ŁOPATY W RUCH

ŁOPATY W RUCH

Spadł śnieg, a wraz z nim właścicielom posesji przybyło obowiązków. Trzeba...
BĘDZIE MROŹNO

BĘDZIE MROŹNO

Będzie padał śnieg, powieje silny wiatr i spadnie temperatura. Wzrasta...
PRACOWNICY SZPITALA ODZNACZENI

PRACOWNICY SZPITALA ODZNACZENI

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie wyróżnieni Odznakami za...
MZK INFORMUJE

MZK INFORMUJE

W związku z powrotem dzieci klas I – III szkół podstawowych do nauczania...
UWAGA POBOROWI

UWAGA POBOROWI

W związku z panującą pandemią koronawirusa, MSWiA i MON podjęły decyzję o...
18
Poniedziałek
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

W VILLA MUSICA

2015-12-22 14:57:10

Od stycznia 2016 r. oficjalnie rozpocznie swą działalność Muzeum upamiętniające pierwsze po wybuchu II Wojny Światowej miejsce zbiorowej kaźni na terenie Polski. Jego siedzibą będzie Villa Musica przy ul. Ofiar Piaśnicy, miejsce szczególnie związane z Piaśnicka Kaźnią.

W sobotę 19 grudnia przed Villa Musica, gdzie od stycznia przyszłego roku swą siedzibę będzie miało Muzeum Piaśnickie, o godz. 14:00 rozpoczęła się konferencja prasowa Jarosława Sellina, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, podczas której poinformował on, że zapadła decyzja o powołaniu w tej siedzibie Muzeum Piaśnickiego jako filii Muzeum Stutthofu. Jego dyrektorem została Teresa Patsidis, wieloletnia radna miasta Wejherowa, animatorka kultury i wielu innych przedsięwzięć na terenie miasta.

- Pani Teresa to osoba, która od lat zajmuje się tematem piaśnickim i utrzymuje bardzo żywy kontakt z naukowcami, którzy Piaśnicą profesjonalnie się zajmują. W związku z tym podjąłem decyzję, że to ona tę ważną dla Pomorza instytucję zorganizuje i stworzy – powiedział m.in. Jarosław Sellin.

Z kolei Teresa Patsidis zapewniła, że muzeum podejmie badania nad niemieckimi archiwami naukowymi. Utworzone zostaną stałe ekspozycje do zwiedzania dla turystów m.in. w piwnicach budynku, gdzie więziono ofiary i przetrzymywano ich rzeczy osobiste. Oprócz ekspozycji związanych bezpośrednio z mordem piaśnickim powstanie cykl ukazujący życie kulturalne i społeczne przedwojennych mieszkańców Wejherowa. Będą też organizowane wystawy czasowe. Placówka ma podjąć różne działania związane z edukacją, w tym m.in. projekcje filmów i prezentacje multimedialne. Latem w ogrodzie przewiduje się uruchomienie plenerowego kina historycznego, a także stworzenie piaśnickiej ścieżki rowerowej z wypożyczalną rowerów włącznie. Dyrektor zamierza utrzymywać ścisłą współpracą z różnymi środowiskami i stowarzyszeniami historycznymi, w tym m.in. ze Stowarzyszeniem Rodzina Piaśnicka. Planuje także prowadzenie działalności kulturalnej w formie organizację spotkań, wystaw i koncertów.

W przyszłym roku budynek Villi Musica zostanie wyremontowany i zaadoptowany na cele muzealne. Tymczasowo siedziba muzeum będzie mieściła się w przy ul. św. Jacka 11 w Wejherowie.

W konferencji uczestniczył również obecny właściciel Villa Musica, Krzysztof Ostrowski, artysta muzyk, znakomity organista, który porozumiał się co do sprzedaży willi z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślając, że była to realizacja woli nieżyjącej już od półtora roku jego matki Zofii.

Dodajmy, że willę, wzorowaną na dworku Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, wybudował w latach dwudziestych znany wejherowski lekarz Franciszek Panek, pradziadek Krzysztofa Ostrowskiego. Spotykała się tutaj przed wojną inteligencja Wejherowa i dawnego powiatu morskiego. W Piaśnicy zginęły córki doktora Panka - Stanisława i Kazimiera. Podczas okupacji willa została zajęta przez Gestapo, które tutaj miało swoją siedzibę przez cały okres trwania okupacji. Między innymi z tej willi wywożono Polaków z przeznaczeniem do zamordowania w lesie piaśnickim a w jej piwnicach przechowywane były wydarte ofiarom przedmioty i ubrania.

MatodyPrzeczytaj również
Już niedługo w Wejherowie będzie można zasilać samochody elektryczne z ogólnodostępnej, komercyjnej stacji ładowań, która usytuowana będzie w pobliżu Ronada Solidarności przy drodze krajowej nr 6.

2021-01-14 11:14:09

Rząd doprecyzował zasady szczepień przeciwko koronawirusowi dla osób zakwalifikowany do etapu 1. Wśród nich są przede wszystkim seniorzy oraz pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz...

2021-01-13 11:04:10

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie wyróżnieni Odznakami za Zasługi Ochrony Zdrowia przyznanymi przez Ministra Zdrowia, na wniosek Klubu Honorowych Dawców przy 43. Batalionie...

2021-01-15 10:36:15

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!