KONKURS ANULOWANY

KONKURS ANULOWANY

Nie odbędzie się popularny w Wejherowie konkursu na najbardziej atrakcyjną...
UCIECZKA ŚWINI

UCIECZKA ŚWINI

Scena jak z komedii Stanisława Barei. Samotny tucznik spaceruje sobie po...
ZBUDUJ SZOPKĘ – KONKURS

ZBUDUJ SZOPKĘ – KONKURS

Wejherowskie Centrum Kultury zaprasza do wzięcia udział w konkursie na...
DLA BEZPIECZEŃSTWA PIESZYCH

DLA BEZPIECZEŃSTWA PIESZYCH

Od października trwa kolejna edycja ogólnopolskiej akcji przypominającej...
URATOWALI DZIECI

URATOWALI DZIECI

Dzięki szybkiemu zdiagnozowaniu nowej i rzadkiej choroby PIMS-TS, udało się...
27
Piątek
Listopad 2020
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Franciszka, Kseni, Maksymiliana
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

PŁONĘŁY POLA

2014-08-04 17:33:39

Groźny weekend w powiecie wejherowskim

Aż 36 zdarzeń w powiecie wejherowskim zanotowali w miniony weekend strażacy, z czego 21 to pożary ściernisk, zboża, ściółki i drzew. W akcjach ratunkowych uczestniczyło 76 strażackich zastępów liczących łącznie 456 strażaków.

Miniony niezwykle upalny weekend przyniósł wiele zagrożeń, szczególnie jeśli chodzi o pożary. Łącznie zanotowano 21 pożarów, w gaszeniu których wzięły udział 52 zastępy zawodowych strażaków i ochotników z jednostek OSP powiatu wejherowskiego. Płonęły głównie ścierniska i pola z niezżętym zbożem.

Największy pożar wybuchł około godz. 14:00 w niedzielę 3 sierpnia w okolicy Kurowa gm. Choczewo. Zapaliło się ściernisko oraz pole ze zbożem na obszarze kilkunastu hektarów w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych i lasu. Zagrożonych było 8 budynków mieszkalnych. W gaszeniu pożaru wzięło udział 12 zastępów strażaków z JRG Wejherowo, OSP Choczewo, OSP Słajszewo, OSP Sasino, OSP Kopalino, OSP Gniewino, OSP Kostkowo, OSP Nadole i OSP Nowa Wieś Lęborska (cysterna z wodą).

Dzięki sprawnej akcji wszystkich jednostek straży pożarnej oraz użyciu ciągników, które przy pomocy pługów oborały strefy oddzielające pole ze zbożem od źródła pożaru, udało się uratować kolejne kilkadziesiąt hektarów pola z pszenicą oraz pobliski las i budynki mieszkalne. Łącznie spłonęło jednak ok. 40 hektarów ścierniska i pola ze zbożem.

Akcja trwała do godz. 21:20 a jak była trudna może świadczyć fakt, że jeden ze strażaków – ochotników z OSP Słajszewo został odtransportowany do szpitala z urazem twarzoczaszki. Na szczęście jego życie nie jest zagrożone. Straty materialne oszacowano wstępnie na ok. 300 tys. zł.

Oprócz akcji gaszenia pożarów strażacy uczestniczyli m.in. w zabezpieczaniu miejsc 8 poważnych wypadków drogowych, do których doszło minionego weekendu na terenie powiatu wejherowskiego, a także przygotowywali 3 lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Upały i brak opadów to powinno być poważne ostrzeżenie dla mieszkańców jeśli chodzi o zagrożenie pożarami. Zalecana jest szczególna ostrożność jeśli chodzi o wyrzucanie niedopałków papierosów czy szkieł. To one bywają głównymi przyczynami pożarów.

Przed minionym weekendem były już podobne pożary, które winny stać się dla wszystkich sygnałem alarmowym. 26 lipca zapaliło się ściernisko w Gniewinie a pięć dni później wybuchł pożar balotów słomy. Tu na szczęście, dzięki szybkim akcjom strażaków straty nie były tak duże.

Przed nami według prognoz kolejne upalne dni. Uważajmy więc!

(emo)

Fot. Rafał Kamiński OSP NadolePrzeczytaj również
Komendant Powiatowy Policji w Wejherowie oraz Wójt Gminy Choczewo zapraszają mieszkańców na debatę społeczną poświęconą poprawie bezpieczeństwa w gminie oraz podsumowaniu minionego sezonu...

2015-11-09 12:07:16

Udający się na interwencję do Sasina policjanci z Komisariatu w Gniewinie zauważyli dwa skrajnie wychudzone psy przetrzymywane w fatalnych warunkach. Natychmiast zawiadomili OTOZ Animals, dzięki...

2014-11-06 10:14:55

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!