NIEDZIELNY HANDEL – POLEMIKA

NIEDZIELNY HANDEL – POLEMIKA

Uchwalony zakaz handlu w wielkopowierzchniowych spożywczych marketach w...
KONKURS LITERACKI

KONKURS LITERACKI

Zbliża się XVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Gniewińskie...
ŚWIĘTOWALI RZEMIEŚLNICY

ŚWIĘTOWALI RZEMIEŚLNICY

Wejherowscy rzemieślnicy uroczyście obchodzili swoje święto, przypadające w...
WEJHEROWSKA WSPÓLNOTA POKOLEŃ

WEJHEROWSKA WSPÓLNOTA POKOLEŃ

Chcą budować pokoleniowy pomost między mieszkańcami oraz promować postawy...
SIATKARSKA LICEALIADA

SIATKARSKA LICEALIADA

W hali sportowej Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Wejherowie, odbyła się...
21
Środa
Marzec 2018
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ZBUDUJ BAZUNĘ

2018-03-05 12:36:12

Jeśli potrafisz pracować w drewnie i jesteś miłośnikiem kaszubskiej tradycji zgłoś się do WCK. Na specjalnie przygotowanych zajęciach warsztatowych nauczysz się jak zbudować i użytkowa ten unikalny ludowy instrument.

Bazuna to wielka trąba pasterska wykorzystywana na Kaszubach. Zwykle była robiona z wydrążonego pnia olchy, brzozy lub klonu. Jej długość mogła przekraczać 2 metry. Używana nad większymi jeziorami i na morzu, służyła do sygnalizacji w czasie jesiennych mgieł czy zimowych zamieci. Była także wykorzystywana do celów obrzędowych, np. do wypędzania złych mocy czy witania Nowego Roku. Towarzyszyła też uroczystościom religijnym i obrzędowi ścinania kani. Obecnie zobaczyć i usłyszeć ją można głównie w ludowych zespołach pieśni i tańca.

Wejherowskie Centrum Kultury zaprasza osoby dorosłe, które posiadają umiejętność obróbki drewna, do wzięcia udziału w warsztatach pt. "Bazuna – dźwięki kaszubskiej tradycji", które odbywać się będą w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie od 17 marca do 9 czerwca 2018 roku. Celem prowadzonych zajęć jest nauczanie i rozpowszechnianie techniki budowy tego kaszubskiego instrumentu ludowego oraz propagowanie wiedzy o jego roli w kulturze kaszubskiej.

Warsztaty obejmują 12 spotkań (łącznie 48 godzin) podczas których uczestnicy poznają historię bazuny oraz nauczą się jej wykonania począwszy od doboru i obróbki surowca, budowę, na konserwacji instrumentu kończąc.

Zajęcia prowadzić będzie Paweł Gruba, urodzony w 1973 r. w Kartuzach muzyk i twórca ludowy, grający na bazunie oraz na trąbce. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Od 1989 r. gra w kapeli w Kaszubskim Zespole Pieśni i Tańca Sierakowice na bazunie i trąbce. Koncertuje z tym zespołem po całej Europie, również w Azji. Od 2000 roku jest organistą w parafii Miłosierdzia Bożego w Żukowie. Aktualnie pełni funkcję Kapelmistrza oraz naucza gry na instrumentach dętych w Orkiestrze Dętej Gminy Żukowo. Paweł Gruba stworzył bazunę koncertową, którą po raz pierwszy zaprezentował podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie w lipcu 2017 r.

Zainteresowani uczestnictwem w warsztatach powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej WCK (TUTAJ) i przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej (w formie scanu podpisanego dokumentu) na adres: projekty@wck.org.pl lub dostarczyć osobiście do sekretariatu Wejherowskiego Centrum Kultury w Wejherowie, ul. Sobieskiego 255. Potwierdzenie uczestnictwa przesłane zostanie drogą mailową. Decyduje kolejność zgłoszeń. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 58 672 27 75 wew. 49.

Warsztaty odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych".

qratorPrzeczytaj również
Klub Taneczny "Świat Tańca" z Wejherowa uczestniczył w VII Ogólnopolskim Turniej Tańca Nowoczesnego. Nasi młodzi tancerze kolejny raz pokazali nieprzeciętne umiejętności i zdobywając nagrody oraz...

2018-03-17 18:16:20

Wejherowscy rzemieślnicy uroczyście obchodzili swoje święto, przypadające w dniu ich patrona – św. Józefa. Tego dnia ulicami Wejherowa z siedziby Powiatowego Cechu Rzemiosł Małych i Średnich...

2018-03-21 12:10:48

Pomysł na trwałe usuniecie z przestrzeni publicznej szpecących graffiti, wulgarnych napisów i bazgrołów. Trafostacje zlokalizowane na terenie miasta zostaną odmalowane i przyozdobione kaszubskimi...

2018-03-16 10:51:28

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!