KASZUBSKIE SŁOWO ROKU

KASZUBSKIE SŁOWO ROKU

Tylko do 31 stycznia można oddać swój głos w plebiscycie na Kaszubskie...
NARKOTYKI W DOKUMENTACH

NARKOTYKI W DOKUMENTACH

Niecodzienna sytuacja. W znalezionych dokumentach jakie uczciwy znalazca...
DOWÓZ NA SZCZEPIENIE

DOWÓZ NA SZCZEPIENIE

W Wejherowie jest możliwe zamówienie bezpłatnego transportu dla seniorów...
ZŁAPALI PODEJRZANEGO

ZŁAPALI PODEJRZANEGO

Po niecałych dwóch miesiącach intensywnych działań śledczych, kryminalni z...
REDA I RUMIA

REDA I RUMIA

Dwie największe i najkosztowniejsze drogowe inwestycje powiatowe roku 2020...
26
Wtorek
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Lutosława, Normy, Pauliny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

DËCHÒWÔ STOLËCA KASZËB

2017-06-01 13:18:54

Od pewnego czasu na terenie powiatu wejherowskiego mamy tablice z oznaczeniami miejscowości w dwóch językach – polskim i kaszubskim. Teraz powstała kolejna inicjatywa, aby przy każdej ulicy będącej wjazdem do Wejherowa umieścić tablice w języku kaszubskim: "Wejherowo – duchowa stolica Kaszub wita".

Pomysłodawcą inicjatywy jest Marcin Drewa, wiceprzewodniczący Rady Miasta. O swoim pomyśle poinformował już Prezydenta Wejherowa oraz między innymi dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Inicjatywa znana też jest Zrzeszeniu Kaszubko-Pomorskiemu oraz stowarzyszeniu Kaszëbskô Jednota.

- Wejherowo jako stolica duchowa Kaszub przedstawiana jest w wielu pozycjach książkowych, reportażach lub w środkach masowego przekazu. Uważam, że inicjatywa postawienia tablic z napisem w języku kaszubskim "Wejherowo duchowa stolica Kaszub wita" - "Wejrowò dëchòwô stolëca Kaszëb witô", przyczyni się do jeszcze większego propagowania kultury kaszubskiej oraz Wejherowa – mówi inicjator przedsięwzięcia Marcin Drewa. - W najbliższym czasie zamierzam zwrócić się  z projektem uchwały do Rady Miasta Wejherowa w sprawie postawienia tablic, które znajdować się będą na rogatkach naszego miasta.

Podobne tablice znajdują się np. przy wjeździe do Gdańska: "Gduńsk – stolëca Kaszëb witô" (Gdańsk – historyczna stolica kaszub), i Kartuz: "Kartuze – stolëca Kaszëb witô" (Kartuzy – stolica Kaszub wita).

Tymczasem Wejherowo to miasto położone w samym sercu Kaszub. Od zawsze nierozerwalnie związane z kulturą, historią i językiem swych ojców, z unikatowymi miejscami kultu religijnego – jak np. unikalna Kalwaria Wejherowska, zwana również Kaszubską Jerozolimą (część Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego), wejherowska Kolegiata (kościół p.w. Trójcy Świętej), klasztor ojców franciszkanów (kościół p.w. św. Anny z obrazem Matki Bożej Wejherowskiej) oraz nekropolią w lesie piaśnickim (oddalonej ok. 10 km od Wejherowa).

Prawdziwą skarbnicą kaszubskiej tożsamości w mieście jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie. W tym urokliwym obiekcie stajemy się uczestnikami wspaniałych wydarzeń kulturalnych związanych z m.in. muzyką, haftem, wydawnictwem  i sztuką kaszubską.  Prężnie działa i propaguje język i historię wejherowski oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Powstała Filharmonia Kaszubska,  figury z kaszubskim abecadłem, pomnik grającego Kaszuby. Powstaje książnica śp. Profesora Gerarda Labudy.

Wszystko to, zdaniem Marcina Drewy, uprawnia Wejherowo do oznakowania i posługiwania się określeniem "Wejrowò dëchòwô stolëca Kaszëb".

qratorPrzeczytaj również
W lasach powiatu wejherowskiego już kilkukrotnie zaobserwowano obecność rysia. Najprawdopodobniej jest to introdukowany osobnik, wypuszczony do lasu w ramach akcji "Powrót rysia do...

2020-12-07 09:42:11

Z powodu pojawienia się sinic w jeziorze Żarnowieckim, sanepid zamknął kąpielisko w Lubkowie. Przebywanie w takiej wodzie może być niebezpieczne dla zdrowia.

2020-08-11 11:18:38

Dziś ruszył rządowy program Polski Bon Turystyczny - to narzędzie, które ma na celu wsparcie finansowe zarówno polskich rodzin jak i branży turystycznej, osłabionej przez skutki pandemii...

2020-07-25 17:20:13

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!