WAKACYJNE ROZKŁADY JAZDY

WAKACYJNE ROZKŁADY JAZDY

Sobota to pierwszy dzień wakacji. Tego dnia zacznie obowiązywać letni...
OPOWIEŚCI JACKA CYGANA

OPOWIEŚCI JACKA CYGANA

Gdyby nie on, polska muzyka nie byłaby taka sama. Jego piosenki od lat...
ZŁODZIEJASZEK W RĘKACH POLICJI

ZŁODZIEJASZEK W RĘKACH POLICJI

Dużym tupetem lub dużą bezmyślnością wykazał się 24-latek który kradzionym...
KRADLI KWIATY Z PARKU

KRADLI KWIATY Z PARKU

Aleja różana w wejherowskim parku cieszy oczy mieszkańców i turystów....
POGODA SIĘ POPSUJE

POGODA SIĘ POPSUJE

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed pogorszeniem...
23
Sobota
Czerwiec 2018
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Albina, Wandy, Zenona
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ZBUDUJ BAZUNĘ

2018-03-05 12:36:12

Jeśli potrafisz pracować w drewnie i jesteś miłośnikiem kaszubskiej tradycji zgłoś się do WCK. Na specjalnie przygotowanych zajęciach warsztatowych nauczysz się jak zbudować i użytkowa ten unikalny ludowy instrument.

Bazuna to wielka trąba pasterska wykorzystywana na Kaszubach. Zwykle była robiona z wydrążonego pnia olchy, brzozy lub klonu. Jej długość mogła przekraczać 2 metry. Używana nad większymi jeziorami i na morzu, służyła do sygnalizacji w czasie jesiennych mgieł czy zimowych zamieci. Była także wykorzystywana do celów obrzędowych, np. do wypędzania złych mocy czy witania Nowego Roku. Towarzyszyła też uroczystościom religijnym i obrzędowi ścinania kani. Obecnie zobaczyć i usłyszeć ją można głównie w ludowych zespołach pieśni i tańca.

Wejherowskie Centrum Kultury zaprasza osoby dorosłe, które posiadają umiejętność obróbki drewna, do wzięcia udziału w warsztatach pt. "Bazuna – dźwięki kaszubskiej tradycji", które odbywać się będą w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie od 17 marca do 9 czerwca 2018 roku. Celem prowadzonych zajęć jest nauczanie i rozpowszechnianie techniki budowy tego kaszubskiego instrumentu ludowego oraz propagowanie wiedzy o jego roli w kulturze kaszubskiej.

Warsztaty obejmują 12 spotkań (łącznie 48 godzin) podczas których uczestnicy poznają historię bazuny oraz nauczą się jej wykonania począwszy od doboru i obróbki surowca, budowę, na konserwacji instrumentu kończąc.

Zajęcia prowadzić będzie Paweł Gruba, urodzony w 1973 r. w Kartuzach muzyk i twórca ludowy, grający na bazunie oraz na trąbce. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Od 1989 r. gra w kapeli w Kaszubskim Zespole Pieśni i Tańca Sierakowice na bazunie i trąbce. Koncertuje z tym zespołem po całej Europie, również w Azji. Od 2000 roku jest organistą w parafii Miłosierdzia Bożego w Żukowie. Aktualnie pełni funkcję Kapelmistrza oraz naucza gry na instrumentach dętych w Orkiestrze Dętej Gminy Żukowo. Paweł Gruba stworzył bazunę koncertową, którą po raz pierwszy zaprezentował podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie w lipcu 2017 r.

Zainteresowani uczestnictwem w warsztatach powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej WCK (TUTAJ) i przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej (w formie scanu podpisanego dokumentu) na adres: projekty@wck.org.pl lub dostarczyć osobiście do sekretariatu Wejherowskiego Centrum Kultury w Wejherowie, ul. Sobieskiego 255. Potwierdzenie uczestnictwa przesłane zostanie drogą mailową. Decyduje kolejność zgłoszeń. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 58 672 27 75 wew. 49.

Warsztaty odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych".

qratorPrzeczytaj również
Na wejherowskim rynku odbyło się spotkanie parlamentarzystów i samorządowców Prawa i Sprawiedliwości z mieszkańcami, podczas którego rozmawiano o zbliżających się wyborach samorządowych. W...

2018-06-19 11:02:48

W piątkowe południe na placu Wejhera, z okazji święta batalionu dowodzenia Marynarki Wojennej oraz 18 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Wejherowie, odbył się uroczysty apel.

2018-06-18 12:06:07

Wreszcie oficjalnie poznaliśmy kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wejherowa. Został nim Rafał Szlas. Podczas specjalnej konferencji jaka odbyła się dzisiaj w sali balowej...

2018-06-20 23:17:23

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!