ŁOPATY W RUCH

ŁOPATY W RUCH

Spadł śnieg, a wraz z nim właścicielom posesji przybyło obowiązków. Trzeba...
BĘDZIE MROŹNO

BĘDZIE MROŹNO

Będzie padał śnieg, powieje silny wiatr i spadnie temperatura. Wzrasta...
PRACOWNICY SZPITALA ODZNACZENI

PRACOWNICY SZPITALA ODZNACZENI

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie wyróżnieni Odznakami za...
MZK INFORMUJE

MZK INFORMUJE

W związku z powrotem dzieci klas I – III szkół podstawowych do nauczania...
UWAGA POBOROWI

UWAGA POBOROWI

W związku z panującą pandemią koronawirusa, MSWiA i MON podjęły decyzję o...
18
Poniedziałek
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz
Strona główna » Nauka

"SZESCDZESĄTKA"

2016-03-21 14:26:47

Tak jak niezwykła jest osoba Stanisława Jankego, tak i niezwykły był jubileusz jego sześćdziesiątych urodził. Miał on bowiem formę konferencji naukowej. Biorąc pod uwagę dorobek literacki autora, taka forma była jak najbardziej uzasadniona.

Konferencja "Stanisław Janke - życie, aktywność społeczna i dorobek literacki. W 60-lecie urodzin" miała miejsce w piątek, 18 marca w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie, przy ul. Reja 9.

Po uroczystym powitaniu Stanisława Jankego oraz przybyłych gości laudację na cześć Jubilata wygłosił Maciej Tamkun, który następnie poprowadził część konferencyjną. W jej ramach mogliśmy wysłuchać kilku interesujących referatów:

  • Najważniejsze wątki w biografii literackiej autora "Łiskawice" - Dariusz Majkowski
  • Poezja i proza w języku kaszubskim Stanisława Jankego - Daniel Kalinowski
  • Polskojęzyczne powieści Stanisława Jankego - Tadeusz Linkner
  • Stanisław Janke, reportaż i publicystyka w miesięczniku "Pomerania" - Kazimierz Ostrowski
  • Kaszubskie tłumaczenie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza - Edward Breza
  • Refleksje z pleneru malarskiego poświęconego miejscom życia, pracy i twórczości Stanisława Jankego - Maciej Tamkun

Oczywiście sam Jubilat także zabierał głos, a miał o czym opowiadać. Stanisław Janke znany jest przede wszystkim jako poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki, publicysta, twórca literatury kaszubskiej i jej niestrudzony orędownik. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, nie tylko za swe dokonania literackie. Członek Polskiego PEN Clubu. Kaszuba z krwi i kości. Tworzy poezje w języku kaszubskim, prozę i po polski i po kaszubski. Zasłynął jako znakomity tłumacz Adama Mickiewicz na kszubski ("Krimsczé sonetë", "Òda do młodectwa", "Pón Tadeùsz") oraz z kaszubskiego na polski ("Straszydło w Czarnowskim Młynie" Jana Patoka, "Ptak za uszami. Humor i satyra Kaszubów", "Klechdy kaszubskie").

W części artystycznej zgromadzeni wysłuchali wierszy Jubilata recytowanych przez uczniów Gimnazjum Publicznego im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich w Luzinie. Ponadto otwarta została wystawa poplenerowa pt. "Inspiracje malarskie życiem i twórczością Stanisława Jankego w 60-tą rocznicę urodzin".

Następnie odbyła się promocja najnowszej książki Stanisława Jankego (wespół Maciejem Tamkunem) "Szescdzesątka". Każdy z przybyłych gości otrzymał jeden egzemplarz książki.

Oprócz strawy duchowej znalazło się także coś dla ciała – skromny poczęstunek składający się między innymi z regionalnych kaszubskich potraw.

Wśród przybyłych gości byli między innymi: Starosta Gabriela Lisius, Etatowy Członek Zarządu Jacek Thiel, Nieetatowy Członek Zarządu Kazimierz Bistroń, Zastępca Prezydenta Miasta Wejherowa Piotr Bochiński oraz Przewodniczący Rady Miasta Wejherowa Bogdan Tokłowicz, Wójt Gminy Wejherowo Henryk Skwarło oraz Sekretarz Gminy Krokowa Bożena Szczypior, jak również licznie przybyli twórcy życia kulturalnego i artystycznego z terenu powiatu wejherowskiego oraz przyjaciele i znajomi Jubilata.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.pl

foto: Starostwo Powiatowe; Ryszard Nalepka; Janina BorchmannPrzeczytaj również
Decyzją rządu, uczniowie klas I-III szkół podstawowych 18 stycznia wracają do nauki stacjonarnej. Dla bezpieczeństwa dzieci oraz kadry nauczycielskiej przygotowano wytyczne sanitarne dotyczące...

2021-01-12 10:21:00

Powrót dzieci do szkół po feriach zimowych wciąż niepewny. Tymczasem rząd rozpoczyna zakrojone na szeroką skalę badania przesiewowe nauczycieli w kierunku Sars-CoV-2. O szczepieniach nauczycieli...

2021-01-10 15:16:41

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie udostępniło na swojej stronie internetowej zakładki, które przekierowują do nowych zasobów muzealnych udostępnianych każdemu...

2021-01-05 10:31:58

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!