"JO" - RECENZJA

"JO" - RECENZJA

Warszawski śledczy Borys Iwanicki przyjeżdża do niewielkiego miasteczka na...
UMOWA PODPISANA

UMOWA PODPISANA

Wczoraj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o...
WIELKANOCNA PROSTOTA

WIELKANOCNA PROSTOTA

Coraz większą popularność zyskuje minimalizm inspirowany naturą. Ten styl...
KOMUNIKAT STAROSTWA

KOMUNIKAT STAROSTWA

Osoby, które w Wielki Piątek chciały załatwić swoje sprawy w Starostwie...
HENRYKOWE ARCHIPELAŻKI

HENRYKOWE ARCHIPELAŻKI

Po niedawnej wystawie Tomasza Meringa, możemy w Kamienicy Sztuki oglądać...
22
Wtorek
Kwiecień 2025
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
فukasza, Kai, Nastazji
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

GOŚĆ Z JAPONII

2024-08-06 12:21:44

Z wizytą w Wejherowie przebywał Daisuke Yamashita - Dyrektor Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii, który odwiedził Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego. W budynkach tej placówki sto lat temu bezpieczne schronienie znalazły Dzieci Syberyjskie - mali Polacy uratowani przez Japonię.

Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego w Wejherowie został uhonorowany Dyplomem Ambasadora wręczanym osobom i instytucjom, które związane są z historią uratowania polskich Dzieci Syberyjskich przez Japonię i które na co dzień podejmują wysiłki, aby przekazywać tę historię kolejnym pokoleniom.

Z tej okazji z wizytą w Wejherowie przebywał Daisuke Yamashita - Dyrektor Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii, spotykając się m.in. ze starostą Marcinem Kaczmarkiem oraz dyrektorką PZKS Małgorzatą Woźniak. Gość z Japonii z zainteresowaniem obejrzał placówkę, a szczególnie te miejsca w których przebywali mali repatrianci.

Dzieci Syberyjskie to polskie dzieci (tzw. sieroty wojenne, zagubione, z sierocińców, ale również dzieci rodziców, którzy ze względu na własną sytuację materialną i ogólną sytuację społeczną, nie mogli im zapewnić rozwoju i godziwych warunków życia oraz grupa dorosłych), wywiezione w latach 1919–1922 staraniem Polskiego Komitetu Ratunkowego Dzieci Dalekiego Wschodu, z ogarniętej wojną domową i rewolucją Rosji do Japonii, a stamtąd przetransportowane dzięki pomocy organizacyjnej i materialnej Japońskiego Czerwonego Krzyża oraz Polonii Amerykańskiej do Polski. Dzieci otrzymały schronienie i pomoc, m. in. w specjalnie na tę okazję przygotowanym zakładzie w Wejherowie w budynku dawnego szpitala psychiatrycznego, który nosił oficjalną nazwę: Zakład Wychowawczy dla Dzieci Syberyjskich w Wejherowie. Zakład działał w latach 1923–1928. Przebywało w nim w różnych okresach do 300 dzieci. Obecnie, część tych budynków wchodzi w skład Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.pl

foto: Powiat Wejherowski



Przeczytaj również
Osoby, które w Wielki Piątek chciały załatwić swoje sprawy w Starostwie Powiatowym, muszą się pospieszyć. Tego dnia urząd będzie pracował krócej.

2025-04-17 11:53:24

Dni Piaśnickie to czterodniowe wydarzenie połączona z uroczystymi obchodami upamiętniającymi zamordowanych przez niemieckich okupantów w Lesie Piaśnickim podczas drugiej wojny światowej.

2025-04-07 12:55:47

W czwartek, 3 kwietnia, rozpoczęły się uroczystości i wydarzenia związane z obchodami Dni Piaśnickich, organizowanych corocznie przez Gminę Wejherowo. Głównym celem wydarzeń jest upamiętnienie...

2025-04-04 10:10:10

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!