KASZUBSKIE SŁOWO ROKU
Tylko do 31 stycznia można oddać swój głos w plebiscycie na Kaszubskie...
2020-12-13

2020-12-11
OSTATNI MECZ»2020-12-08
ZAWODY KARATE»2020-11-29
TYTANKI PRZEGRYWAJĄ»2020-11-29
TYTANI POLEGLI W KWIDZYNIE»
DËCHÒWÔ STOLËCA KASZËB
2017-06-01 13:18:54

Od pewnego czasu na terenie powiatu wejherowskiego mamy tablice z oznaczeniami miejscowości w dwóch językach – polskim i kaszubskim. Teraz powstała kolejna inicjatywa, aby przy każdej ulicy będącej wjazdem do Wejherowa umieścić tablice w języku kaszubskim: "Wejherowo – duchowa stolica Kaszub wita".
Pomysłodawcą inicjatywy jest Marcin Drewa, wiceprzewodniczący Rady Miasta. O swoim pomyśle poinformował już Prezydenta Wejherowa oraz między innymi dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Inicjatywa znana też jest Zrzeszeniu Kaszubko-Pomorskiemu oraz stowarzyszeniu Kaszëbskô Jednota.
- Wejherowo jako stolica duchowa Kaszub przedstawiana jest w wielu pozycjach książkowych, reportażach lub w środkach masowego przekazu. Uważam, że inicjatywa postawienia tablic z napisem w języku kaszubskim "Wejherowo duchowa stolica Kaszub wita" - "Wejrowò dëchòwô stolëca Kaszëb witô", przyczyni się do jeszcze większego propagowania kultury kaszubskiej oraz Wejherowa – mówi inicjator przedsięwzięcia Marcin Drewa. - W najbliższym czasie zamierzam zwrócić się z projektem uchwały do Rady Miasta Wejherowa w sprawie postawienia tablic, które znajdować się będą na rogatkach naszego miasta.
Podobne tablice znajdują się np. przy wjeździe do Gdańska: "Gduńsk – stolëca Kaszëb witô" (Gdańsk – historyczna stolica kaszub), i Kartuz: "Kartuze – stolëca Kaszëb witô" (Kartuzy – stolica Kaszub wita).
Tymczasem Wejherowo to miasto położone w samym sercu Kaszub. Od zawsze nierozerwalnie związane z kulturą, historią i językiem swych ojców, z unikatowymi miejscami kultu religijnego – jak np. unikalna Kalwaria Wejherowska, zwana również Kaszubską Jerozolimą (część Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego), wejherowska Kolegiata (kościół p.w. Trójcy Świętej), klasztor ojców franciszkanów (kościół p.w. św. Anny z obrazem Matki Bożej Wejherowskiej) oraz nekropolią w lesie piaśnickim (oddalonej ok. 10 km od Wejherowa).
Prawdziwą skarbnicą kaszubskiej tożsamości w mieście jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie. W tym urokliwym obiekcie stajemy się uczestnikami wspaniałych wydarzeń kulturalnych związanych z m.in. muzyką, haftem, wydawnictwem i sztuką kaszubską. Prężnie działa i propaguje język i historię wejherowski oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Powstała Filharmonia Kaszubska, figury z kaszubskim abecadłem, pomnik grającego Kaszuby. Powstaje książnica śp. Profesora Gerarda Labudy.
Wszystko to, zdaniem Marcina Drewy, uprawnia Wejherowo do oznakowania i posługiwania się określeniem "Wejrowò dëchòwô stolëca Kaszëb".
qrator
Tagi:
duchowa stolica kaszub | tablica | język kaszubski | Wejherowo | tradycja | region | rogatka | Rada Miasta |-
2020-12-07
-
2020-08-11
-
2020-07-25
2020-12-07 09:42:11
NAJNOWSZE OKAZJE
NAJNOWSZE TUBONY
NAJNOWSZE GAZETKI
swoich znajomych!
z innymi!