DZIELNICOWY – TWÓJ CZŁOWIEK

DZIELNICOWY – TWÓJ CZŁOWIEK

Rozpoczęła się kolejna edycja plebiscytu na najbardziej popularnego...
"MAMA I JA"

"MAMA I JA"

Mieszkanka Wejherowa Karolina Kass wraz z córką Lenką ma szanse zwyciężyć w...
KASZUBSKIE HISTORIE

KASZUBSKIE HISTORIE

Bez języka i literatury kaszubskiej nie byłoby Kaszubów. Jest ona...
Z KART HISTORII

Z KART HISTORII

Przypadającą w tym roku 375. rocznicę powstania Wejherowa radni uczczą w...
SPRAWCA W ARESZCIE

SPRAWCA W ARESZCIE

Stracił panowanie nad pojazdem i potrącił troje pieszych. Policjanci...
27
Niedziela
Maj 2018
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Amandy, Jana, Juliana
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Z HISTORII MIASTA…

2018-05-12 14:54:13

Wilkierz wejherowski znajdujący się w zasobach Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, po raz pierwszy został w całości przetłumaczony na język polski i wydany w formie książkowej. Z tej okazji wejherowskie Muzeum przygotowało promocję tego wydawnictwa, które zawiera zbiór uchwał rady miejskiej zatwierdzonych przez właściciela miasta.

Wilkierz (daw. niem. Willkür – samowola) to uchwała lub zbiór uchwał rady miejskiej w dawnej Polsce, w miastach lub wsiach lokowanych na prawie niemieckim. Wilkierze, zwane także statutami miejskimi, rada miejska wydawała samodzielnie lub przy udziale ławy sądowej, albo reprezentacji pospólstwa (złożonej ze starszych cechów). Wilkierze regulowały sprawy targowe, cechowe, bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także sprawy z zakresu prawa cywilnego i karnego. W miastach królewskich wilkierze zatwierdzał król lub jego urzędnik, zaś w miastach prywatnych właściciel miasta (pan feudalny). Wzorem dla miast polskich były wilkierze Magdeburga.

Wśród starodruków będących w posiadaniu Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej znajduje się między innymi wilkierz (zbiór praw miejskich), wydany w Wejherowie w 1769 r. przez właściciela dóbr wejherowsko-rzucewskich i budowniczego Pałacu w którym obecnie mieści się siedziba Muzeum, Ignacego Przebendowskiego (Meiner Erblichen Stadt Weyhersfrey verordnete Willkühr), z późniejszą adnotacją rękopiśmienną Keyserlingków na jego stronie tytułowej. Dokument te, sporządzony w języku niemieckim, został przetłumaczony, opracowany i opatrzony przypisami przez prof. Andrzeja Grotha i wydany w formie książkowej. Koordynacją procesu wydawniczego zajmowała się starsza kustosz Janina Kurowska.

Z tej okazji Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Wejherowskie Centrum Kultury zapraszają 28 maja (poniedziałek) 2018 r. o godzinie 15:00 na promocję Wilkierza – zbioru praw miasta Wola Wejherowska z 1769 roku autorstwa Ignacego Przebendowskiego.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Starosty Wejherowskiego dr Gabrieli Lisius i Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta.

W programie spotkania:

  • powitanie gości (dyrektor Muzeum Tomasz Fopke)
  • koncert w wykonaniu Jakuba Borowczyka – kontratenor oraz Witosławy Frankowskiej - klawesyn
  • prezentacja wybranych fragmentów Wilkierza w wykonaniu Pauliny Angel, Agaty Wickiej i Kajetana Gołębiewskiego
  • wykład prof. Andrzeja Grotha, autora tłumaczenia i opracowania Wilkierza
  • zakończenie: dyskusja, wystąpienia, nabywanie książek oraz wpisów, poczęstunek

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Przypadającą w tym roku 375. rocznicę powstania Wejherowa radni uczczą w najbliższy poniedziałek na uroczystej sesji Rady Miasta w Wejherowskim Centrum Kultury. Po południu w wejherowskim Muzeum...

2018-05-25 12:30:12

W najbliższą niedzielę swoje święto obchodzi parafia pw. Świętej Trójcy w Wejherowie. Z tej okazji, oprócz uroczystości w kościele parafialnym, na Kalwarii Wejherowskiej odbywa się Odpust Trójcy...

2018-05-25 12:10:46

Wiosna buchnęła majem co ma swoje negatywne konsekwencje dla zmotoryzowanych. Bujnie rozwijająca się roślinność skutecznie zasłania znaki drogowe, a przydrożne rośliny i chwasty z poboczy...

2018-05-23 11:18:17

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!