"ZESPÓŁ" NA MEDAL

"ZESPÓŁ" NA MEDAL

Sukces wejherowskiego policjanta. Podczas eliminacji wojewódzkich do XVIII...
POZNAJ INTERNET

POZNAJ INTERNET

Miasto Wejherowo wraz z trzynastoma innymi gminami z terenu województwa...
SPOTKANIE Z TEATRZYKIEM

SPOTKANIE Z TEATRZYKIEM

Czy w roli Czerwonego Kapturka może wystąpić Karmazynowy Pirat, a bajkowego...
OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Upamiętnienie zbrodni niemieckich w Lesie Piaśnickim jest tematem konkursu...
WARSZTATY KALIGRAFICZNE

WARSZTATY KALIGRAFICZNE

Piękna sztuka kaligrafii, dziś już trochę zapomniana, będzie pielęgnowana...
15
Środa
Sierpień 2018
Loading...
Poprzedni Sierpień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Marii, napoleona, Stelii
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Z HISTORII MIASTA…

2018-05-12 14:54:13

Wilkierz wejherowski znajdujący się w zasobach Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, po raz pierwszy został w całości przetłumaczony na język polski i wydany w formie książkowej. Z tej okazji wejherowskie Muzeum przygotowało promocję tego wydawnictwa, które zawiera zbiór uchwał rady miejskiej zatwierdzonych przez właściciela miasta.

Wilkierz (daw. niem. Willkür – samowola) to uchwała lub zbiór uchwał rady miejskiej w dawnej Polsce, w miastach lub wsiach lokowanych na prawie niemieckim. Wilkierze, zwane także statutami miejskimi, rada miejska wydawała samodzielnie lub przy udziale ławy sądowej, albo reprezentacji pospólstwa (złożonej ze starszych cechów). Wilkierze regulowały sprawy targowe, cechowe, bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także sprawy z zakresu prawa cywilnego i karnego. W miastach królewskich wilkierze zatwierdzał król lub jego urzędnik, zaś w miastach prywatnych właściciel miasta (pan feudalny). Wzorem dla miast polskich były wilkierze Magdeburga.

Wśród starodruków będących w posiadaniu Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej znajduje się między innymi wilkierz (zbiór praw miejskich), wydany w Wejherowie w 1769 r. przez właściciela dóbr wejherowsko-rzucewskich i budowniczego Pałacu w którym obecnie mieści się siedziba Muzeum, Ignacego Przebendowskiego (Meiner Erblichen Stadt Weyhersfrey verordnete Willkühr), z późniejszą adnotacją rękopiśmienną Keyserlingków na jego stronie tytułowej. Dokument te, sporządzony w języku niemieckim, został przetłumaczony, opracowany i opatrzony przypisami przez prof. Andrzeja Grotha i wydany w formie książkowej. Koordynacją procesu wydawniczego zajmowała się starsza kustosz Janina Kurowska.

Z tej okazji Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Wejherowskie Centrum Kultury zapraszają 28 maja (poniedziałek) 2018 r. o godzinie 15:00 na promocję Wilkierza – zbioru praw miasta Wola Wejherowska z 1769 roku autorstwa Ignacego Przebendowskiego.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Starosty Wejherowskiego dr Gabrieli Lisius i Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta.

W programie spotkania:

  • powitanie gości (dyrektor Muzeum Tomasz Fopke)
  • koncert w wykonaniu Jakuba Borowczyka – kontratenor oraz Witosławy Frankowskiej - klawesyn
  • prezentacja wybranych fragmentów Wilkierza w wykonaniu Pauliny Angel, Agaty Wickiej i Kajetana Gołębiewskiego
  • wykład prof. Andrzeja Grotha, autora tłumaczenia i opracowania Wilkierza
  • zakończenie: dyskusja, wystąpienia, nabywanie książek oraz wpisów, poczęstunek

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Piękna sztuka kaligrafii, dziś już trochę zapomniana, będzie pielęgnowana na warsztatach pisarsko-kaligraficznych organizowanych przez Wejherowskie Centrum Kultury, odbywających się w ramach...

2018-08-12 14:04:45

W związku z pracami budowlanymi na Węźle Wejherowo (Kwiatowa) na kilka dni zostanie zamknięty dla ruchu pieszego tunel na Dworcu Głównym, który biegnie pod torami kolejowymi i drogą krajową nr 6...

2018-08-08 23:31:33

W najbliższy poniedziałek nastąpi przerwa w dostawie wody dla odbiorców w Wejherowie. Planowane wyłączenie obejmie mieszkańców Wejherowa zamieszkałych na ul. 12 Marca i Judyckiego.

2018-08-12 12:45:14

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!