NIE UNIKNĄ KONSEKWENCJI

NIE UNIKNĄ KONSEKWENCJI

Trójka nieletnich za swoje nieodpowiedzialne postępowanie odpowie przed...
UROCZYSTE OTWARCIE

UROCZYSTE OTWARCIE

Oficjalnie oddano II etap Węzła Zryw. Po dwóch latach mieszkańcy mogą...
PZS W REDZIE PRYMUSEM

PZS W REDZIE PRYMUSEM

Technikum w Powiatowym Zespole Szkół w Redzie zostało laureatem...
CHCEMY ROZWIJAĆ BIZNES

CHCEMY ROZWIJAĆ BIZNES

Gdyńska Wyższa Szkołą Administracji i Biznesu pomoże w opracowaniu...
DEWASTACJA GRUNTU

DEWASTACJA GRUNTU

Czy na terenie warsztatu samochodowego doszło do celowego zatrucia gleby...
19
Poniedziałek
Luty 2018
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1234
imieniny:
Bettiny, Konrada, Mirosława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

SKONTROLUJ AUTOKAR

2018-01-25 12:31:40

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w czasie ferii zimowych jest priorytetem nie tylko dla rodziców ale także dla policjantów ruchu drogowego, którzy już od 12 stycznia 2018 r. rozpoczęli działania kontrolno-prewencyjne oraz akcje informacyjno-edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa najmłodszych.

W województwie pomorskim ferie zimowe rozpoczynają się od najbliższego poniedziałku 29 stycznia ale już od najbliższego weekendu rozpoczną się indywidualne i grupowe wyjazdy na zimowy wypoczynek. Dlatego policjanci ruchu drogowego już od kilkunastu dni odwiedzali szkoły z pogadankami na temat zasad bezpiecznego zachowania oraz bezpieczeństwa podczas podróży.

Pomorscy policjanci, w ramach akcji Bezpieczne Ferie 2018, już od jutra rozpoczną wzmożone działania kontrolne, skoncentrowane przede wszystkim na bezpieczeństwie przewożenia dzieci i młodzieży, a polegają miedzy innymi na prowadzeniu kontroli autokarów i samochodów. Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę, czy dzieci przewożone autokarami i samochodami osobowymi zapięte są odpowiednio pasami bezpieczeństwa lub znajdują się w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących. Sprawdzane będzie także, czy transportowany ładunek, np. bagaże, sprzęt narciarski, przewożone są w sposób niezagrażający bezpieczeństwu pasażerów. Tradycyjnie przeprowadzane będą także kontrole stanu trzeźwości i prędkości prowadzonych pojazdów.

Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie przypomina, że istnieje możliwość zgłoszenia kontroli autokaru wiozącego dzieci na wypoczynek. Można to zrobić osobiście w każdej jednostce Policji, lub telefonicznie, dzwoniąc pod nr 997 lub 58 679 97 03, 58 672 97 22, kom. 723 695 390, pod którymi można zgłosić potrzebę przeprowadzenia kontroli autokaru. O planowanym wyjeździe najlepiej poinformować policjantów z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Bezpieczna podróż autokarem:

 • Autobus przewożący zorganizowaną grupę dzieci i młodzieży w wieku do lat 18 powinien z przodu i z tyłu posiadać tablice barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej.
 • Postoje autobusu należy organizować w miejscach do tego przeznaczonych, najlepiej na oznakowanych parkingach. Dzieci należy uprzedzić, że na parkingu także odbywa się ruch pojazdów: podjeżdżają samochody, kierowcy wykonują manewry np. cofają.
 • Pasażerowie nie powinni wsiadać i wysiadać z autokaru od strony jezdni ani też wychodzić na jezdnię spoza pojazdu.
 • Opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci. W sytuacji gdy kierowca autokaru łamie zasady bezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, rozmawia przez telefon komórkowy itp.) należy zdecydowanie zwrócić mu uwagę.
 • Każdy autokar powinien być wyposażony w apteczkę.

Zasady bezpieczeństwa w autokarze

 • Zanim autokar ruszy w trasę opiekun wycieczki powinien omówić z dziećmi zasady bezpiecznego podróżowania (wsiadanie i wysiadanie, zachowanie w autokarze, zachowanie podczas postojów).
 • Jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa to zarówno kierowca jak też uczestnicy wyjazdu muszą mieć je zapięte.
 • Kierowca autokaru jest obowiązany do poinformowania osób przewożonych pojazdem o obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, chyba że grupa została o tym poinformowana przez kierownika wycieczki.
 • W trakcie jazdy dzieci nie powinny spacerować po wnętrzu pojazdu, wychylać się przez okna, stawać na siedzeniach, opierać się o drzwi. Takie zachowania, oprócz tego, że są niebezpieczne rozpraszają uwagę kierującego.
 • Przejścia w autokarze muszą być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże winny być ulokowane na półkach lub w bagażniku).
 • Miejsca przy drzwiach są zarezerwowane dla osób dorosłych.
 • Uczestnicy wyjazdu powinni być objęci ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków.

opr. qratorPrzeczytaj również
Biuro podróży Rejsclub.pl z Gdańska, specjalizujące się w organizowaniu wyjazdów na rejsy statkami wycieczkowymi, w piątek, 9 lutego 2018 r. złożyło w Urzędzie Marszałkowskim zawiadomienie o...

2018-02-12 10:45:48

Jak informuje Energa Operator SA, na terenie powiatu wejherowskiego dojdzie do czasowych, planowanych przerw w dostawie energii elektrycznej. Firma tłumaczy to koniecznością dokonania niezbędnych...

2018-01-10 22:49:44

Dzisiaj około godziny 9:00 doszło do śmiertelnego potrącenia mężczyzny przez pociąg pospieszny relacji Szczecin-Olsztyn. Mężczyzna zginął na miejscu. Śledczy badający okoliczności zdarzenia będą...

2017-12-27 21:59:42

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!