NIEDZIELNY HANDEL – POLEMIKA

NIEDZIELNY HANDEL – POLEMIKA

Uchwalony zakaz handlu w wielkopowierzchniowych spożywczych marketach w...
KONKURS LITERACKI

KONKURS LITERACKI

Zbliża się XVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Gniewińskie...
ŚWIĘTOWALI RZEMIEŚLNICY

ŚWIĘTOWALI RZEMIEŚLNICY

Wejherowscy rzemieślnicy uroczyście obchodzili swoje święto, przypadające w...
WEJHEROWSKA WSPÓLNOTA POKOLEŃ

WEJHEROWSKA WSPÓLNOTA POKOLEŃ

Chcą budować pokoleniowy pomost między mieszkańcami oraz promować postawy...
SIATKARSKA LICEALIADA

SIATKARSKA LICEALIADA

W hali sportowej Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Wejherowie, odbyła się...
21
Środa
Marzec 2018
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

NOMINACJA DO FRYDERYKA!

2018-03-09 22:26:06

Związek Producentów Audio-Video ogłosił nominacje do tegorocznych nagród Fryderyki 2018. W gronie nominowanych znalazł się Tomasz Chyła, lider formacji Tomasz Chyła Quintet. Zespół o wejherowskich korzeniach powalczy o nagrodę w kategorii: fonograficzny debiut roku – muzyka jazzowa.

6 marca w Warszawie Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do 24. edycji nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk. W tegorocznej edycji zarejestrowano łącznie 1254 zgłoszeń albumów, singli i teledysków. Jest to o ponad 200 zgłoszeń więcej niż w edycji 2017.

Wśród nominowanych, w kategorii "fonograficzny debiut roku – muzyka jazzowa" znalazł się Tomasz Chyła Quintet i jej lider, dobrze znany wejherowianom Tomasz Chyła.

Zespół wywodzi się z trójmiejskiego środowiska jazzowego. Lekkość wykonawcza i interpretacyjna świeżość to cechy charakterystyczne tego nieszablonowego kwintetu. Członkowie formacji to młodzi muzycy jazzowi, silnie związani z trójmiejskim środowiskiem muzycznym. Liderem zespołu jest kompozytor i skrzypek – Tomasz Chyła – jeden z liczących się przedstawicieli młodej szkoły polskiej jazzowej wiolinistyki. Młodzi muzycy z Tomasz Chyła Quintet odwołują się do mainstreamowego jazzu, ale jest to muzyka podszyta młodzieńczą energią. W muzyce kwintetu, skrzypce Tomasza Chyły frapująco dialogują z saksofonem Piotra Chęckiego i fortepianem Szymona Burnosa, a mocne podstawy utworów zapewnia sekcja rytmiczna kontrabasisty Krzysztofa Słomkowskiego i perkusisty Sławomira Koryzno.

Przełomowym momentem dla Tomasz Chyłą Quintet było zdobycie Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu "Jazz Juniors" w Krakowie w grudniu 2016 r. Jedną z nagród było wydanie płyty we współpracy z Agencją Muzyczną Polskiego Radia i Narodowym Instytutem Audiowizualnym. 27 kwietnia 2017 r. we Wrocławiu podczas 53. Festiwalu Jazz nad Odrą odbyła się premiera debiutanckiej płyty zespołu, "Eternal Entropy". We wrześniu zeszłego roku kwintet zaprezentował materiał z tej płyty podczas koncertu w Filharmonii Kaszubskiej.

Fryderyki 2018 w kategoriach muzyki jazzowej zostaną wręczone 24 kwietnia 2018 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Galę będzie można zobaczyć tego samego dnia na antenie TVP2 (od godziny 22:00) i TVP Kultura (na żywo od godziny 20:00), a także po raz pierwszy online (od godziny 20:00).

Tomasz Chyła – urodzony w Strzepczu skrzypek, kompozytor, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Silnie związany z trójmiejskim środowiskiem jazzowym. Założyciel takich zespołów, jak MNR Kolektyw, trio CH.U.K czy Tomasz Chyła Quintet. Zdobywcą I Miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Europejskie Integracje Muzyczne – Żyrardów,  finalistą VII Azoty Jazz Contest – Tarnów oraz finalistą Przeglądu Młodych Zespołów Bluesowych i Jazzowych "Sax Clubu" 2015 w Gdyni. Jako skrzypek miał przyjemność wystąpić w różnych zespołach na takich festiwalach, jak: Sopot Molo Jazz Festiwal, Jazz w Lesie – Sulęczyno, DrumFest Opole, HanzaJazz Festiwal w Koszalinie, Festiwal Jodowanie w Gdańsku czy Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka 2015”. Z orkiestrą "Sinfonietta Consonsus", nagrał trzy płyty "Symphonic Theatre of Dreams", "Jordan Rudess – Exploration" oraz "Tribute to Haken". Ma na swoim koncie również płytę nagraną z folkowym zespołem Polish Polka Orchestra oraz płytę młodej gdańskiej wokalistki Agnieszki Maciaszczyk. Udziela się także w wejherowskich zespołach wokalnych Art’n’Voices czy Cantores Veiherovienses.

Trzymajmy kciuki!

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Przeszukajcie stare albumy i przejrzyjcie rodzinne pamiątki. Urząd Miasta w Wejherowie prosi każdego kto posiada materiały prasowe, zdjęcia lub pocztówki na których znajduje się nieistniejący już...

2018-03-14 15:16:39

Klub Taneczny "Świat Tańca" z Wejherowa uczestniczył w VII Ogólnopolskim Turniej Tańca Nowoczesnego. Nasi młodzi tancerze kolejny raz pokazali nieprzeciętne umiejętności i zdobywając nagrody oraz...

2018-03-17 18:16:20

Chcą budować pokoleniowy pomost między mieszkańcami oraz promować postawy patriotyczne W minioną sobotę Stowarzyszenie Wejherowska Wspólnota Pokoleń zainaugurowało swoją działalność.

2018-03-21 12:00:57

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!