WAKACYJNE ROZKŁADY JAZDY

WAKACYJNE ROZKŁADY JAZDY

Sobota to pierwszy dzień wakacji. Tego dnia zacznie obowiązywać letni...
OPOWIEŚCI JACKA CYGANA

OPOWIEŚCI JACKA CYGANA

Gdyby nie on, polska muzyka nie byłaby taka sama. Jego piosenki od lat...
ZŁODZIEJASZEK W RĘKACH POLICJI

ZŁODZIEJASZEK W RĘKACH POLICJI

Dużym tupetem lub dużą bezmyślnością wykazał się 24-latek który kradzionym...
KRADLI KWIATY Z PARKU

KRADLI KWIATY Z PARKU

Aleja różana w wejherowskim parku cieszy oczy mieszkańców i turystów....
POGODA SIĘ POPSUJE

POGODA SIĘ POPSUJE

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed pogorszeniem...
23
Sobota
Czerwiec 2018
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Albina, Wandy, Zenona
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz
Strona główna » Nauka

KASZUBSKIE HISTORIE

2018-05-25 12:47:13

Bez języka i literatury kaszubskiej nie byłoby Kaszubów. Jest ona wyróżnikiem naszej regionalnej tożsamości i łącznikiem z wielowiekową historią i tradycją. O znaczeniu i wpływie kaszubszczyzny usłyszymy na spotkaniu pt. Historie literatury kaszubskiej według Adeli i Daniela Kalinowskich.

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie wraz z Zarządem Głównym Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają na spotkanie autorskie z prof. Adelą Kuik-Kalinowską i prof. Danielem Kalinowskim. Spotkanie pod tytułem "Historie literatury kaszubskiej według Adeli i Daniela Kalinowskich" odbędzie się w siedzibie Muzeum w Wejehrowie, ul. Zamkowa 2a, 29 maja (wtorek) o godzinie 18:00.

Rozmowę poprowadzi Dariusz Majkowski. Punktem wyjścia do rozważań o języku i literaturze kaszubskiej będą dwie najnowsze publikacje pp. Kalinowskich: "Vademecum kaszubskie. Literatura kaszubska. Rekonesans" oraz "Z Kaszub do Austrii. Korespondencja literatów kaszubskich do Ferdinanda Neureitera" Obie pozycje będzie można zakupić na miejscu.

Książka "Z Kaszub do Austrii" traktuje o korespondencji literatów kaszubskich do Ferdinanda Neureitera - Austriaka, badacza literatury kaszubskiej, autora Antologii Literatury Kaszubskiej. Publikacja ukazuje powstałą na przestrzeni kilkudziesięciu lat korespondencję do Neureitera, która jest swoistym zapisem kilkudziesięcioletniej rzeczywistości kulturalno-społecznej Kaszub. Najstarszy list - z roku 1960 – nadany został przez Annę Łajming, ostatni natomiast – rękopis wiersza – badacz otrzymał w 1993 roku od Wandy Kiedrowskiej. Najwięcej korespondencji powstało w latach 70. i 80. XX wieku.

"Vademecum kaszubskie. Literatura kaszubska. Rekonesans" to kompendium wiedzy o literatura turze kaszubskiej, która jest silnym wyróżnikiem tożsamości Kaszubów. Możliwość pisania w języku kaszubskim, wyrażania emocji, ale i mitów społecznych, to wielka sprawa, o którą literaci z Kaszub stale dbali. Działo się tak, ponieważ opisy przeszłości, konstatacje o teraźniejszości oraz wizje przyszłości zawsze są ważnym czynnikiem wyrażania własnej podmiotowości.

qratorPrzeczytaj również
Muzeum Piaśnickie w Wejherowie kontynuuje cykl wykładów pod hasłem "Akademia Niepodległości", organizowanych wespół z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku z okazji 100-lecia...

2018-06-15 12:16:24

Niepubliczna Szkoła Rzemiosła w Wejherowie otrzymała patrona. W piątek podczas oficjalnej uroczystości zostało jej nadane imię św. Józefa. Z tej okazji szkoła została także wyróżniona Medalem...

2018-06-09 20:52:40

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie kontynuuje cykl spotkań pod hasłem Akademia Niepodległości organizowanych z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na kolejne spotkanie zaprasza w...

2018-06-07 11:59:18

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!