ZAWODY SIŁACZY

ZAWODY SIŁACZY

Zdobyciem tytułu Wicemistrzów Europy w Parach zakończyła udział w zawodach...
WOJSKOWE ŚWIĘTO

WOJSKOWE ŚWIĘTO

Święto Wojska Polskiego miało swoje obchody centralne w Warszawie ale...
ŚMIERĆ MOTOCYKLISTY

ŚMIERĆ MOTOCYKLISTY

Kolejny raz alkohol i brawura zebrały śmiertelne żniwo. Tragiczny wypadek w...
KONCERT PLENEROWY

KONCERT PLENEROWY

Bogactwo muzyki ludowej jest przeogromne. To niewyczerpana skarbnica...
RAJD PIAŚNICKI

RAJD PIAŚNICKI

Po raz pierwszy w Wejherowie zorganizowany zostanie Motocyklowy Rajd...
17
Piątek
Sierpień 2018
Loading...
Poprzedni Sierpień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Anity, Elizy, Mirona
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

SKONTROLUJ AUTOKAR

2018-01-25 12:31:40

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w czasie ferii zimowych jest priorytetem nie tylko dla rodziców ale także dla policjantów ruchu drogowego, którzy już od 12 stycznia 2018 r. rozpoczęli działania kontrolno-prewencyjne oraz akcje informacyjno-edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa najmłodszych.

W województwie pomorskim ferie zimowe rozpoczynają się od najbliższego poniedziałku 29 stycznia ale już od najbliższego weekendu rozpoczną się indywidualne i grupowe wyjazdy na zimowy wypoczynek. Dlatego policjanci ruchu drogowego już od kilkunastu dni odwiedzali szkoły z pogadankami na temat zasad bezpiecznego zachowania oraz bezpieczeństwa podczas podróży.

Pomorscy policjanci, w ramach akcji Bezpieczne Ferie 2018, już od jutra rozpoczną wzmożone działania kontrolne, skoncentrowane przede wszystkim na bezpieczeństwie przewożenia dzieci i młodzieży, a polegają miedzy innymi na prowadzeniu kontroli autokarów i samochodów. Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę, czy dzieci przewożone autokarami i samochodami osobowymi zapięte są odpowiednio pasami bezpieczeństwa lub znajdują się w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących. Sprawdzane będzie także, czy transportowany ładunek, np. bagaże, sprzęt narciarski, przewożone są w sposób niezagrażający bezpieczeństwu pasażerów. Tradycyjnie przeprowadzane będą także kontrole stanu trzeźwości i prędkości prowadzonych pojazdów.

Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie przypomina, że istnieje możliwość zgłoszenia kontroli autokaru wiozącego dzieci na wypoczynek. Można to zrobić osobiście w każdej jednostce Policji, lub telefonicznie, dzwoniąc pod nr 997 lub 58 679 97 03, 58 672 97 22, kom. 723 695 390, pod którymi można zgłosić potrzebę przeprowadzenia kontroli autokaru. O planowanym wyjeździe najlepiej poinformować policjantów z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Bezpieczna podróż autokarem:

 • Autobus przewożący zorganizowaną grupę dzieci i młodzieży w wieku do lat 18 powinien z przodu i z tyłu posiadać tablice barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej.
 • Postoje autobusu należy organizować w miejscach do tego przeznaczonych, najlepiej na oznakowanych parkingach. Dzieci należy uprzedzić, że na parkingu także odbywa się ruch pojazdów: podjeżdżają samochody, kierowcy wykonują manewry np. cofają.
 • Pasażerowie nie powinni wsiadać i wysiadać z autokaru od strony jezdni ani też wychodzić na jezdnię spoza pojazdu.
 • Opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci. W sytuacji gdy kierowca autokaru łamie zasady bezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, rozmawia przez telefon komórkowy itp.) należy zdecydowanie zwrócić mu uwagę.
 • Każdy autokar powinien być wyposażony w apteczkę.

Zasady bezpieczeństwa w autokarze

 • Zanim autokar ruszy w trasę opiekun wycieczki powinien omówić z dziećmi zasady bezpiecznego podróżowania (wsiadanie i wysiadanie, zachowanie w autokarze, zachowanie podczas postojów).
 • Jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa to zarówno kierowca jak też uczestnicy wyjazdu muszą mieć je zapięte.
 • Kierowca autokaru jest obowiązany do poinformowania osób przewożonych pojazdem o obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, chyba że grupa została o tym poinformowana przez kierownika wycieczki.
 • W trakcie jazdy dzieci nie powinny spacerować po wnętrzu pojazdu, wychylać się przez okna, stawać na siedzeniach, opierać się o drzwi. Takie zachowania, oprócz tego, że są niebezpieczne rozpraszają uwagę kierującego.
 • Przejścia w autokarze muszą być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże winny być ulokowane na półkach lub w bagażniku).
 • Miejsca przy drzwiach są zarezerwowane dla osób dorosłych.
 • Uczestnicy wyjazdu powinni być objęci ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków.

opr. qratorPrzeczytaj również
Dyrektor przedszkola aresztowany. Usłyszał zarzuty molestowania seksualnego swoich pracownic. Czynności tych miał się dopuszczać wobec personelu placówki na przestrzeni czterech lat. Mężczyzna...

2018-05-11 12:11:11

Na osiedlu mieszkaniowym przy ulicy Obwodowej w Redzie znaleziono niewybych. Okolicznych mieszkańców ewakuowano. Na miejsce wezwano patrol saperski.

2018-04-26 08:13:49

Święta Wielkanocne to czas, w którym odwiedzamy rodziny, najbliższych i wyjeżdżamy by odpocząć. Z kolei dla służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo to okres intensywnej pracy, który...

2018-03-29 12:55:23

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!