WRACAJĄ PIŁKARZE

WRACAJĄ PIŁKARZE

Za dwa tygodnie rusza runda wiosenna II ligi piłki nożnej. Piłkarze Gryfa...
AKCJA "PRĘDKOŚĆ"

AKCJA "PRĘDKOŚĆ"

Dziś i jutro na drogach powiatu wejherowskiego przeprowadzana będzie...
NIEWYBUCH NA KORTACH

NIEWYBUCH NA KORTACH

Niecodzienna sytuacja na terenie wejherowskich kortów tenisowych przy ul....
POLICZONO BEZDOMNYCH

POLICZONO BEZDOMNYCH

W nocy z 13 na 14 lutego br., w całym kraju odbyła się akcja badanie...
DZIWNE ZDARZENIA NA RONDACH

DZIWNE ZDARZENIA NA RONDACH

Rondo, czyli skrzyżowanie o ruchu okrężnym, nie bez racji uważane jest za...
16
Sobota
Luty 2019
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
123
imieniny:
Danuty, Daniela, Juliany
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

DËCHÒWÔ STOLËCA KASZËB

2017-06-01 13:18:54

Od pewnego czasu na terenie powiatu wejherowskiego mamy tablice z oznaczeniami miejscowości w dwóch językach – polskim i kaszubskim. Teraz powstała kolejna inicjatywa, aby przy każdej ulicy będącej wjazdem do Wejherowa umieścić tablice w języku kaszubskim: "Wejherowo – duchowa stolica Kaszub wita".

Pomysłodawcą inicjatywy jest Marcin Drewa, wiceprzewodniczący Rady Miasta. O swoim pomyśle poinformował już Prezydenta Wejherowa oraz między innymi dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Inicjatywa znana też jest Zrzeszeniu Kaszubko-Pomorskiemu oraz stowarzyszeniu Kaszëbskô Jednota.

- Wejherowo jako stolica duchowa Kaszub przedstawiana jest w wielu pozycjach książkowych, reportażach lub w środkach masowego przekazu. Uważam, że inicjatywa postawienia tablic z napisem w języku kaszubskim "Wejherowo duchowa stolica Kaszub wita" - "Wejrowò dëchòwô stolëca Kaszëb witô", przyczyni się do jeszcze większego propagowania kultury kaszubskiej oraz Wejherowa – mówi inicjator przedsięwzięcia Marcin Drewa. - W najbliższym czasie zamierzam zwrócić się  z projektem uchwały do Rady Miasta Wejherowa w sprawie postawienia tablic, które znajdować się będą na rogatkach naszego miasta.

Podobne tablice znajdują się np. przy wjeździe do Gdańska: "Gduńsk – stolëca Kaszëb witô" (Gdańsk – historyczna stolica kaszub), i Kartuz: "Kartuze – stolëca Kaszëb witô" (Kartuzy – stolica Kaszub wita).

Tymczasem Wejherowo to miasto położone w samym sercu Kaszub. Od zawsze nierozerwalnie związane z kulturą, historią i językiem swych ojców, z unikatowymi miejscami kultu religijnego – jak np. unikalna Kalwaria Wejherowska, zwana również Kaszubską Jerozolimą (część Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego), wejherowska Kolegiata (kościół p.w. Trójcy Świętej), klasztor ojców franciszkanów (kościół p.w. św. Anny z obrazem Matki Bożej Wejherowskiej) oraz nekropolią w lesie piaśnickim (oddalonej ok. 10 km od Wejherowa).

Prawdziwą skarbnicą kaszubskiej tożsamości w mieście jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie. W tym urokliwym obiekcie stajemy się uczestnikami wspaniałych wydarzeń kulturalnych związanych z m.in. muzyką, haftem, wydawnictwem  i sztuką kaszubską.  Prężnie działa i propaguje język i historię wejherowski oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Powstała Filharmonia Kaszubska,  figury z kaszubskim abecadłem, pomnik grającego Kaszuby. Powstaje książnica śp. Profesora Gerarda Labudy.

Wszystko to, zdaniem Marcina Drewy, uprawnia Wejherowo do oznakowania i posługiwania się określeniem "Wejrowò dëchòwô stolëca Kaszëb".

qratorPrzeczytaj również
Niespodziankę i poruszenie wśród leśników wywołała informacja o żubrze, który był widziany w lasach na terenie Leśnictwa Wejherowo. Informacja wydawała się tak zaskakująca, że aż niewiarygodna....

2018-12-17 10:28:02

Festiwal podróżników, odkrywców, wędrowców i tych którzy cenią sobie przygody. Największa tego typu impreza w Polsce północnej, której wiodącą tematyką są podróże, turystyka oraz aktywna forma...

2018-10-04 13:41:36

Na razie pogoda nie zachęca do spacerów i wypoczynku na świeżym powietrzu. Szkoda, ponieważ wejherowski park wzbogacił się o nowy plac zabaw dla dzieci z atrakcjami, których do tej pory w naszym...

2018-10-03 11:54:35

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!