WOJSKO CZEKA

WOJSKO CZEKA

Trwa kwalifikacja wojskowa. Na terenie Powiatu Wejherowskiego dotyczy ona...
DOTACJE PRZYZNANE

DOTACJE PRZYZNANE

Wczoraj w ratuszu miejskim Prezydent Wejherowa podpisał z pierwszą grupą...
KRADZIEŻ KONIA

KRADZIEŻ KONIA

Okazuje się, że wszystko może paść łupem złodzieja. Ostatnio wejherowscy...
PROTESTY ROLNIKÓW

PROTESTY ROLNIKÓW

W dniach 20 – 21 lutego rusza kolejny ogólnopolski protest polskich...
DAR DLA SZPITALA

DAR DLA SZPITALA

Do Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie trafiło osiem łóżek, które będą...
23
Piątek
Luty 2024
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
123
imieniny:
Damiana, Romana, Romany
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

REMONT DWORCA PKP

2023-11-04 12:47:09

Polskie Koleje Państwowe oficjalnie poinformowały o rozpoczęciu remontu dworca kolejowego w Wejherowie. Ma być komfortowo, bezpiecznie i estetycznie. Zmodernizowany, historyczny budynek dworca wreszcie przestanie straszyć i stanie się wizytówką miasta.

Budynek dworca kolejowego w Wejherowie powstał w latach 1867-1870 oraz został rozbudowany ok. 1905 r. Planowana przebudowa i modernizacja obejmie cały budynek. W zachodniej, parterowej części znajdzie się przestrzeń obsługi podróżnych, w skład której wejdą hol wraz z pomieszczeniami kas biletowych. W budynku dworca znajdą się dwie toalety - obie przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W wyższych kondygnacjach budynku planowana jest biblioteka, a na parterze części wschodniej, niewielki lokal na wynajem. Wnętrze dworca zostanie dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej - zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne. Zamontowany zostanie nowoczesny system bezpieczeństwa (monitoring, kontrola dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych).

Metamorfozę przejdzie także najbliższe otoczenie dworca. Przewidziano rozbiórkę parterowej zachodniej dobudówki oraz czterech budynków usługowych. Po stronie zachodniej dworca powstanie niewielki parking z kilkoma miejscami postojowymi, w tym dwoma dla osób o ograniczonej mobilności oraz dwoma do ładowania samochodów elektrycznych, a także wiata rowerowa i wiata śmietnikowa. Ponadto na nowo zostanie ułożona nawierzchnia, a także uporządkowane tereny zielone.

Na czas przebudowy dworca kolejowego w Wejherowie obsługa podróżnych zostanie przeniesiona do kontenerowego dworca tymczasowego.

Koszt przebudowy dworca PKP w Wejherowie wyniesie ponad 18,1 mln zł. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe SA, projekt przebudowy wykonała pracowania PAS PROJEKT sp. z o.o., a wykonawcą prac budowlanych będzie konsorcjum firm: Sobin Sp. z o. o. z Gdańska oraz Kamaro Sp. z o.o. sp. k. z Gdańska. Wstępnie planowany termin zakończenia inwestycji to połowa 2025 roku.

Przypominamy, że mija 8 lat od podpisania listu intencyjnego w sprawie remontu dworca PKP w Wejherowie, podpisanego przez samorząd powiatowy i PKP SA – właściciela budynku. Przez ten czas trwały liczne negocjacje, kilka razy zmieniała się koncepcja projektu remontu i modernizacji dworca oraz wykorzystania zmodernizowanych pomieszczeń. W kwietniu ubiegłego roku udało się osiągnąć porozumienie, czego owocem było podpisanie umowy przez Powiat Wejherowski i Polskie Koleje Państwowe SA, w sprawie kompleksowego remontu budynku dworcowego oraz przekazania na cele własne Powiatu Wejherowskiego pomieszczeń znajdujących się na I piętrze (obecnie to pustostan) oraz na poddaszu.

Zgodnie z zawartą umową, pomieszczenia na pierwszym piętrze i poddaszu – łącznie blisko 500 m. kw. wykorzystywać będzie Powiatowa Biblioteka Publiczna, która tam będzie mieć swoją siedzibę. Obecnie PBPW mieści się w budynku przy ul. Dworcowej, który dzieli z Kaszubsko-Pomorską Szkołą Wyższą. Nowa siedziba biblioteki pozwoli w pełni wyeksponować posiadany księgozbiór oraz wykorzystać nową przestrzeń na czytelnie oraz organizację wystaw, eventów i działalność edukacyjną. Z myślą o młodzieży wejherowskich szkół średnich, oczekującej na przyjazd autobusu lub pociągu, w budynku dworca planuje się organizację przestrzeni czasu wolnego przed i po zajęciach szkolnych, którą młodzież, może zagospodarować w sposób dowolny, np. poprzez skorzystanie z tzw. "poczytalni".

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.pl

foto: PKP SAPrzeczytaj również
Medaliści Olimpiady Kulinarnej IKA CULINARY OLIMPICS 2024 pochodzą z Wejherowa. W kategorii carving Grzegorz niech zdobył zloty, a Artur Gniech srebrny medal. Obaj medaliści gościli wczoraj w...

2024-02-16 09:25:23

Wejherowska Platforma Obywatelska odsłoniła karty. Poznaliśmy jej kandydata na urząd Prezydenta Wejherowa oraz plany startu do Rady Miasta oraz Rady Powiatu w nadchodzących wyborach samorządowych.

2024-02-16 09:58:09

Wczoraj w ratuszu miejskim Prezydent Wejherowa podpisał z pierwszą grupą stowarzyszeń i klubów umowy wsparcia finansowego na realizację zadań publicznych na rzecz mieszkańców. W sumie 46...

2024-02-21 11:39:07

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!