyć. Tego dnia urząd będzie pracował krócej.

2025-04-17 11:53:24

Dni Piaśnickie to czterodniowe wydarzenie połączona z uroczystymi obchodami upamiętniającymi zamordowanych przez niemieckich okupantów w Lesie Piaśnickim podczas drugiej wojny światowej.

2025-04-07 12:55:47

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!