NOWY GASTROSKOP

NOWY GASTROSKOP

Radni powiatowi wsparli wejherowski szpital. Podczas ostatniej sesji Rady...
STARTUJE RUNDA FINAŁOWA

STARTUJE RUNDA FINAŁOWA

Już jutro Gryf Wejherowo rozpocznie bój o utrzymanie się w III lidze. Rusza...
NAGRODY ZA PALMY

NAGRODY ZA PALMY

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną zakończony. Wejherowskie...
ŚMIERTELNY WYPADEK

ŚMIERTELNY WYPADEK

We środę po południu doszło w Gowinie do tragicznego w skutkach...
GŁOSUJEMY

GŁOSUJEMY

Aż trzy inwestycje z terenu powiatu wejherowskiego zostały zgłoszone do...
11
Niedziela
Kwiecień 2021
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Filipa, Izoldy, Leona
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz
Strona główna » Nauka

JUBILEUSZ OSW NR 2

2016-06-08 14:55:56

Goście z całego świata zjechali do Filharmonii Kaszubskiej na rocznicowe spotkanie z okazji jubileuszu 95-lecia Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie. Uroczystość miała rodzinny i serdeczny charakter z lekką domieszką humoru.

W piątkowe popołudnie sala główna Filharmonii Kaszubskiej szczelnie wypełnił się gośćmi, którzy przybyli na obchody jubileuszu 95-lecia OSW nr 2 w Wejherowie. Była to zarówno okazja do składania życzeń i gratulacji, jak i rozmowy o tym co przez cały okres trwania ośrodka udało się dokonać, a także planach na przyszłość.

Wśród zaproszonych gości zjawili się między innymi: Kazimierz Plocke i Tadeusz Aziewicz – posłowie na Sejm RP, marszałek Województwa Pomorskiego Krzysztof Trawicki, Członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego Jacek Thiel, skarbnik Miasta Wejherowo Arkadiusz Kraszkiewicz, przewodniczący Rady Miasta Bogdan Tokłowicz. Obecni byli także przedstawiciele Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Powiatowego Zespół Kształcenia Specjalnego, Polskiego Związku Głuchych, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Związku Nauczycielstwa Polskiego, NSZZ Solidarność. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także dyrektorzy ośrodków dla niesłyszących w Polsce, przedstawiciele służb mundurowych (policja, straż miejska, straż pożarna, leśnicy), Bractwo Kurkowe, rodzice i rada rodziców, absolwenci, uczniowie, nauczyciele obecni i emerytowani, a także przedstawiciele placówek kulturalnych, oświatowych i wychowawczych z terenu powiatu.

Rola wejherowskiej placówki dla osób z wadami słuchu jest nie do przecenienia. To najlepsza tego typu placówka w Polsce, co zgodnie podkreślali wszyscy uczestnicy spotkania. Była ona prekursorem i wzorem dla innych tego typu placówek w kraju.

Na przestrzeni lat zmieniała się szkoła, system kształcenia i metody edukacyjne ale jedna rzecz się nie zmieniła. Serce z jakim grono pedagogiczne angażuje się w kształcenie osób niesłyszących i niedosłyszących, co podkreślał były dyrektor szkoły Ryszard Gazda. Nie wszyscy wiedzą, że pierwszą szkołą średnią w Europie, gdzie absolwenci mogli uzyskać dyplomy maturalne, była właśnie szkoła w Wejherowie.

Oprócz wielu ciepłych słów, praca dyrekcji, nauczycieli i pracowników ośrodka została nagrodzona i doceniona.

Nagrodę pieniężną Marszałka Województwa Pomorskiego otrzymali: Irena Barcińska, Katarzyna Malinowska-Rezk, Dorota Pryczkowska i Maciej Zagórowicz. Dodatkowo Marszałek Województwa na ręce dyr. Eweliny Lulińskiej-Kuklik przekazał czek pieniężny dla ośrodka opiewający na kwotę 73.000 zł.

Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie Ewelina Lulińska-Kuklik została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

W dalszej części uroczystości dyrektor Lulińska-Kuklik serdecznie dziękowała wszystkim swoim pracownikom za trud i zaangażowanie w codzienną, żmudną pracę, a dodatkowo przekazała specjalne wyróżnienia w formie Nagrody Dyrektora Ośrodka dla Marzeny Bauman, Beaty Konkol, Iwony Pogorzelskiej, Grzegorza Kowalika i Anny Szymerowskiej. Osobne podziękowania i wyróżnienie otrzymała Rada Rodziców reprezentowana przez Teresę Kaczor i Jolantę Damaszke.

Kolejnym miłym akcentem było udekorowanie Sztandar Szkoły medalem im. Jana Kilińskiego, najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Związek Rzemiosła Polskiego. Dekoracji dokonał osobiście prezes Pomorskiej Izba Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw prezes Zbigniew Stencel.

Podczas uroczystości został odczytany list gratulacyjny przesłany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę dla pracowników, nauczycieli, dyrekcji i wychowankówOśrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie. Odczytano także list gratulacyjny dla całej społeczności Ośrodka, jaki skierował na ręce dyrekcji Pomorski Kurator Oświaty Monika Kończyk.

Po zakończeniu części oficjalnej goście przenieśli się do holu Filharmonii na drobny poczęstunek i zwiedzanie okolicznościowej wystawy poświęconej historii i teraźniejszości Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie, a następnie wszyscy chętni mogli udać się do siedziby Ośrodka na zwiedzanie szkoły. Wystawa w Filharmonii Kaszubskiej oraz możliwość zwiedzania OSW nr 2, dostępne są do końca tygodnia.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Niedługo rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja budowlana. Czeka nas rozbudowa i nadbudowa budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Wejherowie. Połowa inwestycji zostanie sfinansowana ze...

2021-02-03 09:25:18

Kaszubsko-Pomorska Szkołą Wyższa uatrakcyjnia ofertę edukacyjną i pozyskuje do współpracy kolejną instytucję. Oficjalnym partnerem uczelni zostało Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział w...

2021-01-20 10:23:49

Decyzją rządu, uczniowie klas I-III szkół podstawowych 18 stycznia wracają do nauki stacjonarnej. Dla bezpieczeństwa dzieci oraz kadry nauczycielskiej przygotowano wytyczne sanitarne dotyczące...

2021-01-12 10:21:00

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!