OTWARCIE O DEPRESJI
W ramach II Lęborskich Dni Walki z Depresją, w Starostwie Powiatowym w...
2025-03-17

2025-03-17
TYLKO REMIS»2025-03-10
PEWNA WYGRANA»2025-03-10
ZAWSTYDZAJĄCA PORAŻKA»2025-03-02
UDANY POCZĄTEK GRYFA»

ROWER METROPOLITALNY
2017-10-16 10:49:25

Jeden z największych w Polsce projektów rowerów miejskich rusza na Pomorzu. Bierze w nim udział 14 pomorskich gmin na terenie których zostanie uruchomiany jeden z najnowocześniejszych w Europie systemów wypożyczania publicznych rowerów. Wejherowa jednak w tym projekcie nie będzie.
Projekt "Pomorski Rower Metropolitarny" to nowoczesny system rowerów miejskich, który obejmował będzie 14 gmin skupionych wokół aglomeracji Trójmiejskiej (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Tczew, Żukowo, Reda, Rumia, Pruszcz Gdański, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Kartuzy, Puck i Władysławowo). System będzie dawał możliwość wypożyczenia roweru, w tym także roweru elektrycznego, w celu swobodnego poruszania się po mieście (miastach). Przy czym rower wypożyczony w jednym mieście będziemy mogli swobodnie zostawić w innym. W tym celu zostanie zakupionych prawie 4 tys. rowerów (w tym około 400 rowerów elektrycznych) oraz przygotowanych zostanie ponad 7,5 tys. tzw. stacji rowerowych.
Projekt bardzo mocno wspiera Zarząd Województwa Pomorskiego, który podjął uchwałę o dofinansowaniu tego projektu na poziomie aż 85%. Całkowity koszt Pomorskiego Roweru Metropolitalnego to ponad 20,25 mln zł, z czego dofinansowanie w wysokości 17,28 mln zł zostanie pokryte ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Pozostałą kwota zostanie pokryta przez 14 gmin partnerskich, które uczestniczą w Programie.
Projektowany system będzie nie tylko jednym z najbardziej nowoczesnych ale także zostanie zintegrowany z systemem płatności e-bilet (bilet metropolitalny). System wymaga stworzenia niezbędnej infrastruktury: stacje dokowania rowerów, system informatyczny umożliwiającego lokalizowanie pojazdu poprzez system GPS, rezerwacja wypożyczeń wraz z informacją pasażerską.
Projekt Systemu Roweru Metropolitarnego wykonany zostanie w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i ma na celu zachęcać mieszkańców do rezygnowania z poruszania się samochodami na rzecz komunikacji zbiorowej i rowerowej. Dodatkowym atutem ma być ścisła integracja komunikacji zbiorowej i roweru metropolitalnego w zakresie organizacyjnym i funkcjonalnym – stacje dokujące dla rowerów mają być ustawione m.in. w miejscach przesiadek na komunikację miejską, na dworcach ale także przy budynkach użyteczności publicznej (urzędy, sądy, szkoły, uczelnie, itp.).
Realizacją projekt „Budowa Systemu Roweru Metropolitalnego" w imieniu 14 gmin zajmuje się Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Pilotaż odbędzie się już jesienią 2018 r., natomiast właściwy system ruszy latem 2019 r.
Szkoda, że do projektu roweru metropolitalnego nie zdecydowało się przystąpić miasto Wejherowo. Biorąc pod uwagę dotychczasowe zaangażowanie naszego miasta w działania Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz fakt przystąpienia do inicjatywy przez Rumię i Redę można żałować, że wejherowianie nie będą mogli w pełni korzystać z tego systemu.
Tomasz Magulski
tomasz.magulski@tuawejherowa.pl
Tagi:
rower metropolitalny | system | projekt | rower elektryczny | wypożyczanie | Trójmiasto | metropolia | dofinansowanie | Zarząf Województwa Pomorskiego | aglomeracja | gmina | cykliści | jednoślad | transport |-
2025-03-20
-
2025-03-20
-
2025-03-18
2025-03-20 10:09:24
NAJNOWSZE OKAZJE
NAJNOWSZE TUBONY
NAJNOWSZE GAZETKI
swoich znajomych!
z innymi!