NOWY GASTROSKOP

NOWY GASTROSKOP

Radni powiatowi wsparli wejherowski szpital. Podczas ostatniej sesji Rady...
STARTUJE RUNDA FINAŁOWA

STARTUJE RUNDA FINAŁOWA

Już jutro Gryf Wejherowo rozpocznie bój o utrzymanie się w III lidze. Rusza...
NAGRODY ZA PALMY

NAGRODY ZA PALMY

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną zakończony. Wejherowskie...
ŚMIERTELNY WYPADEK

ŚMIERTELNY WYPADEK

We środę po południu doszło w Gowinie do tragicznego w skutkach...
GŁOSUJEMY

GŁOSUJEMY

Aż trzy inwestycje z terenu powiatu wejherowskiego zostały zgłoszone do...
10
Sobota
Kwiecień 2021
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Borysławy, Makarego, Michała
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

DOTACJE DLA WEJHEROWA

2017-03-20 11:27:23

Podczas konferencji w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie uroczyście podpisano umowy przekazania dotacji pozyskanych z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rzecz Powiatu Wejherowskiego, Miasta Wejherowa oraz Klasztoru oo. Franciszkanów. Kwota dofinansowania wynosi ponad 1,1 mln zł.

Konferencja miała miejsce w niedzielę 19 marca w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentował wiceminister Jarosław Sellin, który chwalił wnioski jakie wpłynęły na konkursy grantowe ogłaszane przez ministerstwo. Ich dobre przygotowanie zaowocowało pozyskaniem niebagatelnych kwot, które pomogą zatroszczyć się o lokalną spuściznę historyczną.

Powiat Wejherowski otrzymał od ministerstwa 520 tys. zł na budowę książnicy prof. Labudy. Otrzymane pieniądze zostaną przeznaczone na dobudowanie nowego budynku, który będzie stanowił jedną całość wraz z adaptowanymi budynkami przy ul. Zamkowej w Wejherowie. Adaptacja będzie realizowana w ramach projektu "Utworzenie Książnicy prof. Gerarda Labudy jako unikatowego zbioru dziedzictwa kulturowego Pomorza poprzez adaptację budynków Zespołu Pałacowo-Ogrodowo-Parkowego przy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie na potrzeby obsługi ruchu turystycznego regionu". W ubiegłym roku na ten cel Powiat Wejherowski już pozyskał ponad 1,4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2010.

Inicjatywa ta została podjęta dla upamiętnienia postaci prof. Gerarda Labudy, a budowa biblioteki pozwoli właściwie zatroszczyć się, wyeksponować i udostępnić zainteresowanym mieszkańcom około 22 tysiące woluminów przekazanych w testamencie przez Profesora wejherowskiemu muzeum.

Miasto Wejherowo w ramach Programu Infrastruktura Kultury otrzymało 300 tys. zł na stworzenie przestrzeni kulturalno-edukacyjnej wokół zabytkowego młyna wodnego z końca XIX wieku oraz 150 tys. zł z Programu Ochrony Zabytków na realizację zadania "Wejherowo, młyn (XIX w.): prace restauratorskie, konserwatorskie, roboty budowlane, instalacja elektryczna". Młyn znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie powstającej książnicy prof. Gerarda Labudy. Wyposażony w zabytkowe sprzęty i urządzenia do mielenia zboża, będzie umożliwiał odbycie "żywej lekcji historii" która pozwoli poznać dawną technologię wytwarzania różnych typów mąki chlebowej.

Klasztor Ojców Franciszkanów otrzymał 190 tys. zł z przeznaczeniem na realizację zadania "Wejherowo, kościół klasztorny Franciszkanów pw. św. Anny (1648-1650 r.): remont nawy głównej i naw bocznych, chóru organowego i dwóch ołtarzy bocznych". Dzięki dotacji z ministerstwa możliwe będzie przeprowadzenie prac które przywrócą pierwotny blask jednej z najstarszych wejherowskich budowli sakralnych.

Łącznie projekty które zyskały pozytywna ocenę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzyskały dotacje w kwocie ponad 1,1 mln zł. Łączna wartość realizowanych projektów to ponad 6,4 mln zł.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.pl

foto: Starostwo PowiatowePrzeczytaj również
Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną zakończony. Wejherowskie Centrum Kultury podało do wiadomości listę laureatów, którzy otrzymają nagrody.

2021-04-09 10:21:05

W kwietniu odbywać się będzie w Wejherowie Objazdowa Zbiórka Odpadów Niebezpiecznych. Mieszkańcy będą mogli bezpłatnie pozbyć się zalegających, uciążliwych śmieci i odpadków.

2021-04-06 09:40:51

Choć pogoda oraz sytuacja epidemiczna nie zachęcają do odwiedzania placów zabaw, to funkcjonariusze Straży Miejskiej już sprawdzają stan tych obiektów. Wszystko po to aby dzieci które na nich się...

2021-04-06 14:51:26

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!