ZAWODY SIŁACZY

ZAWODY SIŁACZY

Zdobyciem tytułu Wicemistrzów Europy w Parach zakończyła udział w zawodach...
WOJSKOWE ŚWIĘTO

WOJSKOWE ŚWIĘTO

Święto Wojska Polskiego miało swoje obchody centralne w Warszawie ale...
ŚMIERĆ MOTOCYKLISTY

ŚMIERĆ MOTOCYKLISTY

Kolejny raz alkohol i brawura zebrały śmiertelne żniwo. Tragiczny wypadek w...
KONCERT PLENEROWY

KONCERT PLENEROWY

Bogactwo muzyki ludowej jest przeogromne. To niewyczerpana skarbnica...
RAJD PIAŚNICKI

RAJD PIAŚNICKI

Po raz pierwszy w Wejherowie zorganizowany zostanie Motocyklowy Rajd...
17
Piątek
Sierpień 2018
Loading...
Poprzedni Sierpień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Anity, Elizy, Mirona
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz
Strona główna » Nauka

KASZUBSKIE HISTORIE

2018-05-25 12:47:13

Bez języka i literatury kaszubskiej nie byłoby Kaszubów. Jest ona wyróżnikiem naszej regionalnej tożsamości i łącznikiem z wielowiekową historią i tradycją. O znaczeniu i wpływie kaszubszczyzny usłyszymy na spotkaniu pt. Historie literatury kaszubskiej według Adeli i Daniela Kalinowskich.

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie wraz z Zarządem Głównym Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają na spotkanie autorskie z prof. Adelą Kuik-Kalinowską i prof. Danielem Kalinowskim. Spotkanie pod tytułem "Historie literatury kaszubskiej według Adeli i Daniela Kalinowskich" odbędzie się w siedzibie Muzeum w Wejehrowie, ul. Zamkowa 2a, 29 maja (wtorek) o godzinie 18:00.

Rozmowę poprowadzi Dariusz Majkowski. Punktem wyjścia do rozważań o języku i literaturze kaszubskiej będą dwie najnowsze publikacje pp. Kalinowskich: "Vademecum kaszubskie. Literatura kaszubska. Rekonesans" oraz "Z Kaszub do Austrii. Korespondencja literatów kaszubskich do Ferdinanda Neureitera" Obie pozycje będzie można zakupić na miejscu.

Książka "Z Kaszub do Austrii" traktuje o korespondencji literatów kaszubskich do Ferdinanda Neureitera - Austriaka, badacza literatury kaszubskiej, autora Antologii Literatury Kaszubskiej. Publikacja ukazuje powstałą na przestrzeni kilkudziesięciu lat korespondencję do Neureitera, która jest swoistym zapisem kilkudziesięcioletniej rzeczywistości kulturalno-społecznej Kaszub. Najstarszy list - z roku 1960 – nadany został przez Annę Łajming, ostatni natomiast – rękopis wiersza – badacz otrzymał w 1993 roku od Wandy Kiedrowskiej. Najwięcej korespondencji powstało w latach 70. i 80. XX wieku.

"Vademecum kaszubskie. Literatura kaszubska. Rekonesans" to kompendium wiedzy o literatura turze kaszubskiej, która jest silnym wyróżnikiem tożsamości Kaszubów. Możliwość pisania w języku kaszubskim, wyrażania emocji, ale i mitów społecznych, to wielka sprawa, o którą literaci z Kaszub stale dbali. Działo się tak, ponieważ opisy przeszłości, konstatacje o teraźniejszości oraz wizje przyszłości zawsze są ważnym czynnikiem wyrażania własnej podmiotowości.

qratorPrzeczytaj również
Upamiętnienie zbrodni niemieckich w Lesie Piaśnickim jest tematem konkursu dla dzieci i młodzieży, który organizuje Fundacja Pomorze od Nowa wraz z Muzeum Piaśnickim w Wejherowie. Prace...

2018-08-13 11:25:36

W ramach corocznych praktyk studenckich, w Wejherowie przebywa grupa ukraińskich studentek z Iwano-Frankiwska, studiujących filologię polską na tamtejszym uniwersytecie. Wizyta w Polsce odbywała...

2018-08-03 13:55:45

Nauczyciele, terapeuci i wychowawcy z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Wejherowie zapoznawali się z system szkolnictwa w Portugalii. W ramach realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu...

2018-07-30 18:46:10

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!