MEDAL W BUDAPESZCIE

MEDAL W BUDAPESZCIE

W miniony weekend kadra Polskiego Związku Kickboxingu brała udział w...
RODZINNY RAJD

RODZINNY RAJD

Wejherowskie Towarzystwo Cyklistów zaprasza na rajd przygotowany specjalnie...
BREL W MUZEUM

BREL W MUZEUM

Piosenki Jacquesa Brela zagoszczą w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki...
HISTORYCZNY RAJD ROWEROWY

HISTORYCZNY RAJD ROWEROWY

Propozycja nie tylko dla rowerowych maniaków. Gdański Oddział Instytutu...
MARSZ Z KIJKAMI

MARSZ Z KIJKAMI

Kilkuset zawodników, w różnym wieku, stawiło się na starcie zawodów z cyklu...
21
Wtorek
Maj 2019
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Jana, Moniki, Wiktora
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

DËCHÒWÔ STOLËCA KASZËB

2017-06-01 13:18:54

Od pewnego czasu na terenie powiatu wejherowskiego mamy tablice z oznaczeniami miejscowości w dwóch językach – polskim i kaszubskim. Teraz powstała kolejna inicjatywa, aby przy każdej ulicy będącej wjazdem do Wejherowa umieścić tablice w języku kaszubskim: "Wejherowo – duchowa stolica Kaszub wita".

Pomysłodawcą inicjatywy jest Marcin Drewa, wiceprzewodniczący Rady Miasta. O swoim pomyśle poinformował już Prezydenta Wejherowa oraz między innymi dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Inicjatywa znana też jest Zrzeszeniu Kaszubko-Pomorskiemu oraz stowarzyszeniu Kaszëbskô Jednota.

- Wejherowo jako stolica duchowa Kaszub przedstawiana jest w wielu pozycjach książkowych, reportażach lub w środkach masowego przekazu. Uważam, że inicjatywa postawienia tablic z napisem w języku kaszubskim "Wejherowo duchowa stolica Kaszub wita" - "Wejrowò dëchòwô stolëca Kaszëb witô", przyczyni się do jeszcze większego propagowania kultury kaszubskiej oraz Wejherowa – mówi inicjator przedsięwzięcia Marcin Drewa. - W najbliższym czasie zamierzam zwrócić się  z projektem uchwały do Rady Miasta Wejherowa w sprawie postawienia tablic, które znajdować się będą na rogatkach naszego miasta.

Podobne tablice znajdują się np. przy wjeździe do Gdańska: "Gduńsk – stolëca Kaszëb witô" (Gdańsk – historyczna stolica kaszub), i Kartuz: "Kartuze – stolëca Kaszëb witô" (Kartuzy – stolica Kaszub wita).

Tymczasem Wejherowo to miasto położone w samym sercu Kaszub. Od zawsze nierozerwalnie związane z kulturą, historią i językiem swych ojców, z unikatowymi miejscami kultu religijnego – jak np. unikalna Kalwaria Wejherowska, zwana również Kaszubską Jerozolimą (część Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego), wejherowska Kolegiata (kościół p.w. Trójcy Świętej), klasztor ojców franciszkanów (kościół p.w. św. Anny z obrazem Matki Bożej Wejherowskiej) oraz nekropolią w lesie piaśnickim (oddalonej ok. 10 km od Wejherowa).

Prawdziwą skarbnicą kaszubskiej tożsamości w mieście jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie. W tym urokliwym obiekcie stajemy się uczestnikami wspaniałych wydarzeń kulturalnych związanych z m.in. muzyką, haftem, wydawnictwem  i sztuką kaszubską.  Prężnie działa i propaguje język i historię wejherowski oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Powstała Filharmonia Kaszubska,  figury z kaszubskim abecadłem, pomnik grającego Kaszuby. Powstaje książnica śp. Profesora Gerarda Labudy.

Wszystko to, zdaniem Marcina Drewy, uprawnia Wejherowo do oznakowania i posługiwania się określeniem "Wejrowò dëchòwô stolëca Kaszëb".

qratorPrzeczytaj również
Propozycja nie tylko dla rowerowych maniaków. Gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza miłośników jednośladów na rajd rowerowy Śladami Obrońców Wybrzeża 1939 roku. W trakcie rajdu...

2019-05-21 10:09:08

Wejherowskie Towarzystwo Cyklistów zaprasza na rajd przygotowany specjalnie z okazji Dnia Matki. Impreza ma charakter rodzinny i oprócz rekreacji na dwóch kółkach organizatorzy przygotowali kilka...

2019-05-21 12:37:33

…ale nie w Wejherowie. Z Systemu Roweru Metropolitalnego MEVO mogą cieszyć się mieszkańcy Rumi, Redy, a nawet Władysłąwowa i Pucka ale nie naszego miasta. Tymczasem system wypożyczania rowerów...

2019-03-26 12:35:38

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!